Porady ogrodnicze

Obecność eko-środków ochrony roślin w usługach ogrodniczych

Wiele ogrodów zaprojektowanych jest tak, że roślinność nie wymaga w zasadzie żadnych działań dodatkowych, jednak większość gatunków drzew, krzewów czy kwiatów potrzebuje dodatkowego wsparcia. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, kiedy konieczne jest zastosowanie nieco bardziej inwazyjnych preparatów, na przykład zawierających amoniak, a kiedy wystarczającym zastępstwem będą środki bardziej przyjazne środowisku. Korzystając z usług ogrodniczych możesz mieć wpływ również na dobór środków ochrony roślin.

Najważniejsze cechy preparatów przyjaznych środowisku

Pielęgnacja ogrodów w znacznej mierze dotyczy interwencji oraz działań prewencyjnych, gdy mowa o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin. Liczne szkodniki czy choroby stanowią wyzwanie, z którym zmagają się zarówno amatorzy przydomowych upraw, jak też doświadczeni ogrodnicy. Nawet nieprawidłowo działające nawadnianie lub awarie robotów koszących mogą sprawić, że dojdzie do uszkodzenia części nadziemnych lub korzeni. Istotnym wsparciem są wtedy odpowiednie środki.

Powinny być bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. W ten sposób możesz korzystać z ogrodu wkrótce po zastosowaniu oprysków.
Najlepiej, jeżeli skład jest w 100% naturalny. Sposoby na pozyskiwanie poszczególnych substancji to chociażby tłoczenie olejów, wyciskanie soków etc.

Wybieraj takie, które mogą być stosowane w większych ilościach. Ryzyko, że przesadzisz z opryskiwaniem czy podsypywaniem jest wtedy znikome.
Wzbogacają i poprawiają właściwości gleby. To jeszcze więcej korzyści dla Twoich roślin przez cały rok, niezależnie od fazy wzrostu.
Są odpowiednie do upraw ekologicznych. Na takim preparacie zawsze jest indywidualny numer zezwolenia.

Ważna uwaga: niektóre preparaty, zgodnie z obowiązującym prawem, mogą być nabywane tylko przez osoby, które ukończyły odpowiedni kurs lub szkolenie z dziedziny stosowania takich środków (mówi o tym Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, artykuł 28.). W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych usług ogrodniczych.

Co zawierają preparaty ekologiczne i na czym polega ich działanie

Już podczas zakładania ogrodów omawiamy z Klientami kwestie dotyczące nawożenia roślin, leczenia chorób, eliminowania szkodników. Często są to działania doraźne, nieraz jednak potrzebna bywa stała opieka nad daną częścią ogrodu. Działanie preparatów ekologicznych nie zaszkodzi nawet przy długotrwałym stosowaniu, gdy głównym składnikiem lub substancją aktywną jest na przykład:

  • olej parafinowy – zwalcza owady i inne szkodniki, w tym również ich formy przetrwalnikowe;
  • olej rydzowy – dobry na mszyce i inne owady, zwalcza również roztocza, dodatkowo chroni iglaki przed brązowieniem igieł;
  • kwas pelargonowy (nonanowy) – pozyskiwany z olejków eterycznych pelargonii, świetny do zwalczania chwastów oraz mchu;
  • wyciąg z pokrzywy – chroni przed grzybami, może być stosowany do doraźnego zwalczania szkodników;
  • wyciąg z piołunu – może to być również wyciąg ze skrzypu albo wrotycza; odstraszy ślimaki, mrówki, działa także na gryzonie;
  • polisacharydy – zwane również wielocukrami, to między innymi celuloza, skrobia, glikogen; zależnie od składu, preparat może eliminować szkodniki, grzyby, choroby.

Pielęgnację ogrodów można więc prowadzić w zgodzie z naturą, a odpowiednie zaopatrzenie gwarantują również wykonawcy usług ogrodniczych.

Wartościowe preparaty i materiały do wzbogacania oraz odkażania gleby

Gdy w trakcie pielęgnacji ogrodów okazuje się, że przyczyną problemów jest sama gleba, z pomocą przyjdą rozwiązania przyjazne środowisku. Może to być między innymi wzbogacanie posypką z mielonych dolomitów, które dzięki dużej zawartości wapnia stanowią odpowiednie wsparcie dla poprawy struktury gleby. Zdarza się, że klienci stosują samodzielnie metody termiczne, polewając grządki gorącą wodą, lecz nie jest to bezpieczne, może prowadzić do uszkodzeń gleby.

Niektóre firmy w ramach usług ogrodniczych oferują profesjonalne odkażanie parowe, wykonywane z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. Sucha, gorąca para podawana pod ciśnieniem bezpośrednio na glebę, może przynieść dobre rezultaty. Zwykle jednak wystarczy zastosowanie odpowiednich preparatów, które działają mniej agresywnie, a dają podobne efekty.

O usługach ogrodniczych na mniejszą i większą skalę

Nawet największe ogrody można prowadzić w sposób sprzyjający naturze, zgodny z nurtem proekologicznym. Zanieczyszczenia gleby oraz atmosfery są obecnie tak istotnym problemem, że warto wykorzystać każdą okazję do stosowania preparatów i surowców przyjaznych środowisku. Na takich preparatach bazują nowoczesne usługi ogrodnicze.

Przejrzyj również Piękne ogrody z drzewami liściastymi i iglastymi – praktyczne porady, cz. 1.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ