Porady ogrodnicze

System nawadniania odpowiedni na Twoją posesję, cz. 1.

Prawidłowo dobrany i odpowiednio zamontowany system nawadniania ogrodów oraz trawników sprawia, że nawet nowo powstałe tereny zielone mogą w relatywnie krótkim czasie osiągnąć odpowiednią fazę wzrostu poszczególnych gatunków traw, kwiatów, krzewów. Standardowym rozwiązaniem jest obecnie automatyzacja całego procesu. Wybierając konkretne urządzenia oraz instalacje pomagamy Klientom zadbać również o ich wolny czas. Zbędne staną się konewki i klasyczne węże ogrodowe – podlewanie ustawisz szybko i wygodnie, również zdalnie. W tej części artykułu przedstawimy poszczególne systemy, w kolejnej natomiast opiszemy je szczegółowo.

Nawadnianie większych powierzchni zraszaczami

W projektowaniu ogrodów kwestie nawadniania ustalane są w oparciu o współczesne systemy, do których należą także wszelkiego rodzaju zraszacze. Służą one do podlewania:

  • obszernych trawników,
  • rozległych rabat kwiatowych, klombów,
  • terenów porośniętych niskimi krzewami.

W zraszaczach można ustawić kilka istotnych parametrów, aby woda w odpowiedniej ilości docierała również do możliwie najdalej położonych krańców danego trawnika czy rabaty, bez konieczności zmiany pozycji dystrybutorów wody. O skuteczności procesu podlewania decyduje:

  1. regulacja sektora – zakres kątów zależnie od danego systemu może wynosić 30 – 360o,
  2. rozbicie strumienia – możliwość rozbicia na drobniejsze krople sprawia, że lepiej nawodnione będą obszary znajdujące się bliżej dyszy,
  3. ustawienie maksymalnego zasięgu – umiejętnie wyregulowany sprawi, że woda będzie opadać równomiernie,
  4. automatyczne wyłączanie – istotne między innymi podczas pracy robotów koszących, które również coraz częściej znajdują miejsce w planach Klientów ACER Ogrody.

Planując zakup zraszaczy, należy uwzględnić obecność zwierząt i małych dzieci w ogrodzie. Powinny to być systemy w pełni bezpieczne dla otoczenia.

A może kroplowanie? Linie i taśmy kroplujące

Gdy głównym celem nawadniania jest zasilanie systemów korzeniowych roślin, pomocne będą linie kroplujące, taśmy kroplujące oraz kroplowniki indywidualne. Emitery wody znajdujące się w poszczególnych przewodach gwarantują równomierne nawodnienie pod odpowiednim ciśnieniem. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, obniża się je specjalnym reduktorem.

Ważne kwestie dotyczące kroplowania:

  • niezbędne jest dodatkowe filtrowanie wody, aby zawarty w niej osad wapienny i inne zanieczyszczenia nie zatkały emiterów,
  • w sprzedaży są gotowe linie na 50 i więcej metrów, lecz możliwe jest również zakupienie zwojów dłuższych, dostosowanych do konkretnego ogrodu,
  • najprostszy montaż może bazować na tradycyjnych wężu ogrodowym oraz szybkozłączce, natomiast mocowanie linii odbywa się z użyciem specjalnych szpilek,
  • linie powinny być odporne na zgięcia i złamania, nie mogą się również zapętlać w losowych miejscach, ponieważ przerwie to ciągłość procesu podlewania,
  • za automatyzację odpowiadać może podpięcie pod elektrozawór i pod sterownik.

Tak tutaj, jak w przypadku zraszaczy, warto zastosować uzupełnienie w postaci czujników deszczu, dzięki którym nawadnianie zostanie przerwane automatycznie na czas opadów.

Najbardziej tradycyjne – krany ogrodowe

Pielęgnacja ogrodów może również przybrać bardziej standardową formę, a w przypadku nawadniania jest to zastosowanie kranów ogrodowych. Zależnie od modelu pełnić one mogą funkcję dekoracyjną, przypominają wtedy konstrukcją dawne zabytkowe elementy małej architektury ogrodowej, lecz zawsze dają możliwość podłączenia węża ogrodowego.

W tym przypadku już bez automatycznych udogodnień, możesz podlewać ogród zależnie od potrzeb albo wspierać pozostałe systemy odpowiedzialne za dystrybucję wody w ogrodzie. Trwałość konstrukcji zapewniają solidne materiały wykonania, nierdzewne, na przykład aluminium.

Warto zainwestować w nawadnianie

O nawadnianiu warto porozmawiać przed zleceniem projektowania ogrodów, aby ustalić źródła poboru wody na danej posesji, wydajność konkretnej linii wodociągowej w szczycie sezonu, możliwość korzystania z dodatkowych zasobów, na przykład studni głębinowej albo wody deszczowej. Podstawą jednak powinna być wygoda właściciela posesji tuż przed kwestiami oszczędnościowymi.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ