W ogrodach najpiękniej wyglądają zadbane drzewa iglaste, które przy różnych wysokościach dojrzałych egzemplarzy rozmieszczone są kaskadowo. Pojedyncze drzewa nie dają tyle cienia, co opisane w poprzednim artykule gatunki liściaste, lecz również tutaj można tak zaprojektować całość, aby ściana drzewek stanowiła swoisty żywy parawan. A może wolisz jedynie kilka jako dekorację? Do każdej opcji znajdziesz sporo ciekawych rozwiązań z dziedziny projektowania i zakładania ogrodów.
Dlaczego właśnie drzewa iglaste
Spośród mniej i bardziej oczywistych argumentów, najbardziej do właścicieli ogrodów przemawiają te, które wiążą się bezpośrednio z korzyściami, czy to w kwestii estetyki, czy walorów zdrowotnych. Oto przykłady:
- Twój ogród będzie zawsze zielony – niemal wszystkie gatunki zachowują igły przez cały rok, a igły te nie zmieniają koloru; wyjątkiem zrzucającym igły jest głównie miłorząb, cypryśnik, modrzew i metasekwoja;
- dekoracją będą nie tylko igły – wiele gatunków to szyszki różnego koloru i wielkości, a także świeczki, czyli wiosenne przyrosty, które również mają określony kolor, na przykład czerwony w świerku pospolitym „Rydal”;
- zaoszczędzisz na środkach ochrony roślin – nawet w trudnych warunkach pogodowych, w pobliżu ruchliwych ulic i innych niesprzyjających lokalizacjach, drzewa iglaste przez wiele lat pozostają w dobrej kondycji;
- zadbasz o zdrowie swoje i bliskich – olejki eteryczne wydzielane przez drzewa iglaste mają dobroczynny wpływ na układ oddechowy, wykazują również działanie aseptyczne; można także samodzielnie zrobić lecznicze mikstury, chociażby olejek sosnowy.
Rozmawiając z Klientami o ich ogrodach mówimy o wszystkich aspektach w związku z określonym rodzajem drzew i roślinności. Drzewa iglaste już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie ze świątecznymi choinkami, a ich urok działa przez cały rok. Nie wymagają też specjalnych systemów nawadniania czy oświetlenia.
Od gatunków znanych od zawsze po ciekawe nowości
W ogrodach przydomowych, ale też na terenie obiektów wypoczynkowych, rekreacyjnych czy w przestrzeni miejskiej drzewa iglaste są często spotykane i świetnie wpisują się w krajobraz. Tak jak okazy liściaste, tak i iglaste mogą pełnić rolę pojedynczych drzewek dekoracyjnych lub zajmować większą powierzchnię albo stanowić ozdobę alejek, skwerów.
Do gatunków najpowszechniejszych, niemal od zawsze wpisanych w kanon rodzimej roślinności i łatwych w pielęgnacji, należą:
- świerki – najbardziej znane to świerk pospolity, syberyjski, kaukaski, czerwony,
- jodły – między innymi jodła pospolita, syryjska, hiszpańska, balsamiczna,
- sosny – sosna zwyczajna, limba, błotna, górska i inne,
- jałowce – głównie jałowiec pospolity oraz chiński,
- cisy – na przykład pospolity, pośredni, krótkolistny, japoński.
Z odmian bardziej egzotycznych warte uwagi są między innymi:
- daglezje – podobne do świerków i jodeł, lecz mają zupełnie inne szyszki, z długimi trójzębnymi łuskami, co jest wyróżnikiem tego gatunku;
- kuningamie chińskie – mają ciemnozielone igły, podobne do igieł innych drzew, natomiast charakterystyczne są małe kuliste szyszki wytwarzane na końcach pędów,
- araukarie – araukaria wyniosła ma miękkie, gęste, zielone igły, natomiast araukaria chilijska ma igły w postaci zachodzących na siebie blaszek, przypominających nieco smoczą łuskę.
Usługi ogrodnicze na potrzeby naszych białostockich Klientów wielokrotnie dotyczą doboru klasycznych lub egzotycznych drzew iglastych, a niektóre gatunki potrafią zaskoczyć przyszłych właścicieli kolorem, kształtem, zapachem. To nadal ciekawe pole do odkrywania roślinnych inspiracji.
W ogrodach warto grać kolorami
Zakładanie ogrodów bazuje nie tylko na zaawansowanych analizach dotyczących właściwości terenu oraz jego przystosowania do konkretnych roślin, lecz również na spełnianiu oczekiwań właścicieli ogrodów co do koloru drzew. Chociaż gatunki iglaste to głównie zieleń i jego odcienie, z powodzeniem znajdziesz również inne barwy, które może dodatkowo podkreślić oświetlenie ogrodowe.
Srebrzystoniebieskie są między innymi odmiany „Glauca”: świerki kłujące, sosny drobnokwiatowe, a także jodła jednobarwna „Compacta”.
Niebieskie igliwie to domena kilku odmian jałowca, sosny „Glauca”, jodły kalifornijskiej, a w przypadku młodych drzewek – klonu japońskiego złotego.
Igły żółte stanowią wyróżnik sosny górskiej „Winter Gold”, cyprysika „Golden Wonder”, sosny czarnej„Aurea”, cedru atlaskiego.
Ogrodowe połączenia bez obaw
Wiele gatunków drzew iglastych może rosnąć w swoim sąsiedztwie, co daje jeszcze większą swobodę w tworzeniu każdego projektu ogrodu. Nie należy jednak przesadzać z różnicowaniem wysokości, kolorów czy kształtów drzew. Gdy masz do wyboru wiele ciekawych wersji, potraktuj to jako atut i sposób na szybkie określenie, w którym kierunku powinien zmierzać tworzony na Twoje zlecenie projekt ogrodu. Do takich przemyślanych ogrodów nie trzeba nikogo przekonywać – są one najlepszą wizytówką zadbanej posesji.