Porady ogrodnicze

Nowoczesny i swobodny – dwa oblicza ogrodu leśnego

Co zrobić, aby każde popołudnie miało szansę zamienić się w miniwakacje? Można zaprojektować przestrzeń wokół domu tak, by użytkownik mógł się zrelaksować i poczuć się niemal jak na urlopie. Tworzeniu takiego nastroju może sprzyjać pełen drzew ogród leśny – zwykle na tyle obszerny, że umożliwia swobodne spacerowanie, z wydzielonymi miejscami na piknik czy rodzinny obiad, miejscami słoneczny, ale w ogólnym odczuciu z dostateczną ilością cienia. No i pachnący przyrodą, drzewami, zagajnikiem.

Ogród leśny nie ogranicza projektanta. W zależności od gustu i preferencji przyszłych użytkowników, to miejsce można urządzić zarówno w stylu nowoczesnym, gdzie wszystko sprawia wrażenie uporządkowania, jak i w nurcie bardziej swobodnym. Warto poznać różnice tych dwóch opcji i zasady, którymi należy się kierować w każdej z nich.

Piękno naturalnego krajobrazu, czyli ogród leśny swobodny

Do wprowadzenia tego stylu najlepsze są duże działki za miastem, położone przy naturalnym lesie. Projektując to miejsce warto pamiętać, że poszczególne elementy powinny nawiązywać do naturalnego krajobrazu. Warto więc przy małej architekturze, tworzeniu ścieżek czy budowie ewentualnych mostów używać naturalnych materiałów, czyli na przykład drewna z drzew rodzimych gatunków (sosny, świerku, modrzewia) i kamienia szlachetnego lub polnego. W ogrodzie leśnym lepiej nie stosować sztucznych materiałów i obcych gatunków roślin.

Warto tu też przewidzieć polanę, która będzie pełniła funkcję miejsca do wypoczynku. W polanę można zaś wkomponować oczko wodne, nawiązujące do naturalnego ekosystemu, oraz wytyczyć miejsce na ognisko lub murowany grill.

nowoczesny ogród leśny

Integracja z dziką przyrodą i z budynkiem, czyli ogród leśny, ale nowoczesny

Przestrzeń nawiązująca do dzikiej natury może być zarazem miejscem nowoczesnym. Takie rozwiązania stosuje się na przykład, gdy w otoczeniu lasu powstaje dom w stylu nowoczesnym, z wielkimi przeszkleniami, z widocznym na ścianach betonem. W takiej sytuacji aranżacja otoczenia powinna być kompromisem i nawiązywać zarówno do otaczającej posesję dzikiej przyrody, jak i modernistycznej bryły domu.

Rozwiązaniem w takim przypadku może być na przykład wybór roślin właściwych dla siedliska leśnego i połączenie ich z bardziej miejską w stylu małą architekturą. Płotki są wtedy z betonu architektonicznego, beton użyty jest też do stworzenia ławek, gazonów na kwiaty czy do wytyczenia ścieżek. Same ścieżki zaś można podkreślić gresem czy piaskowcem. Przy takiej aranżacji dobrze prezentował się będzie ascetyczny w formie basen, schody, otwarty pawilon wypoczynkowy z wygodnymi siedziskami.

Nie tylko wysokie drzewa

Na posesji urządzonej w tym stylu warto zaplanować te same gatunki, które często spotyka się w lesie. Jeśli chodzi o drzewa, będą to oczywiście sosny, jodły, modrzewie, świerki, brzozy, dęby, klony, lipy, wiązy, graby. Niższą warstwę można tworzyć z jałowców, cisów, jaśminowców, trzmielin i kaliny. Wiele osób ceni rośliny z jadalnymi owocami. Do minisadku przy lesie świetnie pasować będą: grusza, jabłoń, czereśnia, wiśnia, leszczyna, dereń, bez czarny, dzika róża i trochę zapomniane ostatnio morwy (biała i czarna).

Kolejnym elementem są oczywiście kwiaty. Jeśli posesja jest duża, można pokusić się o zasianie łąki kwiatowej, jeśli nie – wystarczą posadzone w kępkach zawilce, fiołki, naparstnice, rudbekie, barwinki, bluszczyki, konwalie, mahonie, tojady, słoneczniki, krokusy, przebiśniegi i borówki (czernica i brusznica). Nie powinno tu też zabraknąć wrzosów, wrzośców i paproci.

W leśnym ogrodzie dobrze wyglądają rośliny pnące, na przykład bluszcze i powojniki. Stanowią jedną z głównych roślinnych dekoracji lub dopełnienie całości ogrodu – zależnie od gustu właścicieli.

Zapraszamy do współpracy

Wszystkich, którzy chcą zagospodarować swoją posesję, zapraszamy do naszej galerii, gdzie prezentujemy zarówno zrealizowane przez nas inwestycje, jak i projekty. Te obrazy mogą stać się inspiracją przy planowaniu własnego przydomowego zakątka, a my służymy pomocą w dopracowaniu szczegółów, zaplanowaniu najlepszych w danym przypadku rozwiązań, ostatecznym założeniu ogrodu i ewentualnie w jego późniejszej pielęgnacji. Zapraszamy do Acer Ogrody w Białymstoku.

Zwróć uwagę Postaw na ogród różany, wszystko znajdziesz w dobrym sklepie ogrodniczym

Menu
ZADZWOŃ TERAZ