Porady ogrodnicze

Przesadzaj doniczkowe rośliny ozdobne zgodnie z ich potrzebami

Nasi Klienci często przesadzają rośliny tuż po zakupie, nieraz jednak czekają do wiosny lub do czasu, gdy dany egzemplarz nieco urośnie. Każda z tych opcji ma swoje uzasadnienie, natomiast gdy dane rośliny ozdobne są już u Ciebie znacznie dłużej, warto zmienić im ziemię na świeżą i zadbać tym samym o zdrowy wzrost oraz rozwój. Doświadczenia firm ogrodniczych to zasoby wiedzy, z której warto korzystać. Dziś podzielimy się tą wiedzą – powiemy jak przesadzać rośliny, żeby… nie przesadzić.

Nie tylko roślinom ozdobnym w doniczkach bywa potrzebne przesadzanie

Rośliny ozdobne to duża grupa, skupiająca zarówno trawy, kwiaty i byliny, jak też krzewy oraz drzewa o charakterze dekoracyjnym. Ich walorami mogą być liście o ciekawym kształcie, bogata kolorystyka kwiatostanów, nietypowa barwa pędów. W zasadzie każda roślina, która kojarzy się z estetyką, dekorowaniem, może być zaliczana do tego szerokiego grona.

Inaczej jednak niż w przypadku roślin doniczkowych, krzewy czy drzewa przesadzane są jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Przykład to zbyt intensywny rozrost roślin, który blokuje rozwój innych na tym samym terenie, konieczność przygotowania działki pod budowę, nadmierne nasłonecznienie lub cień, zależnie od potrzeb danego gatunku.

W każdej z takich sytuacji należy – jeżeli to możliwe – poczekać do okresu spoczynku rośliny, czyli do czasu, gdy przechodzi ona niejako stan uśpienia, ma spowolniony metabolizm i nie odczuje nadmiernie skutków przesadzania. Trzeba jej oczywiście zapewnić jak najlepsze podłoże, bogate w składniki mineralne. Tak jak w przypadku trawy – należy uwzględnić i przeczekać okres spoczynku po sezonie, nawet jeśli używasz najlepszych robotów koszących.

Argumenty za przesadzaniem roślin doniczkowych

Tak jak podczas projektowania ogrodów, tak i podczas tworzenia aranżacji na potrzeby domów, mieszkań czy biur, istotna jest świadomość, jak ważne są poszczególne działania. Gdy mowa o doniczkowych roślinach ozdobnych, wystarczy wymienić kilka podstawowych korzyści.

  1. Zmieniasz plastikowe doniczki na zdrowsze dla roślin – na przykład gliniane lub ceramiczne. W sklepie ogrodniczym standardem są doniczki plastikowe, czyli lżejsze, mniej podatne na uszkodzenia, lecz do długotrwałej uprawy postaw na wersję z materiałów eko. Dobrze wyglądają również w odpowiednim oświetleniu na tarasie.
    • To sposób na optymalną wilgotność ziemi. Nadmiar wilgoci odparowywany jest przez glinę/ceramikę.
    • Zapewniają również działanie odwrotne, czyli gdy ziemia jest zbyt sucha, pochłaniają wilgoć z otoczenia.
    • Zapobiegają przegrzewaniu korzeni. Materiał przepuszczający powietrze oznacza stabilną temperaturę ziemi w doniczce na każdej wysokości.
  2. Dbasz o zmianę ziemi na bogatą w składniki mineralne – o tej kwestii zapominają często właściciele roślin i przesadzanie planują dopiero wtedy, gdy roślinie jest już w doniczce zbyt ciasno. Nie należy czekać, wymiana ziemi na nową to szereg korzyści.
    • Pulchna początkowo ziemia ulega z czasem naturalnemu zbiciu, jest jej wyraźne coraz mniej, część rośliny nad korzeniem może zostać obnażona.
    • Roślina z czasem zużywa substancje odżywcze, minerały i nie pomoże tutaj zebranie części ziemi oraz dosypanie nowej. Warto pozostawić jedynie nieco dotychczasowej ziemi na korzeniach.
    • Może się okazać, że brak wzrostu rośliny jest spowodowany chorobami związanymi z zanieczyszczoną, starą ziemią w doniczce. Wymiana ziemi i zastosowanie nawozów okazuje się nieraz zaskakująco prostym rozwiązaniem.
  3. Zadbasz o korzenie i o warstwę drenażową – to, co niewidoczne, często wymaga dodatkowych działań. Przy okazji przesadzania roślin zobaczysz, jakie działania są potrzebne.
    • Zbite i poskręcane korzenie to najczęstszy widok, gdy miną 2 – 3 lata od zakupu rośliny lub od jej ostatniego przesadzenia. Korzenie należy rozluźnić, a zbyt długie – obciąć. Obcinać nie należy korzeni grubych.
    • Do usunięcia kwalifikują się również korzenie uschnięte, uszkodzone lub chore. Mogą one negatywnie wpływać na całą roślinę.
    • Okresowej wymiany wymaga również warstwa drenażowa. Zwykle to kilka centymetrów keramzytu, drobnych kamyków czy pokruszonej gliny, zatem niewielka inwestycja, a ważna dla rozwoju roślin.

Nowe rośliny możesz przesadzić tuż po zakupie, a podczas uprawy wystarczy zaplanować taką czynność co 2 – 3 lata. Przy większej liczbie doniczek lub bardziej okazałych roślinach, często kilkumetrowych, rozważ skorzystanie z usług ogrodniczych. Doświadczeni specjaliści również w tej kwestii służą pomocą.

Kilka dodatkowych informacji o przesadzaniu domowych roślin ozdobnych

Jak w każdej kwestii dotyczącej roślin i zakładania ogrodów, tak również tutaj spotkasz się z wytycznymi, które nie są oczywiste dla początkujących. Oto kilka przykładów:

  • nie wszystkie rośliny okres spoczynku przechodzą od jesieni do wiosny, niektóre kwitną zimą, na przykład storczyk; nie należy wtedy przesadzać rośliny;
  • niektóre rośliny mają specyficzne wymagania – wtedy ziemia powinna mieć odczyn kwaśny (chociażby pod paprocie i azalie) albo na przykład zawierać dodatek gliny (palmy, tojeść kropkowana, cyprysik w wersji doniczkowej); może być też potrzebne dodatkowe nawadnianie;
  • aby nie pokłuć się kaktusami, użyj dwóch gąbek, w które chwycisz część znajdującą się nad ziemią i bezpiecznie przeniesiesz całość do nowej doniczki.

Swoją przygodę z roślinami ozdobnymi warto zacząć od Acer Ogrody w Białymstoku. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ