Porady ogrodnicze

Trawa z rolki krok po kroku, cz. 3.: Jak skomponować trawnik z całym ogrodem

Ostatnią część cyklu artykułów dotyczących trawy z rolki, poświęcimy przedstawieniu kilku pomysłów na ciekawe zaaranżowanie ogrodu. Zwłaszcza w przypadku niezagospodarowanych jeszcze terenów jest wiele możliwości projektowania ogrodów, które będą służyć przez długie lata, a dodatkowo staną się bazą do ewentualnych przyszłych zmian. Oczywiście wiele zależy od wielkości posesji i od tego, jaką jej część mają porastać trawy, kwiaty, krzewy czy drzewa. Na dowolnej przestrzeni możesz jednak zastosować podział, dzięki któremu trawiasta nawierzchnia będzie dominować nad całością lub stworzy subtelne tło.

Ładna, zadbana trawa to szereg korzyści

Nie wspominaliśmy wcześniej o zaletach trawników, więc warto uzupełnić te informacje. Już przy najmniejszym trawniku korzyści mogą być odczuwalne, a gdy takiej zieleni jest znacznie więcej – tym lepiej dla zdrowia i środowiska.

Faza wzrostu to okres pochłaniania dwutlenku węgla i oddawania tlenu do atmosfery. Wzmocnisz ten efekt, gdy zainwestujesz w nawozy naturalne i nie będziesz zbyt często używać kosiarki, emitującej zanieczyszczenia do atmosfery.

Wychwytuje pył, kurz i inne drobinki z powietrza. Rzadko można to dostrzec, lecz zawsze da się odczuć, że powietrze jest bardziej czyste. Różnicę odczuwają między innymi alergicy uczuleni na kurz i pył określonego pochodzenia, unoszące się w powietrzu.

Chodzenie boso po trawie może obniżać ciśnienie, wzmacnia kręgosłup, ponieważ przyczynia się do utrzymania prawidłowej postawy, działa jak masaż stóp. Bez opuszczania własnego ogrodu możesz zapewnić sobie nieco zdrowia i relaksu każdego dnia.

Czy to trawniki wysiewane do gruntu, czy trawa z rolki, efekt końcowy może być równie dobry. Pozostaje kwestia projektu. Jak to wygląda na przykładzie realizacji Acer Ogrody w Białymstoku i innych miastach?

Trawa z rolki w roli głównej

Zakładanie ogrodów z myślą o dużej przestrzeni do relaksu bazuje często na rozległych obszarach pokrytych darnią z najpopularniejszych gatunków, które idealnie wpisują się w koncepcję tradycyjnych trawników. Życica trwała, różne odmiany kostrzewy, mietlica pospolita dają pewność, że trawę z rolki otrzymasz w wersji wpisującej się w kanon ogrodowej klasyki. Tak możesz zagospodarować całe obszary wokół domu, pozostawiając na przykład tylko wybrukowany podjazd i chodnik do drzwi wejściowych.

Do atutów takiego zagospodarowania terenu należą między innymi:

  • stonowany wygląd całości, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób ceniących prostotę w zakładaniu ogrodów,
  • możliwość dostosowania traw do wzniesień, skarp oraz innych nierówności terenu wynikających z jego specyfiki lub tworzonych celowo,
  • kolorystyka, która dobrze wygląda z każdą barwą elewacji, drzwi, bram wjazdowych, tak na zasadzie podobieństw, jak też kontrastu.

Aby odgrodzić się od ulicy i od sąsiednich posesji, można zainwestować w wysoki żywopłot w postaci drzew lub krzewów, których gatunki bez trudu dobierzesz w centrum ogrodniczym. Uzupełnieniem będzie ciekawe oświetlenie, a udogodnieniem – roboty koszące trawę.

Ogród zaprojektowany proporcjonalnie

Gdy zależy Ci dodatkowo na obecności rabat kwiatowych, klombów, większych gazonów z roślinnością, trawniki z powodzeniem ustąpią miejsca wybranemu towarzystwu. Kluczem do estetycznego sukcesu jest takie zaaranżowanie całości, aby część z trawą zajmowała tyle samo miejsca, ile łącznie pozostałe obszary z daną roślinnością. Taką kompozycję można dopełnić:

  • kwiatami znanymi z łąk – w sielski charakter ogrodu czy całej posesji wpiszą się między innymi maki, rumianki, chabry, a nawet koniczyny; w naturze rosną dziko, natomiast ujarzmione formą ogrodów również świetnie się odnajdą w Twoim otoczeniu;
  • kwiatami, które dodadzą szyku – za eleganckie gatunki na ogrodowe rabaty uznać można magnolie, piwonie, goździki;
  • krzewami – z zielenią traw dobrze komponują się krzewy o białych i różowych kwiatach, zatem warto postawić na hortensje, krzewuszki, bez lilak, odpowiednie odmiany ostrokrzewu Maservy (kwitnące na biało);
  • roślinami płożącymi – jeżeli podczas projektowania uwzględniono niską roślinność, ta wersja będzie również idealna; zwarte białe kobierce utworzy na przykład floks szydlasty i żagwin ogrodowy, a różowe lub czerwone: macierzanka piaskowa.

Sam rozkład poszczególnych roślinności i trawników może być różny. Ważne, aby całość stanowiła ciekawe połączenie różnych gatunków i odmian. Nawadnianie jest bardziej ekonomiczne, ponieważ rabaty kwiatowe wymagają mniej intensywnego podlewania niż trawniki.

Trawnik jako dodatek do pozostałych roślinnych kompozycji

Ta wersja to kilka pasów trawy z rolki, które wystarczą, aby stworzyć niewielki trawnik przy ogrodzeniu albo wokół domu. Przeważać powinny za to inne rośliny, a do godnych rozważenia propozycji należą:

  • trawy ozdobne:
    • niektóre mają liście o nietypowej dla traw barwie, na przykład kłosówka miękka o białych liściach, czy kostrzewa sina o liściach niebieskawych,
    • są też wersje z kwiatostanem, jak rozplenica japońska, dmuszek jajowaty, jęczmień grzywiasty,
  • kwiaty w oczku wodnym – pięknie kwitną hiacynty wodne, lilie wodne, liliowce rdzawe, kosaćce żółte,
  • kwitnące zioła – przydomowe herbarium to jedna z ciekawych propozycji, jeżeli odpowiednio dobierzesz roślinność; zioła są pożyteczne, a pięknie kwitnie chociażby szałwia, lawenda, macierzanka.

Pielęgnacja ogrodów z niewielkimi obszarami traw i znacznie większymi kwiatów lub ziół albo z architekturą ogrodową, jak oczka wodne, nie sprawia problemów nawet osobom zmagającym się z brakiem czasu.

Zamów trawę z rolki od sprawdzonego dostawcy

Gwarancją dobrze zaprojektowanego trawnika, który przez lata będzie cieszył Ciebie i Twoich bliskich, jest wysokiej jakości materiał, gotowy do ułożenia. Wszystkie kluczowe etapy odbywają się znacznie wcześniej, zanim trawa z rolki trafi na Twoją posesję. Z przyjemnością opowiemy Ci o tym, polecając najkorzystniejsze rozwiązania.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ