Porady ogrodnicze

Ekologiczne czyszczenie oczek wodnych w ramach usług ogrodniczych

Spośród wszystkich dostępnych metod czyszczenia oczek wodnych, stawów i innych akwenów, w ostatnich latach chętnie wybierane są te, które bazują na stosowaniu bakterii – pożytecznych mikroorganizmów, które spełniają swoją rolę również w ogrodnictwie. Skąd takie właściwości bakterii i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu konkretnych preparatów na bazie mikroorganizmów? Dziś przyjrzymy się tej kwestii dokładniej.

Oczka wodne zanieczyszczone w niewielkim stopniu lub znacznie bardziej

Czyszczenie dna oczka wodnego wymaga czasu, a często również sił i większych nakładów finansowych, gdy wybierzesz metodę mechaniczną (rodzaj odkurzania dna) lub chemiczną, bazującą na konkretnych substancjach chemicznych. Zastosowanie bakterii pozwala natomiast osiągnąć takie same lub lepsze rezultaty, lecz bez ingerowania w ekosystem.

Klienci korzystający z usługi pielęgnacji ogrodów, zlecają nam również czyszczenie oczek wodnych. Gdy prace takie prowadzone są regularnie, mniej zanieczyszczeń i rozkładającej się biomasy zalega na dnie, mniej glonów nitkowatych i sinic, woda jest bardziej przejrzysta, zdrowsza dla ryb i roślinności. Zamulenie i glony poddają się działaniu omawianych dziś bakterii.

Również przy bardzo zanieczyszczonych akwenach zastosowanie biopreparatów w formie sproszkowanej sprawia, że już po kilku tygodniach, a w przypadku większych stawów czy jezior – po kilku miesiącach, zanieczyszczenia zostają zneutralizowane i usunięte.

Istotne mechanizmy i składniki biopreparatów

Aby lepiej poznać zasadę działania mikroorganizmów oczyszczających oczka wodne, warto wiedzieć, że po ich zaaplikowaniu do wody rozpoczyna się szereg pozytywnych reakcji:

  • proces gnilny sinic i porostów zmienia się w proces fermentacyjny – zanieczyszczenia te (dawniej uważane za rośliny, obecnie klasyfikowane jako bakterie) stają się pożywką bakterii pożytecznych, zawartych w preparacie oczyszczającym,
  • poprawia się równowaga biologiczna w wodzie – uregulowany poziom azotanów i fosforanów sprawia, że środowisko wodne staje się bogatsze w pierwiastki biofilne (między innymi węgiel, wodór, tlen), czyli poprawiające żyzność wód,
  • zwalnia proces gromadzenia się osadów dennych – obecność enzymów, między innymi celulaz, przyczynia się do szybkiego redukowania obumarłych roślin, których znaczne ilości zalegają na dnie,
  • woda staje się klarowna, pozbawiona zapachu – zmniejszenie zamulenia dna oraz mineralizacja osadów, a także zatrzymanie wspomnianych wyżej procesów gnilnych prowadzi do przywrócenia optymalnych warunków w oczku wodnym.

Naturalne szczepy bakterii niepatogennych o wysokim stężeniu, na przykład miliard mikroorganizmów w jednym gramie preparatu, poza szybkością działania przyczyniają się również do dbania o środowisko – są w pełni bezpieczne dla przyrody, ludzi i zwierząt. Dbając o oświetlenie ogrodowe i pozostałe kwestie, warto więc pamiętać również i o tej części ogrodu. Teraz to proste i skuteczne.

Odpowiedni czas na stosowanie biopreparatów

Harmonogram oczyszczania należy zaplanować zależnie od rodzaju obiektu, który wymaga takich działań. Gdy prace dotyczą:

  1. oczek wodnych i innych stworzonych przez Ciebie zbiorników z roślinnością/rybami – wystarczy aplikacja wczesną wiosną oraz podczas upałów, a dodatkowo po każdorazowym wznowieniu filtracji,
  2. jezior – działaj zgodnie z planem rekultywacji albo bioremediacji (biodegradacji wszelkich zanieczyszczeń roślinnych, resztek obumarłych ryb etc.), a także gdy potrzebne jest pilne oczyszczanie, aby zapobiegać namnażaniu glonów, sinic i śnięciu ryb.

Wybrany preparat wystarczy rozsypać równomiernie na powierzchni wody. Aktywne mikroorganizmy samoczynnie zapoczątkują wszystkie korzystne przemiany.

Usługi ogrodnicze w formie interwencji i działań zapobiegawczych

Wybierając usługi ogrodnicze możesz zdecydować o metodzie oczyszczania oczka wodnego, jeżeli nie będzie przeciwwskazań do zastosowania danego sprzętu czy preparatów. Jeżeli jednak preferowane przez Ciebie rozwiązanie zaszkodziłoby rybom albo roślinności, należy zasięgnąć opinii specjalistów. To sposób, aby bez ryzyka doprowadzić oczko wodne do optymalnego stanu.

W kolejnym wpisie zupełnie inny temat – roboty koszące. Zapraszamy do odwiedzania bloga, przedstawimy sporo ciekawych informacji dotyczących koszenia trawy z użyciem nowoczesnych urządzeń.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ