Wymaga sporo pracy i zaangażowania zarówno przy planowaniu oraz zakładaniu, jak też podczas późniejszej pielęgnacji, ale odpłaca się pięknem, wygodą, klimatem, w którym wspaniale się wypoczywa. Styl angielski jest stosowany w ogrodach już od XVII wieku. Swoboda, romantyzm i naturalność, które panują w takich miejscach, wciąż mają wielu zwolenników.
Prawie jak dzika natura
Ogród angielski przed laty stał się odpowiedzią na przystrzyżone klomby, równe rabatki i wszechobecne rzeźby znane z dopracowanych do ostatniego szczegółu barokowych parków. Styl angielski to przede wszystkim wrażenie dzikości natury. Każdy element w tym miejscu ma podkreślać naturalny krajobraz, dlatego tak wiele tu asymetrii, malowniczych rozwiązań, nieregularności i swobody.
Najbardziej charakterystyczne elementy:
- stworzenie kameralnych, zacisznych zakątków; oczywiście duży centralny trawnik lub łąka kwietna również mogą się pojawić, ale nie są to elementy tak ważne, jak w innych stylach aranżacji zieleni;
- rozległe rabaty kwiatowe oraz pięknie kwitnące drzewa; przewaga kolorów: białego, różowego, fioletowego, lila;
- duża liczba różnego rodzaju romantycznej w stylu małej architektury; to altany, pergole, daszki, huśtawki, ławeczki – mogą być wykonane z lekkiego drewna, ale bardziej charakterystyczny dla takich miejsc jest pomalowany na biało, zdobiony metal; dobrze też prezentują się elementy kute, na przykład bramy, ławki;
- pnącza oplatające mury, ogrodzenia, altany i pergole, czyli między innymi kwitnące wisterie, bluszcze, powojniki i pnące róże;
- ceglane murki i ścieżki;
- wzorowane na naturze nieregularne grupy roślin zamiast wytyczonych równo rabatek;
- wykorzystanie, czasem wręcz podkreślone odpowiednią aranżacją, nierówności terenu oraz naturalnych zbiorników wodnych; innym rozwiązaniem jest stworzenie takich zbiorników, wzorowanych oczywiście na naturze;
- drzewa w naturalnej formie, swobodnie rosnące zamiast geometrycznych nasadzeń.
Ogród angielski, jeśli przestrzeń do zagospodarowania jest naprawdę spora, może przechodzić w park, a następnie w pełni łączyć się z krajobrazem otaczającego lasu czy łąki.
Rośliny w ogrodach angielskich
Jakie rośliny wybrać? Początkowo sadzono i siano tu przede wszystkim warzywa i zioła. Dziś w ogrodach tego typu królują już kwiaty i krzewy, a krajobraz urozmaicają strzeliste, wysokie drzewa. Nie ma sztywnych zasad, jeśli chodzi o dobór gatunków. Mimo że ogród ma odzwierciedlać naturę, spotkać tu można również rośliny orientalne, zaadaptowane do warunków i klimatu miejsca.
Standardem roślinnym są bujnie rozrastające się rośliny o pastelowych kolorach, miękkich kształtach. Najchętniej wybierane są:
- byliny – to istotna, charakterystyczna część ogrodu w stylu angielskim. Wśród takich roślin można wymienić: rdest pokrewny, skalnicę, macierzankę piaskową, goździki drobnołuskowe i sine, dzwonek karpacki i rozchodnik, bratki, fiołki, pierwiosnki, tulipany, krokusy i konwalie. Warto zasadzić też zioła: miętę, tymianek i rumianek.
- róże – angielski styl to ich królestwo. Do wyboru jest wiele gatunków i odmian, jednak szczególnie są cenione odmiany, które kwitnienie powtarzają kilka razy do roku. To na przykład rozłożysta, o ciemnoróżowych kwiatach róża francuska, która niegdyś dziko rosła w Polsce. Pięknie wyglądają też róże damasceńskie.
- rośliny pnące – porastają płotki, altany, pergole. Świetnie w tej roli sprawdzają się wyżej opisane róże, ale stosowane są również powojniki, wiciokrzewy i winorośle.
Rozmieszczenie poszczególnych roślin warto zaplanować tak, by najwyższe z nich znajdowały się najbliżej krańców ogrodu, najniższe – bliżej środka. Rabaty angielskie ładnie wyglądają, gdy są otoczone kamiennym murkiem, który może pełnić rolę schodków.
Razem stworzymy wymarzony projekt
Wbrew pozorom, stworzenie swobodnego ogrodu angielskiego wymaga sporych nakładów pracy oraz umiejętności i wiedzy na temat aranżacji terenów zielonych. Tu swoboda powinna być dokładnie zaplanowana, inaczej stworzy się wrażenie chaosu. Nie każdy ma takie umiejętności, nie każdy ma też czas i chęć, by samodzielnie planować i zagospodarowywać teren wokół domu. Wtedy to zadanie można powierzyć profesjonalistom. Zapraszamy na spotkanie w Acer Ogrody w Białymstoku. Posłuchamy, jakie Państwo mają oczekiwania i wspólnie ustalimy szczegóły współpracy.