Porady ogrodnicze

Obrzeża rabat roślinnych – funkcje i rodzaje

Zadbanie o wysoką funkcjonalność oraz estetykę ogrodu jest sprawą nadrzędną. Stanowi on bowiem wizytówkę posesji, ma też znaczenie na przykład przy odsprzedaży nieruchomości – odpowiednio wypielęgnowany zwiększa wartość całości. Istnieje wiele sposobów na to, by ogród był atrakcyjny pod względem wizualnym. Poniżej przyjrzymy się jednemu spośród nich, czyli obrzeżom rabat roślinnych.

Nieodłączny element każdego ogrodu

Obrzeża rabat roślinnych powinny znaleźć się na każdej posesji, na której posadzone zostały krzewy oraz kwiaty. Wynika to z faktu, że elementy takie pełnią dwie zasadnicze funkcje:

  1. użytkową – dzięki nim można zapewnić lepszy dostęp do uprawianych roślin, usprawnić czynności związane z koszeniem trawnika, a także zastopować rozwój chwastów oraz samoczynnego przesiewania trawy do roślin,
  2. dekoracyjną – służą do podkreślenia kształtu i walorów nasadzeń zastosowanych w ogrodzie, nierzadko stanowią również integralny element całej aranżacji.

Niewątpliwie najtańszym, a jednocześnie najprostszym rozwiązaniem, służącym do oddzielenia trawnika od roślin, może być brak specjalnych krawędzi. Trawnik kończy się mniej lub bardziej zarysowaną linią. Linia taka może mieć zupełnie naturalny przebieg, w który nie ingeruje się zupełnie lub tylko w minimalnym stopniu – to rozwiązanie najczęściej stosowane na polskich działkach. Z kolei w ogrodach typu angielskiego trawnik oddziela się od nasadzeń za pomocą specjalnej łopaty o półokrągłym kształcie, co nadaje całej kompozycji wrażenie klasyczności i elegancji. Wymaga to jednak wielu zabiegów, poza tym koszenie trawy bywa utrudnione. Dlatego coraz częściej stosowane są specjalne gotowe elementy.

rodzaje obrzeży rabat ogrodowych

Rodzaje obrzeży rabat roślinnych

Możliwości jest sporo. Każdy właściciel posesji może zdecydować, które rozwiązanie wybrać, przy czym wszystkie mają zarówno zalety, jak też niedogodności. Ze względu na typ zastosowanego materiału do wyboru są produkty:

  • plastikowe – z uwagi na niską cenę oraz dużą dostępność, a także wysoką wytrzymałość na zróżnicowane warunki atmosferyczne oraz brak wymogu konserwacji, są one stosowane na szeroką skalę; plastikowe taśmy, czyli tzw. rollbordery, można łatwo kształtować, dzięki czemu uzyskuje się faliste linie; jedyny minus tego rozwiązania to nieco przeciętny wygląd, który można zneutralizować poprzez głębokie wkopanie taśm w ziemię;
  • drewniane – można je wykonać albo z gotowych, dostępnych w sklepach ogrodniczych elementów, albo samodzielnie; trzeba pamiętać o tym, że drewno ułożone w ziemi prędzej czy później spróchnieje, dlatego co kilka lat należy dokonać wymiany;
  • kamienne – podstawową przeszkodą do ich zastosowania bywa dostęp do kamieni identycznych pod względem rozmiarów, kształtu, co nierzadko wymaga skorzystania z pomocy kamieniarzy; alternatywa to rozwiązanie pod postacią ułożenia kamieni różnorodnych, tzw. dzikówki;
  • betonowe lub ceglane – w ich przypadku zwykle koszt inwestycji powiększa się o koszt osadzenia w zaprawie, poza tym znacznie utrudniona może być zmiana ich kształtu; tak jak w przypadku rozwiązań kamiennych, za plus należy uznać wysoką trwałość.

Obrzeża rabat roślinnych można podzielić również ze względu na ich wysokość. Największe są dobrze widoczne i pozwalają na urozmaicenie całej aranżacji. Specjalne palisady mogą być wykonane z drewna, kamienia czy betonu. Niskie, plastikowe elementy sprawdzają się w przypadku rabat obsypanych korą czy żwirem.

Dobór pod kątem urządzeń koszących

Jeśli użytkowana jest wyłącznie kosiarka, najlepiej sprawdzają się elementy niskie, do których dostęp będzie łatwy, które umożliwiają najechanie na nie kołem. W każdym przypadku należy jednak uważać, by nie uszkodzić plastikowych lub drewnianych konstrukcji. Gdy obrzeża są wysokie, może być konieczne użycie podkaszarki.

Oddzielną kwestię stanowi wykorzystanie robota koszącego. By dokładnie wykonać koszenie, powinie on co najmniej jednym kołem jechać po stabilnym podłożu. Dlatego zasadne jest używanie go jedynie w przypadku obrzeży odpowiednio szerokich (około 16 cm) i niskich, znajdujących się na poziomie trawnika wykonanych z kamienia czy betonu.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ