W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć specyfikę działań niezbędnych podczas zakładania ogrodów na posesjach dowolnej wielkości. Każdy profesjonalny projekt uwzględnia wszystkie cechy danego terenu, gust właścicieli, budżet przeznaczony na konkretne udogodnienia do nawadniania, oświetlania i pielęgnacji. Korzystając z pomocy fachowców szybko osiągniesz zamierzony cel.
Jak ważne są przygotowania i plany
Idealne okoliczności zakładania ogrodów to takie, gdy jako projektanci mamy dostęp do planów zagospodarowania terenu zanim jeszcze rozpoczną się prace budowlane. Czy warto tak wcześnie myśleć o ogrodach? Zdecydowanie tak, ponieważ już wtedy można dobrać gamę kolorystyczną roślinności do koloru elewacji, pokrycia dachowego, kostki brukowej, również z uwzględnieniem późniejszej pielęgnacji.
Planować należy w oparciu o:
- budżet przeznaczony na poszczególne elementy ogrodu – różne przedziały cenowe dotyczą zarówno roślin, nawodnienia i oświetlenia, jak też elementów małej architektury, jeżeli chcesz mieć taką w swoim otoczeniu (altana, fontanna, ławeczki i inne),
- docelową funkcjonalność terenu – zależnie od tego, czy chcesz więcej miejsca do relaksu w ciepłe dni, a zatem na przykład wiele przestrzeni z trawą z rolki (konieczne może być korzystanie z robotów koszących), czy przeważać mają drzewa, krzewy, kwiaty, a priorytetem jest estetyka całości,
- wielkość działki – uwzględnić trzeba rozwój wszystkich wybranych gatunków, zwłaszcza tych, które z drobnych, niewysokich egzemplarzy rozrastają się znacznie na przestrzeni lat, a często już po jednym sezonie kilkukrotnie zwiększają swoją objętość,
- otoczenie – gdy ogród znajduje się blisko intensywnie uczęszczanej drogi lub w pobliżu zakładów przemysłowych, roślinność powinna być odpowiednio wytrzymała, odporna na działanie niekorzystnych warunków.
Usługi ogrodnicze zaczynają się więc znacznie wcześniej niż podczas fizycznych prac na posesji Klienta.
Instalacje przydomowe oraz z myślą o roślinach podczas zakładania ogrodów
Zakładanie ogrodów musi uwzględniać przebieg instalacji elektrycznej, wodociągowej oraz gazowej. Tak na działce zaopatrzonej już w te media, jak i tam, gdzie zostaną one doprowadzone, praca ogrodników nie może kolidować z ich działaniem. Dodatkowo znaczenie mają wytyczne dotyczące systemów typowo ogrodniczych, do których należy:
Jedynie oświetlenie solarne można zamocować w niemal dowolny sposób, zapewniający stabilność latarni, lamp, lampek, słupków, naświetlaczy. W wersji stojącej, wiszącej oraz naściennej dają wiele możliwości aranżacyjnych bez potrzeby okablowania i dostępu do energii elektrycznej.
Część praktyczna – dobór i sadzenie roślin
Wszelka ogrodowa roślinność wymaga pielęgnacji oraz podlewania, niektóre gatunki również przycinania oraz regularnego nawożenia, dlatego warto zminimalizować czas, jaki przyszli właściciele muszą poświęcić na dbanie o ogród. Firmy ogrodnicze zapewniają precyzyjną ocenę:
- rodzaju gleby – odpowiednio gęsta, spulchniona i bogata w składniki mineralne jest gotowa do wysadzania roślin, natomiast gdy zachodzi taka potrzeba można ją zakwasić, odkwasić, spulchnić, napowietrzyć, generalnie: przygotować do dalszych prac;
- poziomu wód gruntowych – im wyższy poziom, tym mniej podlewania potrzeba do prawidłowego wzrostu poszczególnych gatunków i odmian ogrodowej roślinności; wcześniej by sprawdzić, czy dana roślina lubi ziemię wilgotną, czy jednak suchą;
- stopnia nasłonecznienia terenu – podstawa to kierunki świata i uniwersalna prawda o nasłonecznieniu strony południowej, lecz gdy na działce jest dom, altana, lub gęste korony drzew, słońce nie zawsze może dotrzeć bezpośrednio na rabaty, trawniki, klomby.
Czasami niezbędne więc jest intensywne nawadnianie, gdzie indziej wystarczy ściółka, która zapobiegnie szybkiemu odparowaniu wilgoci zgromadzonej w glebie. Bogata wiedza oraz doświadczenie ogrodników będą Twoim wsparciem.
Radość z wybierania, czyli o zakładaniu ogrodów według oczekiwań Klienta
Ta część wiąże się bezpośrednio z poprzednimi, lecz jej efekty są najbardziej widoczne, ponieważ decydują o charakterze ogrodu, jego finalnym kształcie. Projektowanie ogrodu oznacza w tym aspekcie pełną swobodę, ponieważ niezależnie od tego, czy chcesz mieć więcej drzew i krzewów oraz traw, czy całość przestrzeni pomiędzy alejkami wypełnią kwiaty, z każdej z tych kategorii wiele gatunków świetnie znosi rodzimy umiarkowany klimat i przetrwa zarówno długotrwałe upały latem, jak i przedwczesne przymrozki jesienią.
Wyznacznikiem bywa ustalona wcześniej wysokość strefy roślinnej, spójność kolorystyczna lub ciekawe kontrasty, obecność roślin lokalnych lub przewaga egzotycznych, które dobrane zostaną tak, że zachowają swoją urodę niezależnie od warunków atmosferycznych. Projekty są więc połączeniem tego, co trwałe i piękne, zawsze z uwzględnieniem cech konkretnej posesji.
Przestrzeń gotowa na zmiany, dobre pole do kompromisu
Z zakładaniem ogrodów związana jest zazwyczaj potrzeba wprowadzania niezbędnych modyfikacji, gdy z tej wspólnej przestrzeni zaczynają korzystać dzieci, kiedy w domu pojawiają się zwierzęta, albo gdy chcesz hobbystycznie uprawiać winorośl i robić wino z własnych zbiorów. Czas projektowania jest zatem również okazją do zaprojektowania miejsc, które bez dużych nakładów finansowych da się przekształcić, przeorganizować, dostosować do zmieniających się potrzeb. Ogród ma nadążać za zmianami w życiu jego właścicieli. To standard, którego możesz wymagać od twórców zleconego przez Ciebie projektu.