Omawiając rodzaje nawodnień w poprzednim artykule, przedstawiliśmy zarys możliwości i cech poszczególnych rozwiązań. Dziś skupimy się na detalach, konkretnych cechach, właściwościach, ewentualnych ograniczeniach. Celem jest nawadnianie ogrodu tak, aby sam proces nie przeszkadzał Tobie i Twoim bliskim w korzystaniu z posesji. Pomyśleli o tym producenci nowych zraszaczy, mikrozraszaczy oraz systemów nawadniania kroplowego, dostosowując właściwości swoich rozwiązań do konkretnych potrzeb.
Równomierne nawadnianie z użyciem zraszaczy
Popularność zraszaczy wynika z ich uniwersalności, gdy mowa o dostarczaniu wody na duże obszary. Podlewanie trawników, rabat, klombów można zaplanować tak, aby urządzenie pobierało odpowiednią ilość wody i zapewniało trawie lub roślinom stałą dawkę nawodnienia. Zraszacze można uwzględnić w projekcie ogrodu już po zakończeniu prac, ponieważ nie wymagają one specjalnych prac montażowych.
- Standardową podstawą może być odpowiednio dobrany kolec lub statyw wyposażony w szpikulce do wbicia w ziemię. Jeżeli natomiast nie chcesz ingerować w teren posesji, wybierz tzw. sanki, które:
- dzięki swojej konstrukcji zapewniają stabilność,
- dają możliwość szybkiego przenoszenia.
- Samo urządzenie należy dobrać pod kątem zasięgu. Do wyboru są modele:
- dookolne – odpowiednie do małych i średnich powierzchni, zasięg zraszania nie przekracza zwykle 18 m; istotna jest obecność nastawnych dysz;
- wahadłowe – ich zasięg to również zazwyczaj 18 m, a przeznaczenie to trawniki o powierzchni do 250 m²,; ułożone równomiernie dysze jest cechą charakterystyczną;
- bijakowe dookolne i sektorowe – do dużych powierzchni, sięgających 490 m²; charakterystyczna obecność pierścieni regulacyjnych.
Co z dodatkowych cech zraszaczy może zwrócić Twoją uwagę? Do najciekawszych funkcjonalności należy możliwość włączenia i wyłączenia poszczególnych dysz, a także mechanizm płynnej regulacji przepływu wody. Regulacja odbywa się z użyciem prostych w obsłudze suwaków oraz pokręteł.
Mikrozraszacze – wersja budżetowa na mniejsze powierzchnie
Propozycją o nieco prostszej konstrukcji i mniejszym zasięgu są mikrozraszacze. Ich zastosowanie do nawadniania ogrodów, ale również upraw pod folią albo w szklarniach, przynosi efekty w postaci dostarczania optymalnych ilości wody dla konkretnych upraw. Zasięg nie przekracza zwykle 6 – 8 m. Wersja umieszczana w rurze polietylenowej dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni roślin, jest zatem podobna do linii kroplujących, dlatego tutaj przedstawimy opcję podwieszaną.
Specjalna wkładka zraszająca oraz dysza, odpowiedzialne są za równomierne rozprowadzanie wody na potrzeby roślin uprawianych w szklarni czy pod folią. Równomierność nawadniania jest parametrem stale udoskonalanym przez wiodących producentów, dlatego wybierając nowy asortyment, będziesz w pełni korzystać z atutów tej metody nawadniania.
- Wkładka zraszająca i zamgławiająca uzupełniają się, natomiast dopełnienie stanowi antykapacz, który:
- odpowiada za równomierny start wszystkich mikrozraszaczy w danej instalacji,
- zamyka wypływ wody po zakończeniu cyklu nawadniania.
- Wersja antyprzymrozkowa to również propozycja godna rozważenia, ponieważ:
- funkcję antyprzymrozkową uruchamia się tylko na czas niskich temperatur, gdy można wytworzyć na roślinach wilgotną powłokę, która zamarznie i będzie stanowić swoistą ochronę przed mrozem;
- dysze pracują bardzo wydajnie w niskich temperaturach, nie przemarzają, dlatego przez cały sezon mogą spełniać swoje zadanie; jest to zatem system zabezpieczający i roślinność, i samą konstrukcję urządzenia.
Wyposażeniem dodatkowym są wężyki oraz złączki, które dobiera się zależnie od wielkości konkretnego systemu.
Linie i taśmy kroplujace oraz kroplowniki indywidualne
W tek kategorii znajdują się rozwiązania zaliczane do niskoprzepływowych. Woda dostarczana jest do strefy korzeniowej roślin – zarówno dużych drzew w sadzie, jak i niewielkich okazów kwiatów rabatowych. Głównym elementem są odpowiednio:
- linia kroplująca, dostępna w wersji naziemnej lub podziemnej, bardzo elastyczna, z funkcją samoczynnego przepłukiwania;
- woda doprowadzana bezpośrednio do korzeni to mniejsze jej zużycie w „pustych” miejscach;
- zróżnicowany przepływ wody w kroplownikach zapewnia optymalne nawadnianie roślinom zależnie od ich indywidualnego zapotrzebowania;
- przy wodzie o niskim stężeniu żelaza, trwałość linii oraz emiterów wynosi do kilkudziesięciu lat;
- taśma kroplująca – forma bardziej ekonomiczna, z niższym kosztem zakupu, wystarczy na kilka lat regularnego użytkowania;
- w nowych, ulepszonych wersjach, zadbano o jakość filtra, który zapobiega zatykaniu się emiterów;
- laserowo nacinane otwory wylotowe zapewniają równomierną dystrybucję wody na obszarze danej uprawy;
- kroplownik indywidualny – możliwość podłączenia długich, cienkich wężyków (przykładowa długość: 70 cm) do kroplownika sprawia, że jest to propozycja:
- do ogrodu i sadu;
- do nawadniania roślin doniczkowych.
Precyzja dozowania wody przyjęła już formę nowoczesnego dbania o ogrody i całe posesje, dlatego warto poznawać nowe rozwiązania, dzięki którym w Twoim otoczeniu rośliny będą zawsze odpowiednio nawodnione.
Fachowe działania z Acer Ogrody
Podczas projektowania ogrodów istotne są szczegóły, dlatego objaśniamy Klientom zasady działania oraz cechy poszczególnych opcji nawadniania, dostosowanych do konkretnych potrzeb, planów, budżetu przeznaczonego na ten cel. O szczegółach warto porozmawiać z naszym specjalistą.