Porady ogrodnicze

Natura i minimalizm, czyli ogród w stylu skandynawskim

Najważniejsze cechy ogrodu skandynawskiego to elegancja, funkcjonalność i prostota. To styl od lat popularny w Polsce. Czy takie miejsce można urządzić samodzielnie? Jakich najważniejszych zasad należy się trzymać? Jakie rośliny najlepiej zastosować? O tym opowiadamy w dzisiejszym artykule.

Ogród skandynawski – charakterystyka

Ogród skandynawski – pomimo swojego prostego stylu – nie jest wcale nudny czy zimny. Dużo tutaj przestrzeni, ale nie brakuje też roślin, zwłaszcza tych soczystozielonych, występujących naturalnie w przyrodzie. Mała architektura również buduje ciepły, przyjazny klimat dzięki zastosowaniu naturalnego drewna. Tego surowca używa się tu do budowy płotów, tarasów, altanek, pergoli, huśtawek, stołów i leżaków.

Cechy ogrodu w stylu skandynawskim:

  • prostota i minimalizm – ta zasada dotyczy planu ogrodu, zasadzonych tutaj roślin (powinny być łatwe w uprawie) oraz małej architektury (pozbawionej dodatkowych zdobień);
  • otwarte przestrzenie, trawniki, miejsca wysypane żwirkiem lub pokryte drewnianą nawierzchnią, na przykład z plastrów drewna czy po prostu desek; warto zwrócić uwagę na trawę z rolki;
  • żwirowe aleje, porośnięte mchem duże kamienie stosowane jako ozdoby.

Często spotykanymi elementami są też tzw. hotele dla owadów, a jesienią – domki dla jeży i karmniki dla ptaków. Dzięki temu cała przestrzeń staje się jeszcze bardziej przyjazna środowisku, urozmaicona, przykuwająca uwagę.

urządzanie ogrodu skandynawskiego

Niech będzie zielono!

W ogrodzie skandynawskim szczególnie cenione są rośliny proste w uprawie i codziennej pielęgnacji, nawadnianiu. Rabaty nie są wytyczane geometrycznie, mogą nawet sprawiać wrażenie lekkiego chaosu, ponieważ zieleń jest sadzona swobodnie. Trzeba tylko pamiętać, by nie stworzyć wrażenia nadmiaru, lepiej jest pozostawić nieco więcej wolnych przestrzeni służących do wypoczynku. Dopełnieniem może być oświetlenie w postaci niewielkich punktów lub prostych konstrukcji latarni.

Rośliny do ogrodu skandynawskiego? Najczęściej wybierane gatunki to:

  • iglaki – swobodnie rosnące, nieprzycinane sosny, jodły, jałowce i świerki;
  • drzewa owocowe – przede wszystkim jabłonie i grusze;
  • niskie ozdobne gatunki – wrzosy, wrzośce, brusznica i żurawina;
  • inne popularne rośliny ogrodowe – geranium, nasturcja i petunia; dzięki nim można wprowadzić do surowej przestrzeni nieco koloru;
  • ozdobne trawy, na przykład różne odmiany miskantów; nadają nieco dziki charakter projektowanej przestrzeni;
  • rośliny naturalnie występujące w środowisku: mogą to być brzozy, nawłoć, buki, graby, dzika róża, dereń.

Istotne jest, aby w ogrodzie skandynawskim zachować naturalny, surowy charakter, nie przesadzić z różnorodnością gatunków i kolorów. Ta sama zasada dotyczy małej architektury, gdzie materiał wykorzystywany do produkcji powinien być naturalny. Najczęściej stosuje się drewno i kamień, brak jest ozdobnych wykończeń czy detali. Ozdobą – paradoksalnie – stają się proste formy (na przykład geometryczne donice) i jasne kolory (dominuje uniwersalna biel, którą bez przeszkód można łączyć z pastelowymi odcieniami beżu, szarości, różu czy błękitu).

Propozycja na kilka sezonów lub na dłużej

Realizacje Acer Ogrody w Białymstoku dotyczą zarówno posesji, na których właściciele chcą mieć spokój przez wiele lat i nie zamierzają w tym czasie niczego zmieniać, jak też posesji stale urozmaicanych, lecz nadal w prostym, skandynawskim nurcie. Każda z tych opcji jest nam bliska, do każdej możemy zaproponować ciekawe rozwiązania w określonym budżecie. To inwestycja godna rozważenia.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ