Zasada działania robotów koszących przekonała już wielu właścicieli ogrodów z dużym trawnikiem i posesji w całości porośniętych trawą. Urządzenie przypominające domowy robot sprzątający i często podobnych gabarytów, z powodzeniem radzi sobie w utrzymaniu estetyki terenów zielonych. Cały system, na który składają się również przewody oraz stacja dokująca, można nabyć w rozsądnej cenie, a następnie zaprogramować tak, aby w pełni korzystać z jego zalet.
Oczywiste i mniej oczywiste zalety robotów
Spośród wielu argumentów przemawiających za wprowadzeniem nowej technologii na własną posesję, przemawia między innymi oszczędność czasu, czyli cecha najczęściej wymieniana przez użytkowników, a także wygoda programowania. Robot nie wymaga obsługi, wystarczy ustawić odpowiednie parametry koszenia i cieszyć się efektami. Ważna jest także cicha praca urządzenia, na przykład poniżej 58 dB (poziom natężenia dźwięku 50-65 dB to normalna rozmowa dwojga osób).
Ważny jest również długi czas pracy robota przy krótkim czasie ładowania. Propozycje wiodących producentów? Klika godzin (4 i więcej) po godzinie ładowania. Tak energooszczędne rozwiązanie sprzyja i domowemu budżetowi, i środowisku. Sama szybkość dokładnego koszenia zależna jest między innymi od ostrych noży, które są zazwyczaj ostre jak brzytwa, a przy tym bardzo cienkie, co zapobiega szarzeniu końcówek ściętej trawy.
Do atutów mniej oczywistych, które jednak również wpływają na popularność tych systemów, należą:
- możliwość koszenia na wzniesieniach – zależnie od wybranego modelu mogą to być wzniesienia o kącie nachylenia przekraczającym 20o, co sprawdza się zarówno na standardowym podwórkowym terenie, jak i w ogrodach ze specjalnie uformowanymi skarpami,
- obecność dodatkowych czujników – do najpopularniejszych należą czujniki:
- deszczu – robot wraca do stacji dokującej, gdy zacznie padać deszcz; teoretycznie koszenie może trwać, lecz mokra trawa szybciej tępi noże tnące, w skrajnych przypadkach mogłoby również dojść do zwarć elektrycznych;
- przeszkód – przeszkody o wysokości co najmniej 10 cm są rozpoznawane i omijane, dlatego nie musisz się martwić również o rośliny na klombach czy zabawki zostawiane przez dzieci podczas zabaw w ogrodzie;
- podnoszenia – tutaj również ważne są względy bezpieczeństwa, ponieważ ostrza przestają pracować, gdy człowiek albo zwierzę podnosi urządzenie; ta funkcja zapobiega uszkodzeniom ciała;
- funkcja mulczowania – ścinana trawa rozsypywana jest równomiernie na koszoną powierzchnię i pełni rolę naturalnego nawozu; ogranicza się dzięki temu ilość odpadów ogrodowych, a trawnik jest odpowiednio odżywiony;
- silnik bezszczotkowy – gotowy do dłuższego użytkowania niż silnik szczotkowy, równie mocny, a przy tym znacznie lżejszy.
Pielęgnację ogrodów możesz więc uzupełnić o znacznie łatwiejsze i szybsze koszenie trawy, co warto uwzględnić już podczas projektowania danego terenu. Dlaczego?
Przygotowanie terenu pod pracę robota
Nie wystarczy sam robot i stacja dokująca z osłoną, czyli rodzaj domku dla robota, aby Twoje trawniki były zawsze zadbane. Proces zakładania ogrodów poprzedzony projektowaniem, powinien uwzględniać również obecność robotów koszących, jeżeli takie są Twoje ustalenia z projektantem. Cała instalacja nie będzie działać prawidłowo bez przewodu ograniczającego, który układany jest jako zaznaczenie obszaru pracy robota. Gdy jest to przewód do ułożenia kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi, a sam trawnik ma nieregularną powierzchnię i kształt, tym bardziej powinien być uwzględniony w projekcie ogrodu.
Elementem niezbędnym jest również zasilanie całej instalacji energią elektryczną. W stacji dokującej ładuje się akumulator robota, lecz prąd płynie również w przewodzie ograniczającym, dzięki któremu robot nie wyjeżdża poza teren trawnika lub danego obszaru. Gdy zasilanie nie działa, na przykład podczas przerw w dostawie prądu, a urządzenie jest w trakcie koszenia, zatrzyma się automatycznie, a kontynuować będzie koszenie lub wróci do bazy, gdy przywrócone zostanie zasilane.
Postaw na nowoczesną pielęgnację ogrodów
Nasze realizacje w Białymstoku i bliskich oraz dalszych okolicach dotyczą często projektów, w których zawarto wiele udogodnień. Oświetlenie ogrodowe, które uruchamia się automatycznie po zmroku lub po wykryciu ruchu, trawa z rolki, na którą nie trzeba czekać, aby od razu mieć piękną posesję, a także omawiane dziś roboty koszące, to tylko kilka propozycji. Zwłaszcza gdy nie masz czasu albo ochoty na prace ogrodnicze, pielęgnację ogrodów możesz ograniczyć do niezbędnego minimum.