Zastanawiasz się, dlaczego Twoja trawa staje się czerwona i zaczyna wyglądać nierówno? Ten artykuł jest kompletnym przewodnikiem na temat tego, czym jest czerwona nitka, jak wygląda i jak się jej pozbyć.
Co powoduje chorobę nitkowatości?
Jak sama nazwa wskazuje, chorobę czerwonych nitek powoduje pojawienie się na trawniku czerwonych/różowawych nitek. Nici te powstają przez grzyba Laetisaria fuciformis i rozwijają się na zainfekowanych źdźbłach trawy. Nici mogą rozciągać się od 3 do 7 centymetrów poza wysokość źdźbła.
Pory roku, w których występuje czerwona nitka to wiosna i jesień, gdy panujące warunki klimatyczne są odpowiednie dla wzrostu i rozprzestrzeniania się grzyba, a temperatury wynoszą około 16-24 °C. W tych miesiącach panuje wilgoć i ciepło. Laetisaria fuciformis może przetrwać w suchych warunkach zimą i latem nawet do 2 lat.
Jak wygląda czerwona nitka?
Czerwona nitka jest często błędnie rozpoznawana jako różowa plamistość, inna choroba trawników, która rozwija się w podobnych warunkach środowiskowych. Obie choroby powodują powstawanie okrągłych plam w kolorze brązowym, różowym lub czerwonym o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Ponadto obie choroby charakteryzują się powstawaniem różowych lub czerwonych, przypominających pajęczynę nitek wzdłuż krawędzi chorych miejsc, gdy liście są wilgotne. Blaszki liściowe dotknięte obiema chorobami zamierają, zaczynając od czubka, przybierając barwę brązową, jasnoszarą lub białą. Czerwoną nitkę można odróżnić od różowej plamistości na podstawie obecności grubych, czerwonych wici, które wystają z porażonych blaszek liściowych. Te wrzeciona to właśnie „czerwone nitki”, od których pochodzi nazwa choroby. W ten sposób trawa uzyskuje matowy efekt plam, na który nie jest przyjemnie patrzeć.
Jakie są skutki dla trawy?
Zainfekowana trawa będzie najpierw „wybielona”, a jej kolor stanie się bladokremowy/biały. Nie wszystkie źdźbła trawy zostaną zaatakowane, ponieważ obok zainfekowanych mogą znajdować się źdźbła zdrowe. W takich okolicznościach trawa będzie wyglądała na widocznie zabrudzoną. Przede wszystkim można zauważyć, że na trawniku pojawiają się małe żółte i brązowe plamy. Brązowe plamy mogą zacząć się mnożyć lub powiększać, ale w końcu przestaną, gdy pogoda stanie się bardziej sucha lub chłodna.
Jak pozbyć się czerwonej nitki?
Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: zastosuj nawóz bogaty w azot lub specjalny środek grzybobójczy, gdy tylko zauważysz, że na trawniku pojawiają się czerwone nitki.
Czerwona nitka jest chorobą kosmetyczną, która nie wpływa ani na koronę ani na korzenie zainfekowanych roślin. Dlatego też darń z czerwoną nitką zazwyczaj wraca do zdrowia po tym, jak miną warunki środowiskowe sprzyjające wzrostowi i rozwojowi choroby.
Przyjrzyjmy się, dlaczego zastosowanie nawozu pomoże trawnikowi wyleczyć się z tej infekcji grzybiczej. Jest to kluczowe z dwóch powodów:
- Czerwona nitka jest zwykle oznaką niedożywionego, pozbawionego składników odżywczych trawnika. Zastosowanie nawozu sprawi, że trawa otrzyma niezbędne minerały do pokonania tego problemu i zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się.
- Czerwona nić nie zabija korzeni trawy, co oznacza, że roślina będzie w stanie zastąpić uszkodzone źdźbła bujnymi, zielonymi pędami trawy. Azot szybko pobudzi nowy wzrost.
Możliwe jest również zastosowanie fungicydu (preparat grzybobójczy), który powinien chronić trawnik przez okres do 4 tygodni. Pomimo, że można je stosować w dowolnym momencie roku, zalecamy stosowanie tych środków tylko w okresie największej wilgotności powietrza w miesiącach letnich. Jest to okres w roku, kiedy trawnik jest najbardziej podatny na czerwoną nitkę.
Jak zawsze należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta podanych na opakowaniu.
Jedną rzeczą do zapamiętania podczas korzystania z fungicydów jest, aby nie nadużywać ich. Wynika to z faktu, że grzyby naturalnie występujące na trawniku mogą wytworzyć odporność na te produkty, co oznacza, że w przypadku ponownego pojawienia się czerwonej nitki nie będzie można jej tak łatwo usunąć.
Dlatego należy stosować środki grzybobójcze nie częściej niż raz na 2 lata.
Pielęgnacja trawnika w celu zapobiegania pojawieniu się czerwonej nitki
Zgodnie z regułą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, spójrzmy na podstawowe czynniki, które przyczyniają się do rozwoju choroby tj; wilgotna pogoda oraz „niezdrowy trawnik”.
Oto główne przyczyny „chorego trawnika”, które wykorzysta Czerwony Grzyb:
- Odżywianie trawnika.
- Tępe ostrza kosiarki.
- Filc trawnikowy.
- Nadmierne podlewanie.
- Słabe światło/cień.
- Napowietrzanie
Odżywianie trawnika – gleba o niskiej zawartości składników odżywczych generalnie powoduje, że trawa jest niskiej jakości i podatna na ataki grzybów, takich jak czerwona nitka. Upewnienie się, że trawa jest dobrze odżywiona przy użyciu wysokiej jakości nawozu pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób na trawniku.
Tępe ostrza kosiarki – będą rozdzierać i rozrywać źdźbła trawy, zamiast je dokładnie przecinać. Takie rozdarcie spowoduje zranienie rośliny i umożliwi zaatakowanie jej przez grzyby przy odpowiednich warunkach pogodowych. Pamiętajmy minimum raz w roku naostrzyć ostrza kosiarki.
Filc w trawniku – Filc to włóknisty materiał powstały z mieszaniny martwych źdźbeł trawy i resztek po koszeniu. Warstwa filcu w trawniku uniemożliwia dostęp powietrza i składników odżywczych do gleby. Z czasem może to doprowadzić do zmniejszenia wigoru trawy. Wertykuluj trawnik raz w roku, najlepiej wczesną jesienią. Polecamy użyć wertykulatora lub grabi z zębami sprężynowymi.
Nadmierne podlewanie – w ten sposób w darni tworzy się wilgotne środowisko, które stanowi idealne warunki do rozprzestrzeniania się grzybów, takich jak czerwona nitka. Złotą zasadą podlewania jest dokładne, ale rzadkie podlewanie trawy. Upewnij się, że trawnik jest odpowiednio zdrenowany, aby uniknąć wysokiego poziomu wilgotności, na którym rozwijają się grzyby.
Słabe światło/cień – spróbuj przerzedzić krzewy lub drzewa, które mogą rzucać cień na trawnik. Większa ilość światła oznacza silniejszą trawę. Pozwala to także na szybkie wysychanie mokrego trawnika, co zmniejsza szanse na rozprzestrzenianie się grzybów.
Napowietrzanie – napowietrzanie trawnika pozwala na przenikanie powietrza, składników odżywczych i wody do gleby, co sprzyja mocnemu wzrostowi korzeni. Silne korzenie prowadzą do silnego źdźbła trawy, które nie będzie tak podatne na czerwoną nitkę. Aby wspomóc drenaż trawnika i napowietrzanie (wpuszczanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla), jesienią należy napowietrzyć trawnik za pomocą aeratora z wydrążonymi kolcami.
Inną ogólną wskazówką jest zbieranie ścinków po koszeniu trawnika przy pierwszym pojawieniu się czerwonej nici zamiast pozostawiania ich na murawie. Nie zapobiegnie to pojawieniu się czerwonej nici, ale zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Czy czerwona nitka zniknie?
Jeśli Twój trawnik cierpi z powodu czerwonej nitki, nie rozpaczaj.
Czerwona nitka nie zabije korzeni trawy, co oznacza, że korzenie będą wytwarzać nowy zielony wzrost. Brązowa i różowa trawa w końcu zgnije lub zostanie usunięta przez kosiarkę.
Jest prawdopodobne, że trawa z małym ogniskiem czerwonej nitki zregeneruje się w ciągu kilku tygodni. Większe ogniska prawdopodobnie nie zregenerują się przez kilka miesięcy lub do początku następnego sezonu wegetacyjnego.
Pielęgnacja ogrodów na co zwrócić uwagę
Czerwona nić może być przenoszona przez zainfekowane źdźbła trawy i same nici, co powoduje rozprzestrzenianie się infekcji na zdrowe części trawnika. Nici i zainfekowana trawa mogą być przenoszone przez różne działania, w tym:
- używanie kosiarki,
- chodzenie po trawie,
- silne wiatry itp.
Spróbuj kosić zainfekowany obszar oddzielnie od reszty trawnika i spalić ścinki trawy, które zbierasz z zainfekowanego obszaru.
Laetisaria fuciformis zawsze będzie obecna na większości trawników, dlatego najlepszym sposobem postępowania jest zapobieganie zarażeniu trawy przez usunięcie warunków, które umożliwiają jej rozwój.
Zatrudnienie ekipy pielęgnacyjnej do ogrodu
Prawidłowo przeprowadzona profilaktyka dbałości o trawnik przez firmę ogrodniczą, pomoże w rozwiązaniu problemów z czerwoną nitką. Programy pielęgnacji trawników, które dostarczają stałą ilość azotu przez cały rok, szczególnie w czasach prawdopodobnej infekcji, pomoże murawie wyleczyć choroby.
Twój ekspert od trawników poinformuje Cię, czy sytuacja uzasadnia zastosowanie leczenia zwalczania Czerwonej Nitki. Niektóre uciążliwe infekcje np. pleśń śniegowa są nasilane przez nadmierne zasilanie azotem. Warto uzyskać właściwe rozpoznanie problemu murawy, zanim zaczniesz ją nawozić. Jeśli potrzebujesz pomocy w diagnozowaniu, leczeniu choroby trawnika lub innego problemu związanego z pielęgnacją ogrodu, nie wahaj się skontaktować z nami.
Sprawdź również Oświetlenie solarne w projektowaniu ogrodów