Jedni mają ogród, bo lubią wypoczywać na łonie natury, inni – ponieważ praca z roślinami to ich pasja. Niezależnie od powodów zakładania ogrodu warto wcześniej przemyśleć jego wielkość, kształt, rodzaj roślin, liczbę chodników i powierzchnię trawnika oraz rodzaj małej architektury. To ochroni przed zbędnymi wydatkami, pozwoli zaplanować koszty, ale i ilość pracy włożonej w późniejszą pielęgnację zieleni.
Prace koncepcyjne krok po kroku
Podejmując rozmowy z architektem zieleni warto wiedzieć, czego można oczekiwać w ramach współpracy. Aranżacja przestrzeni wokół domu odbywa się zwykle w kilku etapach:
- Konsultacja wstępna – to wtedy inwestor opowiada o swoich koncepcjach i marzeniach dotyczących otoczenia domu. Rolą usługodawcy jest zaś sprawdzić, czy możliwa jest ich realizacja. Dlatego konsultacja wstępna połączona jest zazwyczaj z pomiarem przestrzeni przeznaczonej do zagospodarowania, sprawdzeniem dokumentacji, wykonaniem fotografii, wskazaniem źródła wody oraz energii elektrycznej.
- Projekt koncepcyjny – opracowany na podstawie wcześniejszych ustaleń. Klient otrzymuje zwykle dwie lub trzy wstępne koncepcje zagospodarowania terenu i decyduje, która z nich będzie realizowana.
- Projekt końcowy – pełna wersja koncepcji zagospodarowania ogrodu: wytyczenia ścieżek, rabat, trawników, nasadzeń drzew, roślin, rozmieszczenia małej architektury czy nawodnienia. Na życzenie prace mogą zostać podzielone na kilka etapów, realizowanych w kilkumiesięcznych czy nawet rocznych odstępach.
Dalsze prace, w tym budowę ścieżek, nasadzenia, również warto powierzyć specjalistom. Wtedy inwestor ma pewność, że wszystko zostało przeprowadzone zgodne z zadami sztuki ogrodniczej. A to ułatwi pielęgnację roślin w kolejnych latach.
Jak przygotować się do rozmowy z projektantem
To ważny etap, dlatego tuż przed spotkaniem warto spisać swoje oczekiwania dotyczące zagospodarowania tej przestrzeni. Architekt pomoże określić, które z nich mają szansę na realizację, a których nie można wdrożyć na przykład z powodu nieodpowiedniego ukształtowania terenu czy zbyt wysokich z punktu widzenia Klienta kosztów.
Spontaniczność nie zawsze daje dobry efekt
Oczywiście sadzić rośliny, wyznaczać tereny konkretnego przeznaczenia czy kupować huśtawki można spontanicznie i w miarę wolnego czasu, chęci do pracy, możliwości finansowych realizować kolejne pomysły. Niektórych taki spontaniczny styl organizowania przestrzeni bardzo cieszy. Czasem jednak prowadzi on do chaosu na przydomowym podwórku. Poszczególne miejsca tracą swoją zaplanowaną wcześniej funkcję, rabaty stają się nieatrakcyjne, a cały teren – zwyczajnie niewygodny w użytkowaniu. Co więcej – taka spontaniczność generuje często dodatkowe koszty, na przykład gdy właściciel kupuje kolejne meble, które stylem okazują się nie pasować do tych już posiadanych. Albo gdy wciąż przesadza rośliny, układa i demontuje kamienne ścieżki, w czasie gorącego lata szuka miejsca na przenośny basen.
Wcześniej przygotowany plan rozmieszczenia wszystkich elementów zagospodarowania przestrzeni pozwala zapobiegać tego typu sytuacjom. I nie oznacza konieczności jednorazowego poniesienia wysokich kosztów. Już podczas wstępnej pracy można założyć, że inwestycja będzie realizowana w kilku etapach. Co więcej – dobry architekt krajobrazu pomoże te etapy rozsądnie zaplanować.
Projekty ogrodów warto powierzyć profesjonalistom
Podsumujmy więc. Ogrody to miejsca, gdzie wiele osób lubi wypoczywać, dlatego warto zadbać, by były to miejsca dobrze zaprojektowane. Rozpoczęcie aranżacji od stworzenia koncepcji jest korzystne, ponieważ:
- pozwala zobaczyć, jak ogród będzie wyglądał w przyszłości,
- zaplanować koszt całości przedsięwzięcia,
- przede wszystkim chroni inwestora przed zbędnymi wydatkami późniejszej przebudowy poszczególnych obszarów, elementów małej architektury i przesadzania wielu roślin (takie modernizacje mogą się okazać bardziej kosztowne niż zakładanie ogrodu).
Wszystkie prace warto powierzyć firmie z dużym doświadczeniem w projektowaniu i tworzeniu, a także pielęgnowaniu zielonej przestrzeni wokół domu. Zachęcamy do obejrzenia naszych propozycji i realizacji. Projektanci Acer Ogrody z Białegostoku dostosowują się do wskazówek Klientów, podsuwają ciekawe rozwiązania, podpowiadają, co zrobić, by przydomowe otoczenie było atrakcyjne, ale niewymagające dużych nakładów pracy. Efektem takiej współpracy są piękne, pełne zieleni posesje.
Zobacz również Ze sklepu ogrodniczego do ogrodu – wysadzanie roślin, cz. 1.