Porady ogrodnicze

Ogród nowoczesny – rozwiązanie do miejskich aranżacji

Styl nowoczesny jest idealny dla osób, które chcą w ogrodzie przede wszystkim wypoczywać, nie lubią prac przy rabatkach, czasochłonnego dbania o rośliny. Ogród nowoczesny – raz zaprojektowany i starannie założony – nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych na co dzień. Oczywiście podlewanie i nawożenie roślin oraz przycinanie trawnika nie ominie nikogo, ale i z tym można sobie poradzić, zatrudniając profesjonalistów mających doświadczenie w dbaniu o posesje Klientów.

Eleganckie miejsce do wypoczynku

Ogród nowoczesny przypadnie do gustu posiadaczom miejskich domów otoczonych niewielkimi działkami, którzy lubią proste, geometryczne formy i kształty oraz… perfekcjonizm. Styl ten bowiem zakłada, że zaprojektowane zgodnie z jego wytycznymi otoczenie będzie dopracowane w każdym szczególe, idealnie skomponowane. Wszystko tu powinno mieć swoje określone miejsce, dobrane rośliny mają być proste i jednocześnie estetyczne, a materiały (na przykład plastik, beton, metal oraz kompozyty, czyli sztuczne rattany czy nawet imitacje drewna) wykorzystywane przy wytyczaniu rabatek, chodnikach oraz małej architekturze – tworzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

O charakterze ogrodu decyduje kilka podstawowych czynników. To przede wszystkim:

  • kształtogród w stylu nowoczesnym często określa się też jako geometryczny. Ścieżki są wytyczone zgodnie z wyraźnymi liniami, rośliny równo przycięte, a architektura możliwie prosta, bez zbędnych ozdób. Taką formę wymusza niejednokrotnie sama bryła domu, wokół którego projektowane jest otoczenie. Całość wygląda wtedy spójnie, dostosowuje się do architektury budynku;
  • rośliny – są one klasyczne, niewyszukane, niewymagające absorbującej pielęgnacji. Często stawia się na krzewy: albo naturalnie rosnące iglaste, albo gatunki dające się formować w geometryczne figury. Niewiele tu za to roślin kwitnących;
  • mała architektura – cechą charakterystyczną jest proste wzornictwo. To m.in. pergole, podesty, donice, na przykład w kształcie kuli lub sześcianu, obszerne kanapy, pufy, podwyższone rabaty. Warto zwrócić również uwagę na kolory wszelkich dodatków. Tak jak rośliny zdobią w tak zaprojektowanym miejscu przede wszystkim swoją zielenią, tak architektura zaskakiwać może wyrazistymi barwami.

Warto pamiętać, że nie ma tutaj miejsca na romantyczne ozdoby, sielskie krajobrazy. Dekoracją stają się za to kamienie, szkło w odpowiednio przygotowanej i opracowanej formie. Podobną rolę pełni oświetlenie, ustawione tak, by podkreślać wybrane elementy ozdobne czy pojedyncze rośliny.

Ogród nowoczesny - eleganckie miejsce do wypoczynku

Rośliny urzekają prostotą

Ogrody nowoczesne zachwycają symetrią. Zgodnie z jej zasadami sadzone są też rośliny. Rabaty wytycza się, pilnując linii prostych, ewentualnie kształtuje się je w okrąg, a komponuje się z tym stonowana kolorystyka oraz niewielka liczba gatunków na danej przestrzeni. To zazwyczaj miejsce z pojedynczymi mocniejszymi akcentami.

W takim zestawieniu sprawdzają się rośliny wieloroczne, otaczające rozlegle trawniki. Dzięki temu łatwiej jest urządzić strefę wypoczynkową na kilka sezonów, bez częstego kupowania kolejnych gatunków. Taką inwestycję łatwiej jest uwzględnić w domowym budżecie.

Najczęściej wybierane są:

  • Krzewy – żeby spełniały założenia tego stylu, powinny dobrze poddawać się formowaniu, np. w kształt kuli, sześcianu, walca. Nadają się do tego między innymi: bukszpan wiecznie zielony, berberys, dereń biały, hortensja, tawuła japońska, trzmielina.
  • Drzewa – w nurt takich aranżacji dobrze wpiszą się zwłaszcza gatunki o kolumnowym pokroju. Może to być brzoza brodawkowata, buk pospolity, grab pospolity, jesion, klon, wierzba, a z drzew iglastych: cyprysik, sosna, świerk.
  • Rośliny kwitnące – dobrym wyborem będzie na przykład magnolia, różanecznik, lawenda, hortensja, azalia.

Rozlegle kwiatowe rabaty zaburzałyby symetryczną kompozycję, wskazane jest więc, by projekt opierać na trwałych roślinach zielonych, a te kwitnące umieszczać na przykład w doniczkach.

Nasze inspiracje w praktycznym wydaniu

Projektowanie, założenie, a później pielęgnację przydomowej zieleni w dowolnym stylu warto zlecić specjalistom. Acer Ogrody z Białegostoku to zespół doświadczonych projektantów zieleni oraz ogrodników. Nasze projekty powstają w zgodzie z oczekiwaniami Klientów, dbamy również, by znajdować ciekawe i wygodne rozwiązania z myślą o właścicielach posesji.

Przejrzyj również Trawa z rolki krok po kroku, cz. 3.: Jak skomponować trawnik z całym ogrodem

Menu
ZADZWOŃ TERAZ