Porady ogrodnicze

Odwiedź sklep ogrodniczy i dowiedz się, jak dbać o monsterę

Charakterystyczne ciemnozielone liście z wycięciami oraz imponująca wielkość tych liści to argumenty, które sprawiają, że roślina zwana monsterą nieustannie zyskuje na popularności. Dawniej rzadko spotykana w sklepie ogrodniczym, obecnie dostępna niemal wszędzie tam, gdzie można kupić rośliny doniczkowe czy zlecić projektowanie domowej zieleni. Co warto wiedzieć o monsterze, jak o nią dbać i jak komponować swój domowy, zielony azyl? O tym w dzisiejszym artykule.

Najbardziej rozpowszechniony spośród ponad 30 gatunków

Rodzina roślin Araceae obejmuje 37 gatunków monstery, a najbardziej rozpowszechnioną do rozsady doniczkowej jest monstera dziurawa (monstera deliciosa). U młodych roślin liście wyglądają standardowo, są pełne, sercowate. Dopiero w miarę rozwoju i wzrostu rośliny kolejne liście jeszcze w wersji zwiniętej, mają charakterystyczne „dziury”, które w pełni widoczne są z czasem. To oczekiwanie jest zawsze ciekawe, ponieważ trudno znaleźć dwa identyczne liście monstery, chociaż są do siebie bardzo podobne.

Tarasowate ułożenie liści sprawia, że te niższe mają mniej dostępu do światła, rozwijają się więc wolniej. Stąd właśnie najwyższe liście monstery dziurawej są tak okazałe, a całkowita wysokość rośliny może sięgać 3 metrów. Co ważne, ta roślina może żyć ponad 20 lat w doskonałym stanie, jeżeli jest odpowiednio często nawadniana, przesadzana i nawożona. Jeżeli więc lubisz otaczać się tym, co jest długotrwałe i masz odpowiednio dużo miejsca w domu, mieszkaniu albo w ogrodzie zimowym, monstera będzie rozsądną inwestycją. Nie wymaga wyjątkowych warunków, oświetlenia. Jest łatwa w pielęgnacji.

Dlaczego zakup w sklepie ogrodniczym to dobra decyzja

Do sklepu ogrodniczego należy wybrać się po rośliny o wysokości około 20 – 30 cm. Jest to etap, gdy liście są już na tyle rozwinięte, a ich łodygi na tyle mocne, że nie zaszkodzi im standardowa domowa pielęgnacja. Poza pasjonatami, poświęcającymi kwiatom doniczkowym wiele czasu, wśród naszych Klientów są również osoby, które wolnego czasu mają niewiele – w tym przypadku wystarczy niezbędne minimum.

Ponadto, wybierając ze sprawdzonego miejsca, masz pewność, że już wcześniej dbano o nią odpowiednio czyli:

  • dotychczasowy wzrost odbywał się w optymalnych warunkach – latem to około 24°C, a zimą minimum 13°C; to ważne, ponieważ przy zbyt niskich temperaturach na liściach tworzą się nieestetyczne ciemne plamki;
  • zapewniona była wystarczająca dawka wilgoci – naturalnymi warunkami są lasy tropikalne, ale wystarczające warunki zapewniają również centra ogrodnicze; po zakupie wystarczy delikatne zraszanie miękką wodą 2 razy w tygodniu;
  • zapewniono odpowiednie podłoże i nawóz – jest to zazwyczaj przepuszczalne podłoże torfowe, a do nawożenia stosuje się między innymi płynne nawozy w postaci żeli mineralnych lub mieszanek sypkich;
  • roślina nie była narażona na przeciągi – stabilna temperatura otoczenia i brak przeciągów to jedne z ważniejszych aspektów stałego i zrównoważonego wzrostu monstery; doświadczeni ogrodnicy dbają również o takie detale.

A jak Ty możesz zadbać o monsterę, gdy już zdecydujesz, że właśnie ta roślina stanie się częścią Twojego wnętrza? Wystarczy kilka dobrych praktyk ogrodniczych, które przekazujemy Klientom również przy okazji projektowania ogrodów.

Czas wegetacji i czas spoczynku, czyli kwestia pilnowania dat

Te dwa okresy dzielą rok na dwie części i sprawiają, że łatwiej jest dbać o monsterę. Jako roślina ozdobna, powinna być ona zawsze dekoracją, a sprzyjają temu między innymi czynności, o których wspomnieliśmy w części związanej ze sklepem ogrodniczym – te należy kontynuować. Trzeba więc dbać o:

  • nawodnienie,
  • nawożenie,
  • optymalną temperaturę otoczenia,
  • brak przeciągów.

Jeżeli podzielić te czynności na sezony, to w czasie:

  • wegetacji, czyli w okresach intensywnego wzrostu i rozwoju (to czas od maja do października) – wystarczy podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu,
  • spoczynku, kiedy metabolizm jest o wiele wolniejszy, a roślina nabiera sił (od listopada do kwietnia) – ogranicz podlewanie, wystarczy raz na trzy tygodnie.

Ważne! Jeżeli do podlewania używasz wody z kranu, powinna ona odstać kilka godzin. To istotne, ponieważ konieczne jest, aby ulotnił się z niej chlor, który szkodzi roślinom. Możesz także użyć wody filtrowanej, destylowanej albo deszczówki. Nie używaj jedynie wody zmiękczanej chemicznie.

Ze sklepu ogrodniczego do Twojego domu

Chociaż w Internecie na wielu portalach znaleźć można ogłoszenia osób, które sprzedają dojrzałe okazy monstery, największa przyjemność to obserwowanie wzrostu od niewielkiej rośliny prosto ze sklepu ogrodniczego. W ciągu kilku lat będziesz mieć naprawdę okazały kwiat, który nie wymaga towarzystwa – z powodzeniem stanie się najlepszą dekoracją w dowolnym wnętrzu.

Na naszym blogu piszemy między innymi o zakładaniu ogrodów, wkrótce wspomnimy również o robotach koszących. Warto tu zaglądać, zapraszamy! Camping Tumiany.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ