Porady ogrodnicze

Ogród skandynawski – interesująca propozycja

W Polsce i innych krajach Europy od lat dużą popularnością cieszą się wnętrza wzorowane na Skandynawii. Trend ten przeszedł również na przydomowe posesje. Warto sprawdzić, czym się on charakteryzuje oraz jak urządzić ogród w stylu skandynawskim.

Przeznaczenie

Styl ten jest polecany do każdego miejsca, w którym zaplanowano kompozycje oparte na zieleni. Sprawdzi się zarówno na niewielkich przestrzeniach, często spotykanych również u Klientów w Białymstoku, jak też na znacznie większych działkach. Kluczowe znaczenie ma dobranie odpowiednich elementów, aby współgrały ze sobą, stanowiły dopełnienie całości.

Prostota, wygoda, porządek, równowaga, a wszystko to połączone z elegancją – takie jest sedno koncepcji ogrodów skandynawskich. Jest ono dosyć łatwe do zrealizowania, może zostać z powodzeniem zastosowane również w miejscach nietypowych, wymagających ponadstandardowych rozwiązań.

Główne cechy

Stworzenie kompozycji opartej na wzorcach płynących z Europy Północnej, bazuje na kilku zasadniczych elementach. Obejmują one:

  • minimalizm – cecha ta przejawia się w budowie całej kompozycji, stworzonej na prostych liniach i geometrycznych kształtach oraz braku zdobnictwa, uznawanego za element niepotrzebnie rozpraszający uwagę,
  • odpowiednią kolorystykę – obok zieleni przeważają szarości we wszystkich odcieniach, a także różne wersje czerni, bieli, beżu, brązu,
  • jak największą przestrzeń, a jednocześnie dostęp do światła słonecznego – temu służą jasne barwy oraz rezygnacja z nadmiaru roślin, mebli, zastosowanie pergoli.

Podstawowe założenie dotyczy tego, że ogród skandynawski ma być w pełni funkcjonalny, stanowić miejsce odpoczynku dla osób, które są zapracowane i nie mają czasu na zbyt zaawansowaną pielęgnację roślinności. Stąd między innymi brak sztywnych reguł aranżacyjnych.

cechy ogrodu skandynawskiego

Roślinność

Ważnym, aczkolwiek niekoniecznie dominującym elementem ogrodu skandynawskiego jest zieleń. Wpływa na to fakt, że ma ona być przede wszystkim łatwa w uprawie, wzmacniać wrażenie naturalności. Najczęściej wykorzystuje się wrzosy, wrzośce, mchy czy brusznice, a wśród drzew – iglaki (jodły, sosny, świerki), jabłonie, grusze. By nieco ożywić kompozycję, stosuje się również popularne rośliny balkonowe oraz tarasowe, takie jak geranium, nasturcja czy petunia.

Nikogo nie powinno dziwić, że wśród żwirowych alejek rosną grzyby czy chwasty – mają one tworzyć atmosferę pełnej swobody, zwyczajności. Nasadzenia są często wykonywane bez planu, chaotycznie i tak, by możliwie w najbardziej realistyczny sposób odzwierciedlały naturalny krajobraz. Obecność występujących w przyrodzie krzewów, drzew, sprzyja pojawianiu się zwierząt. Mogą tutaj zagościć jeże, wiewiórki, ale także żaby, które są pożyteczne, ponieważ żywią się szkodnikami.

Materiał

Stworzenie kompozycji, w której poza zielenią widoczne są inne barwy, wymaga sięgnięcia po określone surowce. Podstawowym jest drewno. Używa się go zarówno do zbudowania wygodnej podłogi tarasu czy skonstruowania balustrady, jak też wypełnienia działki ciekawymi, niebanalnymi dodatkami, w tym donicami, meblami. Najlepiej sprawdza się drewno w naturalnej formie – warto je odpowiednio zakonserwować, by służyło przez wiele lat. Dobre wrażenie sprawiają również stare, podniszczone deski, które tworzą atmosferę swobody, nieomal dzikości.

Drugim surowcem jest kamień. Służy do budowy ścieżek, a także jako materiał dekoracyjny pod postacią kamiennych donic czy głazów porośniętych mchem. Interesującym uzupełnieniem dla drewna i kamienia jest żwir dekoracyjny oraz kostka brukowa. Za ich pomocą można wydzielić alejki – jest to rozwiązanie szczególnie polecane na dużych działkach.

Stwórz klimat Skandynawii w Twoim otoczeniu

Zaprojektowanie ogrodu w stylu skandynawskim jest sporym wyzwaniem, lecz wystarczy zastosować opisane powyżej elementy, aby poczuć się jak w najdalszych zakątkach Europy Północnej. Nierzadko jednak, głównie przy większych aranżacjach, warto skorzystać z fachowych porad projektantów Acer Ogrody, szczególnie w kontekście rozplanowania przestrzeni oraz doboru odpowiednich materiałów i roślin. Dzięki temu efekt będzie trwały, zgodny z oczekiwaniami i potrzebami domowników.

Menu
Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ