Zima to pora roku, która często kojarzy się z odpoczynkiem dla ogrodu. Rośliny zasypiają, a ogród ukrywa się pod warstwą śniegu. Wydaje się, że nie ma potrzeby wykonywania żadnych prac. Jednak okres zimowy to nie tylko czas odpoczynku, ale również okazja do dbania o nasz ogród. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto poświęcić trochę uwagi swojemu ogrodowi także zimą oraz jakie prace można wykonać, aby cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez cały rok.
Dlaczego warto dbać o ogród zimą?
Całoroczna opieka nad ogrodem to klucz do uzyskania pięknego i zdrowego miejsca do wypoczynku. Ogród, sad czy rekreacyjna działka to inwestycja na lata, która wymaga odpowiedniego planowania i pielęgnacji. Zima to idealny moment na przemyślane działania, które pozytywnie wpłyną na kondycję roślin i ogrodu jako całości.
Spowolniona wegetacja roślin
Zima to okres, gdy większość roślin zasypia i spowalnia swoją wegetację. Soki w tkankach roślin płyną wolniej, co umożliwia bezpieczniejsze przeprowadzenie niektórych prac pielęgnacyjnych, głównie przycinania. To zjawisko sprawia, że soki nie wyciekają z ciętych miejsc tak gwałtownie, jak wiosną czy latem, co redukuje ryzyko infekcji, utraty wody czy osłabienia rośliny.
Odmładzanie roślin
Dużą zaletą przeprowadzenia cięć drzew i krzewów zimą jest lepszy wgląd w roślinę. Gałęzie i pędy nie są zasłonięte przez liście, owoce czy kwiaty, co ułatwia sprawdzenie ich stanu i usunięcie chorych, starych lub połamanych części. Te działania umożliwiają odmłodzenie starych roślin, dając miejsce dla nowych pędów oraz wpływając pozytywnie na ich wzrost i rozwój. Przycinanie pędów zimą (od drugiej połowy lutego, marzec) to istotny zabieg pielęgnacyjny, który przyczynia się do obfitości kwitnienia i owocowania w sezonie. Rośliny nieużytkowe, a pełniące tylko funkcję ozdobną w ogrodzie, można formować w zasadzie cały sezon wegetacyjny – od końca zimy do późnej jesieni. Chociaż niektóre gatunki mają swoje indywidualne wymagania.
Ochrona przed śniegiem
Śnieg może być zarówno przyjacielem, jak i wrogiem ogrodu. Pozytywnym aspektem śniegu jest jego rola jako izolatora termicznego. Przykrywając rośliny, szczególnie ich korzenie, zapewnia im ochronę przed mrozem. Jednak nadmiar śniegu, zwłaszcza ciężkiego i mokrego, może prowadzić do złamania słabszych gałęzi. Dlatego po intensywnych opadach warto odwiedzić ogród i otrzepać śnieg z gałęzi, szczególnie tych cieńszych.
Ochrona trawnika
Ochrona trawnika podczas zimy jest istotnym aspektem opieki nad ogrodem. Gruba i ciężka warstwa śniegu nie sprzyja trawie, ponieważ ogranicza jej dostęp do tlenu, co może negatywnie wpłynąć na jej stan w nadchodzącym sezonie. Dodatkowo chodzenie po zamarzniętym trawniku może go uszkodzić, co może prowadzić do jego gnicia lub powstanie chorób grzybowych (na przykład pleśń pośniegowa) W czasie roztopów nadmiar wody z topniejącego śniegu może nasilić te problemy. Aby zadbać o ochronę trawnika, po obfitych opadach śniegu warto usunąć go z trawnika i przemieścić pod drzewa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ drzewa skorzystają z dodatkowej wody podczas roztopów.
W przypadku braku śniegu, ale utrzymujących się mrozów, istnieje również potrzeba zabezpieczenia roślin. Można to zrobić poprzez okopanie ich ziemią lub przykrycie warstwą liści, lub agrowłókniną. Jednak pamiętaj, że te działania należy wykonywać tylko wtedy, gdy temperatura jest już ujemna, aby nie spowodować przedwczesnego wybudzenia roślin z ich zimowego snu.
Bielenie pni drzew
W celu dodatkowej ochrony drzew przed negatywnymi skutkami mrozów warto zastosować warstwę białego wapna na ich pniach. Malowanie dotyczy głównie drzew OWOCOWYCH. Duże wahania temperatur mogą prowadzić do uszkodzeń kory, ran zgorzelinowych i pęknięć pni drzew. Bielenie pni to skuteczna metoda, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pni pod wpływem promieni słonecznych. Najlepszy moment na przeprowadzenie tego zabiegu przypada na drugą połowę grudnia, przed przyjściem głębokiej zimy. Należy jednak pamiętać, że bielenie to nie jednorazowa czynność. Wapno może zostać spłukane przez deszcz, dlatego warto regularnie powtarzać ten zabieg, aby utrzymać warstwę ochronną do początku marca.
Podsumowanie – całoroczna opieka nad ogrodem
Zima to nie tylko okres odpoczynku dla ogrodu, ale także czas, kiedy warto zatroszczyć się o jego kondycję. Całoroczna opieka nad ogrodem to inwestycja w piękno i zdrowie Twojego ogrodu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje opieka nad ogrodem, warto skonsultować się z profesjonalistami. Nasza firma ACER Ogrody oferuje całoroczne usługi pielęgnacyjne, a opieka nad ogrodem i cennik mogą być dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj, że dbając o ogród zimą, zapewnisz sobie piękne i zdrowe rośliny oraz wspaniałe miejsce do wypoczynku przez cały rok.