Porady ogrodnicze

Dlaczego warto korzystać z pomocy projektanta ogrodów

Współczesne usługi ogrodnicze to znacznie więcej niż sprzedaż roślin. Zanim spełnione zostaną marzenia Klientów dotyczące mniejszych lub większych ogrodów, należy marzenia te skonfrontować z rzeczywistością, czyli między innymi z rodzajem gleby na danej posesji, nasłonecznieniem terenu, obecnością dzieci i zwierząt w rodzinie. Jest szereg aspektów, które w przypadku samodzielnych prac umykają zwykle lub zostają zlekceważone, a w konsekwencji ogród wymaga znacznie więcej zaangażowania, pielęgnacji, przestaje być oazą spokoju i miejscem wypoczynku. Dziś przedstawimy kilka podstawowych kwestii, które również naszym Klientom pomogły uniknąć wielu niedogodności.

Podstawowa wiedza o ogrodach i kwestie bardziej złożone

Często hobbystyczne zakładanie ogrodu i uprawianie roślin jest inspiracją do poznawania zagadnień związanych z poszczególnymi gatunkami, pielęgnacją, przygotowywaniem na różne pory roku. Inspirując ogrody w Białymstoku i innych miastach, widzimy niejednokrotnie, że ich właściciele świadomie dobierali kwiaty, krzewy i drzewa z uwzględnieniem nasłonecznienia danego terenu, rodzaju gleby i innych ważnych wytycznych.

O czym więc warto pamiętać w kontekście niezbędnych podstaw?

 1. Rośliny powinny być gotowe do posadzenia w ziemi. Oznacza to, że mają być w odpowiedniej fazie wzrostu, z uformowaną bryłą korzeniową, zabezpieczone przed chorobami, jeżeli jest taka potrzeba. To zwiększa szansę na równomierny, stały wzrost i rozwój, stąd tak ważne jest projektowanie.
 2. Należy uwzględnić wspomniane wyżej nasłonecznienie. Ciemniej i chłodniej jest po stronie północnej, natomiast najwięcej słońca mają rośliny od strony południowej. Poza samymi kierunkami świata ważne jest też umiejscowienie domu czy wysokich drzew oraz krzewów, które będą rzucać cień na niższą roślinność. Można wtedy dobrać system nawodnienia.
 3. Ogród tworzy się z myślą o przyszłości. Niższe rośliny powinny być zawsze widoczne, dlatego planując nasadzenia należy wiedzieć, do jakiej wysokości urosną poszczególne gatunki. Znajomość roślin to wiedza także w takim zakresie, warto więc poznać specyfikę tego, co ostatecznie wybierzesz.
 4. Ważna jest spójność stylistyczna. Przy obecnym bogatym asortymencie łatwo o przesadę, zatem wyznacznikiem wszelkich działań powinien być umiar, tak w roślinności, jak i w oświetleniu. Z fachową pomocą skomponujesz ogród, w którym wszystko będzie ze sobą współgrać w oparciu o Twój gust, który jest priorytetem dla projektantów ogrodów.
 5. Znaczenie ma również Twoja dyspozycyjność lub ogrodowe udogodnienia. Gdy ogród należy często podlewać, kosić trawę, grabić liście, będziesz potrzebować sporo wolnego czasu lub funkcjonalnych systemów. Przykładem są systemy nawadniające lub urządzenia do pielęgnacji ogrodów, na przykład roboty koszące do trawy.

Przestrzeń zaprojektowana w oparciu o standardy ogrodnicze, styl życia przyszłych właścicieli oraz specyfikę terenu to połączenie na miarę potrzeb. Jest też kilka bardziej zaawansowanych kwestii.

Rodzaj gleby, gatunki roślin, właściwości urządzeń

Już sama gleba to całe spektrum zagadnień, które sprawiają, że dany ogród będzie źródłem radości lub potyczek ogrodniczych. Nieprawidłowo przygotowana, zbyt jałowa lub nadmiernie wilgotna sprawi, że roślinność będzie wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, a w skrajnych przypadkach – ponownego nasadzenia.

Doświadczony ogrodnik wie, kiedy działkę należy:

 • zaorać – wszelkie chwasty zostaną wyciągnięte z korzeniami na powierzchnię, co pozwoli usunąć je w całości; samo ścinanie wystających części chwastów da efekt jedynie na krótki czas;
 • przekopać – jeden z profesjonalnych sprzętów to glebogryzarka, którą szybko i sprawnie wykopuje się glebę na określoną głębokość; takie działanie przeprowadzone jesienią pozwala:
 • rozluźnić i napowietrzyć warstwę, w której następuje ukorzenianie roślin;
 • wydobyć szkodniki, które wymarzną podczas niskich temperatur i nie zaszkodzą przyszłym sadzonkom;
 • przemrozić glebę i zakumulować w niej wodę z roztopów śniegu oraz wodę deszczową, co stanowi istotny zapas na kolejne sezony;
 • wyrównać – dotyczy miejsc, w których będzie trawa, rabaty kwiatowe, nasadzenia krzewów; w tym samym czasie można również usypać ziemię jako wzniesienia lub wykopać pod oczka wodne.

W ogrodach ważne jest więc nie tylko to, jakie rośliny wybierasz, lecz także sposób przygotowania terenu na te rośliny. Im dłuższy czas potrzebny jest do profesjonalnego przygotowania całej ogrodowej przestrzeni, tym bardziej przemyślanym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalisty, który rozplanuje działania na tygodnie oraz miesiące. Przykład to zaplanowanie, gdzie znajdą się trawniki i czy sprawdzą się na nich roboty koszące.

Zwodnicze inspiracje dotyczące ogrodów? Jest na to sposób

Czasopisma ogrodnicze oraz internetowe inspiracje nie zawsze wpisują się w kanon konkretnych ogrodów. Rozwiązaniem kompromisowym jest wtedy doradztwo osoby z długoletnim doświadczeniem, mającej dostęp do konkretnych gatunków roślin, które można pokazać Klientowi. Na tej bazie komponowane są ogrody w danych warunkach i w przeznaczonym na to budżecie. Tak w kolejnych etapach odsłania się miejsce będące godnym dopełnieniem domu czy obiektu wypoczynkowego. Może być pełne drzew, krzewów albo kwiatów – bogaty wybór to ważny atut współczesnego ogrodnictwa.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ