Porady ogrodnicze

Trawa z rolki krok po kroku, cz. 2.: Prace pielęgnacyjne i naprawy

Kontynuując temat trawy z rolki, należy powiedzieć o tym, jakie działania będą konieczne, gdy taki trawnik stanie się już Twoją własnością. Zarówno z praktyki Acer Ogrody w Białymstoku, jak też z doświadczeń naszych Klientów wiemy, że nawet zmienne warunki pogodowe, długotrwałe opady deszczu czy częste przymrozki nie są problemem dla profesjonalnie przygotowanych trawników. Gdy projektowaniem zajęły się osoby znające meandry tej szerokiej dziedziny, o rezultaty w postaci terenów zielonych wystarczy dbać, pilnując terminów podlewania, koszenia, pielęgnacji. Znacznie łatwiej jest, gdy znasz właściwości traw i wiesz, jakiej opieki potrzebują.

To ważne, gdy mowa o podlewaniu trawy z rolki

W poprzednim artykule pisaliśmy sporo na temat korzeni traw i tego, dlaczego należy zapewnić im odpowiednie warunki, zatem tutaj przypomnimy jedynie, że do bardziej zaawansowanych działań musi minąć kilka tygodni od ułożenia trawników. Jest to czas, gdy trawa ukorzeni się odpowiednio i zespoli się tym samym z glebą na danym terenie. Równie ważne jest natomiast nawadnianie ogrodów lub innych terenów z trawą.

  1. Jak często podlewać?
    • W pierwszym tygodniu codziennie, następnie raz na 2 – 3 dni, jeżeli nie pada deszcz.
    • Na każdy metr kwadratowy należy polać 20 – 25 litrów wody.
    • Po podlewaniu gleba powinna być wilgotna na głębokość około 15 cm.
  2. Dlaczego nie podlewać w środku dnia podczas upałów?
    • Krople wody będą jak soczewka, przez którą promienie słoneczne mogą wypalić przypadkowe miejsca w darni.
    • Wysoka temperatura sprawi, że woda zbyt szybko wyparuje. Jeżeli chcesz oszczędzać, podlewaj rano lub wieczorem.
    • Może dojść do nieodwracalnych zmian i uszkodzenia części liści oraz młodych pędów. Konieczna będzie wtedy wymiana części darni.
  3. Dlaczego nie należy przesadzać z ilością wody?
    • Pierwsze tygodnie trawnika na Twojej posesji to czas, aby zastosować jedynie delikatne zraszanie. Młode pędy mogą wtedy swobodnie wzrastać.
    • Gleba przyzwyczaja się do wody i otrzymując jej nadmiar, będzie w przyszłości potrzebować coraz więcej.
    • Może dojść do gnicia korzeni, które w nieodwracalny sposób ulegną zniszczeniu i konieczna będzie regeneracja części darni lub naprawa ubytków.

Mądra inwestycja to między innymi zraszacze, mikrozraszace oraz wiele systemów sterowanych elektronicznie. Oszczędzają czas, dbają o aspekt ekonomiczny, sprawdzają się w przydomowych ogrodach, ale też na znacznie większych posesjach. Przy okazji możesz zainwestować w oświetlenie całego ogrodu.

Kilka słów o koszeniu trawników

Gęsta i okazała darń wymaga umiejętnego koszenia. Błędnym założeniem jest, że trawę należy ścinać jak najbliżej ziemi. Optymalna wysokość w sezonie to 3 – 6 cm, ponieważ tylko wtedy można zachować wystarczającą długość pędów naziemnych wraz z ich podstawą. Można to zobrazować tak: z korzenia wyrastają pędy, które z czasem przekształcają się w liście, czyli najwyższe i najbardziej widoczne części trawy. Z tego samego korzenia nadal wyrastają pędy, których nie należy przycinać zbyt nisko, ponieważ zachwieje to naturalnym wzrostem rośliny.

Dojrzałych liści jest zwykle więcej niż pędów, więc nieumiejętnie skoszony trawnik może sprawiać wrażenie przerzedzonego. Zdarzało się, że Klienci zgłaszali nam taki problem po samodzielnym koszeniu.

Ponadto, zwłaszcza przed sezonem zimowym, zbyt nisko przycięta trawa przestanie być ochroną dla korzeni, gleba może nadmiernie przemarzać. Chociaż trawa z rolki to zawsze gatunki przygotowane na chłodny klimat, warto zapewnić jej dodatkową ochronę.

Podsumowując kwestię koszenia:

  • pierwsze takie prace zaplanuj w odstępie 3 tygodni od położenia trawnika,
  • następne koszenie wystarczy przeprowadzić raz na 2 – 4 tygodnie, zależnie od pożądanej wysokości, szybkości wzrostu, sezonu,
  • utrzymuj wysokość darni na poziomie 3 – 6 cm,
  • dla optymalnych efektów i oszczędzenia czasu poznaj roboty koszące, idealne do ogrodu.

Trawy w wersji ogrodowej wymagają niewielu działań dodatkowych. Z pomocą prostej kosiarki bez trudu wykonasz niezbędne prace, a jeżeli chcesz zainwestować w nowsze technologie – postaw na roboty koszące.

Trawę z rolki można dodatkowo pielęgnować

Do najpopularniejszych zabiegów, które dotyczą trawników z siewu i z rolki, należą wertykulacja, aeracja oraz piaskowanie.

Proces wertykulacji polega na wykonywaniu płytkich, pionowych cięć darni, aby zwiększyć dopływ powietrza oraz wody i substancji odżywczych do korzeni. Usuwana jest przy tym część próchnicy z powierzchni ziemi. Sam proces wykonywany jest z użyciem prowadzonego ręcznie wertykulatora.

Aeracja służy spulchnianiu i rozluźnianiu gleby, przynosi efekty podobne do wertykulacji, a dodatkowo pobudza korzenie do krzewienia. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku trawników, po których często się chodzi. Urządzenie stosowane w tym przypadku to aerator.

Piaskowanie jest działaniem stosowanym najrzadziej, ale również dosyć znanym osobom, które interesują się zakładaniem ogrodów. Równomierna warstwa piasku kwarcowego zmieszanego z dodatkami mineralnymi, torfem etc. (zależnie od rodzaju gleby, gatunku traw, indywidualnych potrzeb) zwiększa chłonność gleby, utwardza ją, aby była mniej podatna na zapadanie, wypełnia ubytki powstałe po wertykulacji.

O trawę z rolki dbaj rozsądnie

Umiar w nawadnianiu, koszeniu oraz nawożeniu i pielęgnacji jest zawsze najlepszym kierunkiem, gdy chcesz, aby Twój ogród czy podjazd był wyścielony zdrowo rosnącą trawą z rolki. Przekonasz się wtedy, że chociaż metr kwadratowy takiej trawy jest droższy niż w wersji z siewu, będą to dobrze zainwestowane środki.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ