Porady ogrodnicze

Prosta pielęgnacja ogrodów – nowoczesne roboty do koszenia trawy

Zasada działania robotów koszących przekonała już wielu właścicieli ogrodów z dużym trawnikiem i posesji w całości porośniętych trawą. Urządzenie przypominające domowy robot sprzątający i często podobnych gabarytów, z powodzeniem radzi sobie w utrzymaniu estetyki terenów zielonych. Cały system, na który składają się również przewody oraz stacja dokująca, można nabyć w rozsądnej cenie, a następnie zaprogramować tak, aby w pełni korzystać z jego zalet.

Oczywiste i mniej oczywiste zalety robotów

Spośród wielu argumentów przemawiających za wprowadzeniem nowej technologii na własną posesję, przemawia między innymi oszczędność czasu, czyli cecha najczęściej wymieniana przez użytkowników, a także wygoda programowania. Robot nie wymaga obsługi, wystarczy ustawić odpowiednie parametry koszenia i cieszyć się efektami. Ważna jest także cicha praca urządzenia, na przykład poniżej 58 dB (poziom natężenia dźwięku 50-65 dB to normalna rozmowa dwojga osób).

Ważny jest również długi czas pracy robota przy krótkim czasie ładowania. Propozycje wiodących producentów? Klika godzin (4 i więcej) po godzinie ładowania. Tak energooszczędne rozwiązanie sprzyja i domowemu budżetowi, i środowisku. Sama szybkość dokładnego koszenia zależna jest między innymi od ostrych noży, które są zazwyczaj ostre jak brzytwa, a przy tym bardzo cienkie, co zapobiega szarzeniu końcówek ściętej trawy.

Do atutów mniej oczywistych, które jednak również wpływają na popularność tych systemów, należą:

  • możliwość koszenia na wzniesieniach – zależnie od wybranego modelu mogą to być wzniesienia o kącie nachylenia przekraczającym 20o, co sprawdza się zarówno na standardowym podwórkowym terenie, jak i w ogrodach ze specjalnie uformowanymi skarpami,
  • obecność dodatkowych czujników – do najpopularniejszych należą czujniki:
    • deszczu – robot wraca do stacji dokującej, gdy zacznie padać deszcz; teoretycznie koszenie może trwać, lecz mokra trawa szybciej tępi noże tnące, w skrajnych przypadkach mogłoby również dojść do zwarć elektrycznych;
    • przeszkód – przeszkody o wysokości co najmniej 10 cm są rozpoznawane i omijane, dlatego nie musisz się martwić również o rośliny na klombach czy zabawki zostawiane przez dzieci podczas zabaw w ogrodzie;
    • podnoszenia – tutaj również ważne są względy bezpieczeństwa, ponieważ ostrza przestają pracować, gdy człowiek albo zwierzę podnosi urządzenie; ta funkcja zapobiega uszkodzeniom ciała;
  • funkcja mulczowania – ścinana trawa rozsypywana jest równomiernie na koszoną powierzchnię i pełni rolę naturalnego nawozu; ogranicza się dzięki temu ilość odpadów ogrodowych, a trawnik jest odpowiednio odżywiony;
  • silnik bezszczotkowy – gotowy do dłuższego użytkowania niż silnik szczotkowy, równie mocny, a przy tym znacznie lżejszy.

Pielęgnację ogrodów możesz więc uzupełnić o znacznie łatwiejsze i szybsze koszenie trawy, co warto uwzględnić już podczas projektowania danego terenu. Dlaczego?

Przygotowanie terenu pod pracę robota

Nie wystarczy sam robot i stacja dokująca z osłoną, czyli rodzaj domku dla robota, aby Twoje trawniki były zawsze zadbane. Proces zakładania ogrodów poprzedzony projektowaniem, powinien uwzględniać również obecność robotów koszących, jeżeli takie są Twoje ustalenia z projektantem. Cała instalacja nie będzie działać prawidłowo bez przewodu ograniczającego, który układany jest jako zaznaczenie obszaru pracy robota. Gdy jest to przewód do ułożenia kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi, a sam trawnik ma nieregularną powierzchnię i kształt, tym bardziej powinien być uwzględniony w projekcie ogrodu.

Elementem niezbędnym jest również zasilanie całej instalacji energią elektryczną. W stacji dokującej ładuje się akumulator robota, lecz prąd płynie również w przewodzie ograniczającym, dzięki któremu robot nie wyjeżdża poza teren trawnika lub danego obszaru. Gdy zasilanie nie działa, na przykład podczas przerw w dostawie prądu, a urządzenie jest w trakcie koszenia, zatrzyma się automatycznie, a kontynuować będzie koszenie lub wróci do bazy, gdy przywrócone zostanie zasilane.

Postaw na nowoczesną pielęgnację ogrodów

Nasze realizacje w Białymstoku i bliskich oraz dalszych okolicach dotyczą często projektów, w których zawarto wiele udogodnień. Oświetlenie ogrodowe, które uruchamia się automatycznie po zmroku lub po wykryciu ruchu, trawa z rolki, na którą nie trzeba czekać, aby od razu mieć piękną posesję, a także omawiane dziś roboty koszące, to tylko kilka propozycji. Zwłaszcza gdy nie masz czasu albo ochoty na prace ogrodnicze, pielęgnację ogrodów możesz ograniczyć do niezbędnego minimum.

Menu
Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ