Dużo tu inspiracji naturą, wiele naturalnych materiałów wykorzystywanych do tworzenia ogrodzeń, wytyczania ścieżek lub budowania altanek. Z drugiej strony jednak widać niesamowitą dbałość o szczegóły i moc pracy projektanta. Ogrody swobodne, inspirowane trochę stylem angielskim, trochę wiejskim, trochę naturalizmem, cieszą się dużą popularnością. Poznajmy więc zasady, którymi należy się kierować, projektując przestrzeń przy domu właśnie w tym nurcie.
Krótka charakterystyka
Sielanka… Miejsce do wypoczynku wśród zieleni… Tak można w kilku słowach podsumować założenia projektów w stylu nieformalnym. Wbrew pozorom na tę bezpretensjonalność i luz warto uważać przy projektowaniu ogrodu i urządzaniu posesji. Jeśli projektant (lub właściciel) dokładnie wszystkiego nie zaplanuje, efektem może być całkowity brak spójności i zwyczajny bałagan. Wtedy już takie miejsce nie będzie sprzyjać wypoczynkowi. W bałaganie przecież zwykle ciężko jest się zrelaksować.
Zbierzmy więc najważniejsze założenia dotyczące projektowania ogrodów swobodnych:
- Kompozycja. Nie znajdziemy tu linii prostych, minimalizmu i symetrii. Są natomiast niewymuszone zestawienia, naturalne formy roślin oraz różnorodność gatunkowa. Dominują miękkie linie rabat, ścieżek i trawników.
- Eklektyzm. Styl nieformalny czerpie z założeń wielu nurtów. Są nawiązania zarówno do ogrodów angielskich (to na przykład ogrodzenia z postarzanych cegieł czy wysokie, naturalnie rosnące drzewa), wiejskich (rabaty kwietne obsadzone tradycyjnymi odmianami roślin), naturalnych (nietrzymające się sztywnych zasad nasadzenia).
- Przestrzeń. Ten nurt w architekturze zieleni najlepiej pasuje do dużych działek, również tych położonych w otoczeniu lasów czy zagajników. To styl odpowiedni do trudnych do zagospodarowania działek o nieregularnych kształtach, które w tym przypadku można zamaskować wysokimi drzewami czy krzewami.
- Plan. Warto wydzielić poszczególne funkcje posesji. Oprócz kwiatowych rabatek powinno tu się znaleźć miejsce przeznaczone do wypoczynku oraz spotkań ze znajomymi, ale też przestrzeń na uprawę warzyw. Elementem łączącym te miejsca może stać się naturalny układ ścieżek.
- Roślinność. Dobry projekt sprawi, że pod względem roślinności taka posesja będzie płynnie łączyć się z otaczającym ją krajobrazem. Warto zatem wybierać roślinność nawiązującą do tej, która naturalnie ją otacza. Dobrze wyglądają też ogrody w naturalistycznym duchu, tak, by przydomowa przestrzeń upodobniła się do dzikich zakątków przyrody.
- Mała architektura. Piaskowiec, naturalny kamień, cegła – to materiały, które warto wykorzystać przy zagospodarowywaniu takich przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem może stać się kilka stopni schodów z piaskowca, kamienne płotki lub murek z żółtej cegły, a obok pnące rośliny. Oczywiście znajdzie się też tu miejsce na niewielką altanę, huśtawkę czy ławeczkę.
Ważne jest, by mimo różnorodności, poszczególne elementy do siebie pasowały, a całość była spójna. dlatego należy wszystko dokładnie zaplanować. Luz – nawet w ogrodzie swobodnym – powinien być tylko pozorny.
Wybieramy rośliny
Dobór roślin w takim miejscu może okazać się nie lada wyzwaniem. Z jednej strony projektanta nie obowiązują ścisłe ograniczenia – na poszczególnych obszarach może zaplanować różnego rodzaju rośliny. Z drugiej – mimo różnorodności, teren wokół domu powinien tworzyć spójną całość.
Podstawą ogrodu swobodnego mogą stać się drzewa. Warto rozważyć posadzenie sosny, świerku, brzozy, klonu, ale też kilku drzewek owocowych (świetnie będą wyglądały śliwy i wiśnie). Niższe, zwłaszcza pięknie kwitnące rośliny, warto posadzić w większych skupiskach, kępach. Klimat relaksu i odpoczynku pomogą stworzyć posadzone w ten sposób wrzosy, azalie, a nawet róże. Uzupełnieniem mogą stać się ozdobne trawy posadzone na obrzeżach działki.
Łączenie rozwiązań nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego by umiejętnie dopasować do siebie elementy poszczególnych nurtów przy aranżacji przestrzeni, potrzebna jest i wiedza na ich temat, i wyczucie stylu. Ważne, by znalazło się tu miejsce na luźno rozmieszczone barwne, kwitnące i pachnące rośliny, niewielki warzywnik, ale też strzyżone żywopłoty czy pracochłonne, formowane iglaki.
Zapraszamy do współpracy
Projektanci Acer Ogrody z Białegostoku mają doświadczenie w projektowaniu ogrodów swobodnych. W zależności od oczekiwań Klientów to aranżacje bardziej rustykalne lub posiadające przewagę stylu angielskiego. Na życzenie przedstawimy Państwu nasze portfolio z wykonanymi już aranżacjami oraz umówimy się na spotkanie. Zapraszamy do współpracy. Razem stworzymy przestrzeń dopasowaną do otoczenia, a przede wszystkim do potrzeb użytkowników.
Sprawdź również Zakładanie ogrodów w profesjonalnym wydaniu