Porady ogrodnicze

Prawidłowa kolejność etapów budowy ogrodu

Wiele osób marzy o własnym ogrodzie, w którym można aktywnie spędzać czas albo odpoczywać – zależnie od potrzeb. Stworzenie całej aranżacji wymaga jednak należytej uwagi, by finalny efekt był w pełni zgodny z oczekiwaniami. Służy temu dokładne zaplanowanie oraz sukcesywne realizowanie konkretnych działań. W jaki sposób się je wykonuje, co należy szczególnie dopracować? O tym w dzisiejszym artykule.

Podstawa to projekt

By marzenia o własnym ogrodzie wcielić w życie, niezbędne jest przygotowanie dokładnego planu. Powinien on zawierać opis nasadzeń, a także schemat ścieżek, systemów nawodnienia i oświetlenia oraz elementów architektury.

W trakcie projektowania należy zwrócić uwagę na:

  • określenie stylu, w jakim zostanie wykonana cała aranżacja – w zależności od dokonanego wyboru (na przykład styl nowoczesny, angielski, japoński, skandynawski), konieczny będzie zakup określonych roślin, a także elementów małej architektury,
  • rozplanowanie całej kompozycji tak, by ogród był w pełni funkcjonalny, bez nadmiaru niepotrzebnych elementów,
  • wskazanie na podstawowe funkcje, jakie ma pełnić ogród – może on być nie tylko miejscem relaksu, ale również być przeznaczony stricte do zabaw z dziećmi czy jako przestrzeń do uprawy roślin,
  • czas, jaki możesz lub chcesz poświęcić na pielęgnację – im mniej czasu na takie działania, tym lepszym wyborem będzie na przykład ogród skandynawski, w którym uprawia się iglaki czy wrzosy.

Ważne jest określenie maksymalnego budżetu przed rozpoczęciem prac, aby w trakcie zakładania ogrodu nie okazało się, że koszty będą znacznie większe od tych przewidzianych pierwotnie. Podczas projektowania ogrodu pod uwagę należy wziąć również dostępną powierzchnię, a także okolicę – tworzenie strefy relaksu przy ruchliwej drodze to niezbyt dobry pomysł. Wszystkie te wątpliwości warto skonsultować z doświadczonym projektantem terenów zielonych.

projekt ogrodu to podstawa

Przygotowanie i wykonanie podłoża

Po określeniu planu oraz zweryfikowaniu możliwości jego skutecznego wdrożenia, rozpoczyna się szereg prac ziemnych. Wstępem do nich musi być uprzątnięcie terenu ze wszystkiego, co zbędne, na przykład odpadów budowlanych. Niektóre spośród nich, jak gruz, można jednak zatrzymać, gdy mają służyć do wzniesienia instalacji wodnych, takich jak kaskady. Ważne znaczenie ma również usunięcie chwastów czy kłączy roślin wyrastających z ziemi – przydatna do tego będzie glebogryzarka. Po sprawdzeniu, czy ziemia nadaje się pod uprawę konkretnych roślin (czasem istnieje potrzeba jej wymiany na bardziej żyzną), można przejść do formowania i modelowania rzeźby terenu.

Następny etap stanowi układanie ścieżek. Mogą one być wykonane z kamienia naturalnego, drewna. Ważne jest zaprojektowanie lekkich spadków poprzecznych, aby woda deszczowa spływała na trawniki czy rośliny, bez tworzenia kałuż.

Montaż systemów ogrodowych

Podczas zagospodarowania własnej działki należy pamiętać o wykonaniu:

  • drenażu – za pomocą rur drenujących zapewnia się skuteczne odwodnienie, co ma znaczenie na przykład podczas długotrwałych opadów deszczu,
  • podziemnego systemu nawadniającego, który sprawdzi się podczas suszy, zapewni odpowiednie nawodnienie wszystkich roślin,
  • instalacji elektrycznej służącej do wykonania oświetlenia – oprawy oraz lampy mogą znajdować się w obrębie elementów architektonicznych, a także instalacji wodnych.

Pożądanym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ogrodu przed destrukcyjnym oddziaływaniem zwierząt. W tym zakresie można zamontować na przykład siatkę na krety.

Architektura, dekoracje i roślinność

Możliwości w tym zakresie są w zasadzie nieograniczone, imponująca jest dostępność ciekawych propozycji w rozsądnych cenach. Należy jednak kierować się projektem, dobierając poszczególne elementy do ogólnej koncepcji. Atrakcyjność połączoną z funkcjonalnością posesji można zapewnić między innymi dzięki altankom, oczkom wodnym, pergolom, meblom ogrodowym, donicom czy lampom solarnym.

Ostatni etap budowy ogrodu to wykonanie nasadzeń oraz trawnika. Rośliny należy uważnie dobierać, w tym pod kątem okresów kwitnienia, owocowania, a także odporności na mróz. Nasadzenia warto wykonywać od największych okazów. W przypadku trawnika do wyboru jest trawa z rolki lub tradycyjny siew przeprowadzony wiosną albo jesienią. Potrzebne jest do tego wyrównane podłoże, które ma lekko kwaśny odczyn.

Każdy detal ma znaczenie

Zakładanie ogrodu to szereg powiązanych ze sobą czynności, które pozwalają uniknąć chaosu kompozycyjnego czy nieodpowiedniego doboru roślin. Szczególne znaczenie ma projekt, który pozwala zweryfikować na każdym etapie, czy prace przebiegają prawidłowo. Dzięki niemu finałem będzie kompozycja stworzona w konkretnym stylu, przyjazna użytkownikom i środowisku.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ