Rozaria zakładane były już w średniowieczu, lecz za jedno z najbardziej znanych uważany jest ogród różany cesarzowej Józefiny, żony Napoleona Bonapartego. Żyła ona na przełomie XVIII i XIX wieku i to właśnie ten okres można uznać za czas rozpowszechnienia rozariów. Dzięki cesarskim ogrodnikom i botanikom wszystkie gatunki róż były piękne, zadbane, również te sprowadzone z odległych zakątków świata. Na tej kanwie tworzyć można także współczesne ogrody różane, czyli pielęgnować kwiaty i wybierać najciekawsze spośród odmian dostępnych w sklepie ogrodniczym.
Współczesne odmiany historycznej róży
Od pierwszych śladów tego gatunku, czyli od 5000 lat, zmieniło się oczywiście wiele, natomiast same róże nieustannie zachwycają przyszłych właścicieli. Sposób doboru zależy od konkretnych potrzeb i asortymentu sklepu ogrodniczego, a projekt ogrodu uwzględnia zawsze kilka ważnych aspektów.
- Wysokość kwiatów – w swojej finalnej wersji mogą to być zaledwie niezbyt wysokie krzewy, jak też znacznie wyższe róże pienne. Do wyboru są między innymi wersje:
- miniaturowe – osiągają wysokość 40 – 50 cm, mają drobne listki i niewielkie, lecz gęste kwiaty; należy zwrócić uwagę, czy w przyszłości nie wytworzy się zbyt wiele gęstych pędów, ponieważ wtedy róża upodobni się do gatunków okrywowych;
- rabatowe – dorastają do 50 – 80 cm, kwitną obficie kwiatami pojedynczymi i pełnymi, świetnie komponują się z bylinami, innymi krzewami, iglakami;
- wielkokwiatowe – najwyższe okazy przekraczają zwykle 100 cm, prezentują się elegancko i dostojnie; to one najczęściej ścinane są jako kwiaty do wazonów, co świadczy o dekoracyjności tych odmian;
- pienne – zwane również drzewkowymi, powstają w procesie okulizacji, czyli wszczepienia szlachetnych odmian wielokwiatowych na szyjkę korzeniową podkładki z siewek róży dzikiej; uformowana zostaje w ten sposób różana korona drzewka;
- kolorystyka – od klasycznej czerwieni poprzez pełną gamę różów, odcieni bieli, pomarańczu i innych po wersje dwu- i wielokolorowe, które powstają jako krzyżówki poszczególnych odmian;
- przystosowanie do warunków zimowych – wiele odmian zimuje bez okrycia, natomiast niektóre wymagają zabezpieczenia (kopczykowania, okrywania); również ten aspekt powinien być brany pod uwagę przy projektowaniu ogrodów.
Równie ważne jest ustalenie, gdzie dokładnie zostaną posadzone róże, ponieważ specyfika tych miejsc także będzie wyznacznikiem co do doboru konkretnych gatunków, sposobu nawadniania, opcjonalnie również oświetlenia.
Ponadczasowe rozwiązania na rabaty, klomby, skarpy
Dostępne obecnie gatunki róż pozwalają skomponować ogród idealny, czyli taki, który niezależnie od kształtu działki, obecności zabudowań i architektury ogrodowej, stanie się miejscem pełnym piękna kwiatów i różanego aromatu. Z pomocą doświadczonych pracowników sklepu ogrodniczego uzyskasz optymalny efekt, a wybrane kwiaty znajdą swoje miejsce tam, gdzie powstały lub powstaną:
- alejki – niższe gatunki mogą rosnąć swobodnie, wyższe potrzebować będą potrzebować odpowiednich podpór, a w przypadku wersji pnących sprawdzą się łukowate pergole,
- rabaty – na nich najkorzystniej wyglądają kwiaty tej samej wysokości, a urozmaiceniem może być ciekawie skomponowana kolorystyka,
- klomby – tutaj roślinność układa się kaskadowo od środka ku brzegom, najwyższym elementem może być nawet ciekawe drzewo iglaste, jak jedna z wielu odmian cisu,
- skarpy – skarpy i zbocza również pojawiają się w naszych realizacjach i je także można obsadzić różami, najlepiej wersją okrywową, która tworzy swoisty kobierzec.
Zakładanie ogrodów można więc rozpocząć od róż lub na nich zakończyć, warto także wziąć je pod uwagę przy rozbudowie przestrzeni ogrodniczej, ponieważ z powodzeniem wypełnią niemal każdą przestrzeń, w tym również nietypowo zlokalizowaną, z zasady trudną do zagospodarowania. Jeżeli są to na przykład pasy trawy, warto rozważyć stworzenie warunków dla pracy nowoczesnych robotów koszących.
Porady w połączeniu z fachowym projektowaniem
Wybierając współpracę ze sklepem ogrodniczym można mieć pewność, że wszystkie prace projektowe, przygotowawcze oraz same nasadzenia odbędą się zgodnie z prawidłami sztuki ogrodniczej. W ogrodach różanych nasi Klienci widzą potencjał na przykładzie naszych dotychczasowych oraz obecnych realizacji, w których to właśnie róże i ich pielęgnacja są na pierwszym planie.
Przede wszystkim są to kwiaty mało wymagające. Wystarczy odpowiednio przygotowana gleba oraz nasłonecznione stanowisko, aby przyszłe kompozycje zachwycały swoją urodą i zapachem. Będą wyglądać dobrze zarówno w ogrodzie, jak też w domu w wazonie lub wręczone jako prezent.
Ponadto, róże mogą rozwijać się praktycznie na każdym rodzaju gleby. Najlepsza będzie ta żyzna czyli lekka i przepuszczalna, bogata w próchnicę, z lekko kwaśnym lub obojętnym odczynem, lecz i na „trudniejszym” gruncie możliwe jest uzyskanie dobrych rezultatów w hodowli.
Co więcej, obfite kwitnienie wymaga jedynie podstawowych działań, czyli podlewania, nawożenia oraz podcinania na wiosnę. Bardziej czasochłonne prace ogrodnicze to głównie użycie kompostu, lecz jest to zalecane przez ogrodników w odstępach co 3 – 4 lata.
Zakupy w sklepie ogrodniczym to piękny ogród na dłużej
Ogrody różane już na etapie projektowania przekonują zarówno zwolenników klasyki, jak też osoby, które szukają nowoczesnych inspiracji. O sklepach ogrodniczych w Białymstoku słyszysz być może często albo wiesz, gdzie szukać solidnych ogrodników, którzy po indywidualnych rozmowach z Tobą wybiorą róże odpowiednich gatunków i odmian. Wystarczy tylko skomponować je z konkretnym ogrodem, aby kwitły i rosły, towarzysząc Tobie oraz Twoim bliskim każdego dnia.