Porady ogrodnicze

Oświetlenie solarne w projektowaniu ogrodów

Temat naturalnych źródeł energii od lat zajmuje producentów paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz innych urządzeń, mających na celu czerpanie energii z natury. Tak jest również w przypadku oświetlenia solarnego, które za sprawią energii słonecznej pozwala oświetlać ogrody w sposób przyjazny środowisku. Wielokrotnie podczas projektowania ogrodów spełniamy potrzeby Klientów zainteresowanych oświetleniem solarnym. Efektywność takich systemów idzie w parze z ich atrakcyjnym wyglądem.

Prosta zasada działania systemów solarnych

Istota oświetlenia ogrodowego, które omawiamy w dzisiejszym artykule, to potencjał ogniw fotowoltaicznych oraz możliwość akumulowania energii elektrycznej, przetworzonej z energii słonecznej. Zgromadzona w akumulatorach energia uwalniana jest po zmroku i sprawia, że lampy, kinkiety czy latarnie po prostu zaczynają świecić. Jak to możliwe?

Układ elektryczny w danym elemencie oświetlenia ogrodowego reaguje w momencie, gdy do akumulatora dociera najmniej przetworzonej energii elektrycznej, czyli zgodnie z logiką – po zmroku, kiedy słońce zachodzi i coraz mniej oddziałuje. Diody lub żarówki LED (zależnie od modelu oświetlenia, producenta etc.) otrzymują wtedy zapasy energii z akumulatora, który w mniejszej lub większej postaci znajduje się w każdym rodzaju takiego oświetlenia. Możesz więc mieć pewność, że Twój ogród rozświetli się zawsze samoczynnie.

To działa również w pochmurne dni! Energia słoneczna dociera do nas nie tylko podczas upałów i za sprawą intensywnych promieni słońca. Źródłem jest również energia rozproszona, gdy słońce znajduje się za chmurami.

Zapasy mogą być zakumulowane na kilka dni. Nawet przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie, zapasy zgromadzone w akumulatorze wystarczą na określony czas świecenia. W prostych modelach jest to zwykle około 5 dni, a w dużych latarniach – nawet 10.

Oświetlenie jest odpowiednie niezależnie od pory roku. Również zimą, gdy jasno jest na zewnątrz zaledwie przez kilka godzin, zgromadzona energia wystarczy do oświetlenia wybranych lub wszystkich części ogrodu.

Projektowanie ogrodów można dodatkowo wzbogacić o zastosowanie systemów inteligentnych. Czujnik zmroku w przypadku oświetlenia solarnego to oczywistość, a niektóre lampy mają również czujnik ruchu.

Szybka reakcja na ruch po zmroku

Wiele spośród propozycji dostępnych na rynku wpisuje się w trend technologii bardziej nowoczesnych, dostosowujących się do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników. Zakładanie ogrodów może zatem dotyczyć planowania, jak mądrze zagospodarować pozyskaną energię słoneczną. Jeżeli chcesz, aby światło z lamp solarnych włączało się tylko po zarejestrowaniu ruchu, zainwestuj w odpowiednie oświetlenie.

Moc źródła światła jest istotna – powinna wynosić około 2,5 W, ponieważ tyle potrzeba do uzyskania naprawdę jasnego oświetlenia.
Rozproszenie światła odpowiednio duże – podawane jest w stopniach i może sięgać 120 stopni, obejmując naprawdę dużą przestrzeń.
Możesz ustawić światło ciągłe lub włączające się jedynie po wykryciu ruchu – w pierwszej wersji lampa świeci nieprzerwanie, a reakcją na ruch jest zwiększenie jasności na określony czas (na przykład na 30 sekund), w drugiej wersji, po oświetleniu terenu jako reakcji na ruch, lampa wyłącza się samoczynnie po określonym czasie.

Projektowanie ogrodów i oświetlenia jest więc nieustannym korzystaniem z dostępnych możliwości, ale też szukaniem udoskonaleń, które stale pojawiają się w tej dziedzinie. Przekonało się już o tym wielu naszych Klientów z Białegostoku i nie tylko.

Najlepsze do trudno dostępnych miejsc

Argumentem za uwzględnieniem oświetlenia solarnego podczas zakładania ogrodów może być również sama struktura danego terenu, brak możliwości ułożenia typowej instalacji elektrycznej i podłączenia klasycznych lamp do źródła zasilania. Niewielkie lampy wbijane w ziemię albo kinkiety mocowana na elewacji to z kolei sposób na doświetlenie miejsc nad schodami, wokół altany, furtek w ogrodzeniach.

Projektowanie ogrodów na miarę oczekiwań

Tak jak pielęgnacja i nawadnianie ogrodów stały się nieodłącznym elementem dbania o własną posesję, tak kwestie oświetlenia nadal bywają dziełem przypadku. Z oświetleniem solarnym uwzględnionym podczas projektowania ogrodów, przedstawiamy zawsze atuty, mówimy również o ewentualnych niedogodnościach. Solidny plan działania to sposób na piękny i funkcjonalny ogród.

Zapraszamy ponownie wkrótce, napiszemy między innymi o ciekawych funkcjach w robotach koszących.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ