Jest stosunkowo łatwy i w założeniu, i w pielęgnacji. A do tego ciekawy wizualnie. Ogród żwirowy lub kamienny to sposób na oryginalne zagospodarowanie terenu wokół domu. Zdobią tu oczywiście elementy skalne, ale wokół nich z powodzeniem można wkomponować ciekawe rośliny. Jakie? Między innymi o tym piszemy w dzisiejszym artykule na blogu Acer Ogrody.
Żwirowe ścieżki – wiele ciekawych rozwiązań
Żwirowe ogrody dają wrażenie elegancji i czystości, ale również przytulności, jeśli oczywiście miejsce jest dobrze zaprojektowane i zadbane. Żwirem wysypywane są tylko niektóre miejsca (najczęściej są to ścieżki lub powierzchnie, które tradycyjnie przeznacza się na trawnik), na pozostałej przestrzeni można rozmieścić rośliny. Połączeniem obu koncepcji są rośliny, które doskonale radzą sobie obsypane delikatnymi kamieniami. Nie jest też problemem zamiana takich roślin na inne czy dosadzenie nowych: wystarczy odsunąć warstwę żwiru, włożyć roślinę w ziemię, a potem delikatnie ją przysypać.
Ogród żwirowy uatrakcyjnić można nie tylko ciekawymi gatunkami roślin, ale i stosując różne rodzaje żwiru:
- Kamyczki okrągłe (prawdziwy żwir) – to niewielkie otoczaki granitowe lub bazaltowe. Ścieżki wysypujemy kamyczkami o średnicy co najwyżej 3 cm, większe nie zapewnią wygody spacerów.
- Tłuczeń – to po prostu kawałki większych kamieni. Powstają z pokruszonego granitu, serpentynitu, bazaltu, piaskowca. Tłuczeń jest ciekawym, dającym wiele możliwości aranżacyjnych materiałem: może mieć wiele kolorów, począwszy od wielobarwnych do białych, czarnych, zielonych, beżowych lub szarych. Ma ostre, nieregularne krawędzie, co sprawia, że wyspana nim powierzchnia jest stabilna, dzięki czemu idealnie pasuje na ścieżki (tłuczeń w tej formie dobrze się klinuje/zagęszcza, gdy użytkownicy chodzą po takiej nawierzchni).
Żwirową nawierzchnię z powodzeniem można też wkomponować w przestrzeń w stylu rustykalnym, nowoczesnym, japońskim czy śródziemnomorskim. Jak takie rozwiązania prezentują się w praktyce? Zapraszamy do naszej naszej galerii z fotografiami ze zrealizowanych inwestycji oraz do zakładki, gdzie prezentujemy nasze projekty.
Kamienne tło dla pięknych roślin
Kamień to naturalny materiał, wykorzystywany w aranżacji przydomowej przestrzeni od lat. Ostatnio jego popularność dynamicznie rośnie. Jest surowcem trwałym, przyciągającym uwagę, a umiejętnie zastosowany wprowadza na posesję elegancję i element tajemniczości. Na tle kamieni efektownie wyglądają rośliny. Co ważne, poszczególne rodzaje kruszywa tak bardzo różnią się od siebie kształtem, wielkością, kolorem czy strukturą, że stworzenie oryginalnych, niepowtarzalnych aranżacji nie powinno stanowić problemu.
To od użytkownika (i w roli doradczej również projektanta) zależy, jaki rodzaj kamienia zostanie zastosowany na danej posesji. Wiele osób wybiera małe kamienie, czyli łupki, otoczaki czy opisany wyżej żwir do wysypywania rabat, ścieżek i skalniaków. Kamienie – te większe – są też doskonałym materiałem na elewacje. Coraz częściej stosuje się je do tworzenia ścian budynków, wolno stojących ozdobnych murków, ogrodzeń oraz innej małej architektury. Ten naturalny materiał jest tu świetną alternatywą dla płytek ceramicznych i betonowych. Szerokie zastosowanie mają wszelkiego rodzaju łupki i płytki kamienne, wykonywane z różnego rodzaju kruszywa.
Ciekawie wyglądają też duże kamienne bryły, głazy, stosowane jako samodzielna ozdoba. To elementy, które przykuwają uwagę i nadają charakter aranżowanej przestrzeni. Jako dekoracja wykorzystywane są też mniejsze okazy. Wypełnia się nimi specjalne konstrukcje z wytrzymałej siatki lub metalu. W ten sposób można tworzyć zaskakujące wizualnie donice, ogrodzenia, grille czy nawet kamienne kominki.
Kamień to materiał ogólnodostępny, można go kupić w rozsądnej relacji jakości do ceny. Bez trudu można pozyskać większe i mniejsze głazy, łupki, otoczaki i różnego rodzaju żwir.
Niewymagające i piękne. Wybieramy rośliny na skalną posesję
Ogród jest łatwy w pielęgnacji i efektownie wygląda, gdy posadzone zostaną odpowiednie rośliny. W tak urządzonym miejscu sprawdzą się byliny i delikatne trawy. Ważne jest uzyskanie efektu całkowitej przypadkowości. Nie ma tu miejsca na odmierzane od linijki rabaty; wszystko powinno wyglądać jak w naturze.
Do miejsc wypełnionych żwirem pasują rośliny wytrzymałe na suszę. Warto wybierać te wieloletnie, na przykład:
- drzewa i krzewy – klon palmowy, bukszpan, sosnę, cis pospolity, jałowiec skalny oraz kolumnowy, berberys, tawułkę, dereń, klon, azalię japońską, hortensję bukietową, lawendę wąskolistną, różanecznik, azalię, ostrokrzew,
- byliny, rośliny cebulowe – rozchodnik, kocimiętkę, bambus, tulipany, narcyzy, ozdobne czosnki, szałwię omszoną, macierzankę piaskową, naparstnicę, werbenę patagońską,
- trawy – miskanty, rozplenice, irysy syberyjskie, turzycę, kostrzewę popielatą,
- pnącza – powojniki.
Cała tajemnica pielęgnacji tak zaaranżowanego miejsca polega na odpowiednim odchwaszczeniu, równym zagrabieniu i udeptaniu gleby. W pierwszym roku nie można zapominać o regularnym usuwaniu chwastów. To ważne, bo w zaniedbanym ogrodzie skalnym trudno jest później przywrócić porządek. Również jesienią należy pamiętać o pracach porządkowych: usunięciu starych liści, zeschniętych roślin oraz innych zanieczyszczeń. Osoby, które nie lubią lub nie mają czasu na tego typu prace, mogą skorzystać z pomocy specjalistów. W ofercie Acer Ogrody mamy usługę pielęgnacji zielonych przestrzeni na przykład wokół domu. Możemy ją rozszerzyć również o zaprojektowanie i zainstalowanie systemu nawadniającego. Taka inwestycja sprawi, że pielęgnacja posesji będzie wymagała od domowników jeszcze mniej zaangażowania, a rośliny dostaną odpowiednią porcję wody.
Zapraszamy do współpracy
Firma Acer Ogrody działa przede wszystkim na terenie Białegostoku i okolic, ale w razie potrzeby możemy podjąć współpracę z Klientami z innych części Polski. Warto powierzyć nam kwestie dotyczące projektowania i zakładania ogrodów, ich późniejszej pielęgnacji, instalacji systemów nawadniających. Zapraszamy również do naszego sklepu, gdzie dostępne są zarówno rośliny, elementy wyposażenia, jak i narzędzia, czyli wszystko co pomocne w samodzielnym dbaniu o piękno posesji.