Porady ogrodnicze

Kalendarz prac ogrodniczych – Od czego zacząć?

Ogród to miejsce, w którym możemy wypocząć, wyciszyć się i cieszyć bliskością natury. Jednak, aby ogród był zawsze zielony i piękny, wymaga on odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Dlatego tak ważny jest kalendarz prac ogrodniczych, który pozwoli nam planować i organizować nasze działania w ogrodzie. W tym artykule omówimy, od czego zacząć przygotowania, jak powinien wyglądać terminarz prac w ogrodzie w marcu, kwietniu i maju oraz jakie rośliny warto posadzić w danym okresie.

Kalendarz prac ogrodnika – Marzec i kwiecień

Marzec i kwiecień to odpowiedni czas, żeby przystąpić do porządków w ogrodzie. Należy oczyścić trawnik z zaschniętych liści i gałęzi, posprzątać taras lub patio oraz przywrócić blask ozdobom ogrodowym czy huśtawkom.

Wczesną wiosną warto zadbać o trawnik i przeprowadzić jego aerację, wertykulację i nawożenie. W pierwszych tygodniach wiosny można także przystąpić do przygotowywania grządek pod nowe uprawy i wysiać nasiona niektórych warzyw odpornych na niskie temperatury.

Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia to dobry czas na dosiew trawy i pierwsze koszenie. Należy jednak pamiętać, aby dostosować częstotliwość koszenia do sezonu wegetacyjnego i szybkości, z jaką trawa rośnie. W marcu i kwietniu warto również przyciąć drzewa i krzewy, w tym przede wszystkim drzewka owocowe. Jednak w przypadku krzewów ozdobnych lepiej zaczekać z tym do końca kwietnia lub początku maja.

Na początku kwietnia można już ściągnąć osłony z roślin, ale należy to robić ostrożnie, gdy miną już przymrozki, aby nie zaszkodzić im zimnem lub zbyt mocnym słońcem. Podczas wiosennych porządków nie można zapomnieć o rabatach kwiatowych. Warto przystąpić do spulchniania gleby, nawożenia i usuwania chwastów.

Kalendarz prac w ogrodzie – Jakie rośliny sadzić w marcu i kwietniu?

W pierwszych tygodniach wiosny możemy rozpocząć wysiew nasion niektórych warzyw, które są odporne na chłód, takich jak marchew, rzodkiewki, pietruszka, groch czy cebula. Na początku kwietnia można już sadzić drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami. Natomiast przełom kwietnia i maja to dobry moment na wysiew warzyw, takich jak brokuły, buraki czy sałata, a także kapusta, kalafior i kalarepa.

Kalendarz prac ogrodnika – Maj

W maju, podczas pielęgnowania grządek koniecznie trzeba regularnie walczyć z chwastami, aby uniknąć ich rozprzestrzeniania. Dodatkowo, w upalne i suche dni, należy często podlewać rośliny. Ten miesiąc to dobry czas, aby wprowadzić nowe rośliny do ogrodu, szczególnie byliny cebulowe i bulwiaste, a także przesadzać byliny wieloletnie.

W maju przycinamy przekwitłe krzewy, takie jak forsycja, migdałowce czy porzeczki krwiste. W tym miesiącu musimy również zwrócić uwagę na drzewa i krzewy owocowe, nawozić je i chronić przed szkodnikami oraz obficie je podlewać. Możemy też zacząć sadzić drzewa i krzewy, ale jedynie te, które były przechowywane w pojemnikach, takie jak drzewa iglaste i rododendrony.

W maju i czerwcu trawa rośnie bardzo intensywnie, dlatego trzeba ją kosić regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Oprócz tego należy pamiętać o obfitym podlewaniu trawnika, wykonując tę czynność najlepiej wczesnym rankiem, aby uniknąć poparzenia trawy przez słońce.

Kalendarz prac w ogrodzie – Jakie rośliny sadzić w maju?

W maju przede wszystkim możemy siać marchew, rzodkiewkę, sałatę i buraka ćwikłowego. Maj to również dobra pora na wysiew ogórków do gruntu i sadzenie pomidorów, które koniecznie należy przywiązać do drewnianych tyczek. Warto zasadzić byliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie oraz przeprowadzić wysiew roślin jednorocznych i dwuletnich.

Kalendarz prac ogrodnika – Czerwiec i początek lata

Pod koniec wiosny prace ogrodowe stają się mniej intensywne, co pozwala nam na zrelaksowanie się i cieszenie się owocami naszej pracy. Nasze obowiązki ograniczają się teraz do utrzymania ogrodu w dobrym stanie – musimy regularnie podlewać, chronić przed szkodnikami i usuwać chwasty.

Kalendarz prac ogrodniczych jest bardzo przydatny dla każdego miłośnika ogrodnictwa, ponieważ pomaga uniknąć sytuacji, w których nie mamy czasu na wykonanie ważnych zadań lub wykonujemy je w nieodpowiednim czasie. Taki terminarz prac w ogrodzie pozwala też planować zakupy nasion, nawozów, środków ochrony roślin i innych niezbędnych materiałów.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ