Porady ogrodnicze

Piękne ogrody z drzewami liściastymi i iglastymi – praktyczne porady, cz. 1.

Biorąc pod uwagę pośpiech towarzyszący codziennie naszym Klientom, również w kwestii ogrodów realizujemy wiele projektów bazujących na potrzebie uzyskania efektów w krótkim czasie. Może się to odbyć bez kompromisów w kwestii estetyki, trwałości oraz wygody opieki nad roślinnością, gdy wybrane zostaną odpowiednie gatunki. W tym i kolejnym wpisie przedstawimy podstawowe informacje, podpowiemy, w co warto zainwestować, jak zaplanować pielęgnację ogrodów, aby przy domu, na działce lub w innej dowolnej przestrzeni cieszyć się pięknem drzew, krzewów oraz pnączy.

Drzewa liściaste do większych ogrodów

Chociaż pierwszym skojarzeniem związanym z zakładaniem ogrodów są zwykle duże drzewa z rozłożystą koroną, nie musisz czekać latami, aby w Twoim otoczeniu obecność drzew zaznaczyła się w dosyć widoczny sposób. Wybierając z bogatej oferty sklepów i szkółek ogrodniczych można kupić zarówno egzemplarze wysokości około 150 – 170 cm, jak też znacznie wyższe, nawet kilkunastometrowe. Zazwyczaj jednak właściciele ogrodów chcą obserwować, jak ich drzewa rosną, rozwijają się i zmieniają swój wygląd, dlatego również wśród naszych realizacji standardem są drzewka w początkowej lub środkowej fazie rozwoju.

Gdy mowa o konkretnych gatunkach, dobierać je należy pod kątem wyglądu drzewa w poszczególnych porach roku. Ma to być przecież ozdoba, część całej ogrodowej kompozycji. Z gatunków rosnących szybko i nie wymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych, Twoją uwagę może zwrócić na przykład:

  • wierzba – wszystkie jej odmiany to wzór omawianej tutaj szybkości wzrostu i rozwoju; do odmian najbardziej znanych, wręcz pospolitych, należą wierzba biała, krucha oraz płacząca, natomiast warto poznać również wersje bardziej nietypowe, wśród których znajdziesz odmianę argentyńską o lancetowatych liściach, albo smukłoszyjkową, której cechą charakterystyczną są czerwone bazie;
  • klon – do najchętniej wybieranych należy odmiana:
    • jesionolistna, która w środowisku naturalnym występuje zwykle nad wodą oraz w lasach łęgowych; od 3 do 5 listków na każdej łodyżce to jedna z cech charakterystycznych tej odmiany;
    • pospolita, zwana również zwyczajną – to właśnie ona ma liście kojarzone z klonem oraz równie znane owoce w kształcie skrzydeł; kwiaty są bardzo drobne i nietrwałe;
  • olsza czarna – swoją nazwę zawdzięcza niemal czarnemu kolorowi kory, która wyróżnia to drzewo spośród innych powszechnie występujących w rodzimych ogrodach; liście są odwrotnie jajowate, kwiaty zimą mają postać czerwonawych bazi, natomiast po przekwitnięciu przypominają niewielkie szyszki na długich szypułkach
  • lipa szerokolistna – gruby i prosty pień oraz gęsta korona sprawiają, że drzewo zawsze wygląda na masywne oraz solidne, a w praktyce szybko przyczyni się do utworzenia spokojnego, zacienionego miejsca w ogrodzie; ciekawą odmianą jest również lipa drobnolistna, o listkach niewielkich, sercowatych.

Do drzew szybko rosnących zaliczyć można również dąb czerwony, brzozę brodawkowatą, topolę szarą, osikę i wiele innych. Twoim wsparciem w podejmowaniu decyzji powinien być doświadczony projektant ogrodów. Wtedy wybieranie stanie się przyjemnością, a całość będzie się dobrze komponować na przykład z oświetleniem ogrodowym.

Gdy stawiasz na konkretny kolor liści, kwiatów, owoców

O ogrodach można mówić także z uwzględnieniem konkretnej gamy kolorystycznej. To również sprzyja szybkiemu zakładaniu ogrodów zgodnie z oczekiwaniami przyszłych właścicieli, ponieważ kolory można dobrać do przewidzianych w projekcie ogrodu kwiatów, krzewów, małej architektury ogrodowej. Oto kilka przykładów.

  1. Kolor pnia – chociaż rzadziej wymieniany w wytycznych Klientów, może mieć dla Ciebie znaczenie. Poza wspomnianym wyżej czarnym jak w olszy czarnej, drzewa mają pień brązowy (kasztanowiec klon polny), popielaty (buk pospolity, wiąz szypułkowy), czerwonobrązowy (czereśnia ptasia), zielonoszary, biały i wiele innych.
  2. Kolor liści – poza najczęściej spotykanymi liśćmi zielonymi, do wyboru masz jeszcze drzewa o koronach z liści czerwonych (jabłoń Malus „Royalty”) czy żółtych (jarząb pospolity „Dirkenii”).
  3. Liście jesienią – w tym przypadku możesz postawić zarówno na gatunki zimozielone, jak dąb Turnera czy leszczyna pospolita, ale też na zabarwienie zmieniające się jesienią na właściwe dla tej pory roku, co zapewni brzoza pożyteczna albo klon palmowy.
  4. Owoce – klasyczne owoce kojarzą się przede wszystkim z sadem, dlatego jeżeli chcesz, aby Twój ogród był mniej typowy, postaw na odmiany sprowadzane do Polski z innych części świata. Chruśnica jagodna, cytryniec chiński, morwa czarna… Wybór jest ogromny.

Poznając dokładnie poszczególne gatunki, kolory ich liści, kwiatów, owoców o różnych porach roku zobaczysz, jak wiele może się dziać w Twoim ogrodzie. To inspirujące nie tylko dla pasjonatów roślin, lecz dla każdego, kto chce w najbliższym otoczeniu mieć ciekawe widoki każdego dnia.

Twórcza praca z ogrodami

Współczesne ogrody prezentują konkretny zamysł, koncepcję realizowaną od początku do końca (w tym również nawadnianie czy zastosowanie robotów koszących, a jednocześnie swobodę w planowaniu, która sprawia, że przestrzeń nie wygląda jak tworzona od linijki. Przykłady takich realizacji z Białegostoku i innych miast bazowały u nas na współpracy z Klientami opartej o wzajemne zrozumienie. To prosta droga do ogrodniczego sukcesu.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ