Porady ogrodnicze

Twój ogród w stylu śródziemnomorskim – rośliny ze sklepu ogrodniczego

Od lat klimat śródziemnomorski jest inspiracją w dziedzinie kuchni, diety, urządzania wnętrz, na dobre zagościł również w projektowaniu ogrodów. Korzystając z zasobów dobrze zaopatrzonego sklepu ogrodniczego można w ciekawy i praktyczny sposób dostosować rośliny znane ze znaczne cieplejszych rejonów świata do zmiennego polskiego klimatu. Na wzór Hiszpanii, Grecji, Włoch, ale też RPA oraz Chile i innych krajów śródziemnomorskich, powstają ogrody wyjątkowe, które również dla Ciebie mogą stać się wyznacznikiem stylu w projektowaniu zieleni na Twoje posesji. Wystarczy dodać oświetlenie, aby stworzyć wyjątkowy klimat.

Po czym rozpoznasz taki ogród

Rośliny, które lubią słońce i wymagają nasłonecznionych terenów sadzi się od strony południowej. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy przyjdzie jesień, zima i wczesna wiosna, czyli czas, kiedy ważne są nieliczne godziny ze słońcem w ciągu dnia. Oczywiście taką roślinność zabezpiecza się na czas mrozów, jeżeli dany gatunek tego wymaga, ale o tym nieco później.

Wygląd ogrodu już na etapie projektowania można określić jako zbiór kilku cech:

  • obecność lawendy i kwiatów światłolubnych – sama lawenda jest wręcz symbolem ogrodów śródziemnomorskich, może porastać całe duże obszary, jak też niewielkie wydzielone klomby; dopełnieniem takiej kompozycji są kwiaty otwierające się w słoneczne dni, na przykład gazanie i cynie;
  • ceramiczne donice z gatunkami bardziej wrażliwymi – przykładem jest piękna, lecz wrażliwa na niskie temperatury bugenwilla, którą wymaga temperatury 10ºC, zatem nawet pierwsze przymrozki stanowią dla niej zagrożenie; kwitnie od czerwca do września i ten czas można przyjąć za odpowiedni na zewnętrzną ekspozycję;
  • kamieniste rabaty – żwir i drobne kamienie nie tylko dodają estetyki samej rabacie i całemu ogrodowi, ale też mają kilka aspektów praktycznych, ponieważ nie porwie ich tak łatwo wiatr (na przykład w porównaniu do kory), zmniejszają też wyparowywanie wody z gleby i zniechęcają zwierzęta domowe do wylegiwania się przy roślinach;
  • mała ogrodowa architektura – płytki basen, fontanna, altana, ławki zawsze dobrze skomponują się z takim ogrodem; na większej przestrzeni możesz mieć również miejsce do relaksu przy stole i spożywania posiłków, chociażby stół i kilka krzeseł w cieniu rozłożystych koron drzew.

Oczywiście inaczej niż w krajach śródziemnomorskich, w naszym rodzimym klimacie wiele z tych aspektów będzie cieszyć głównie w ciepłych miesiącach. Z pomocą dobrze wyposażonego sklepu ogrodniczego rozsądnie zainwestujesz w to, co powinno być najbardziej trwałe, a zaoszczędzisz na tym, co okaże się zbędne w Twoim ogrodzie, natomiast wersję zawsze dobrze widoczną zyskasz dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Ciekawe rośliny w sklepie ogrodniczym

Planowanie terenów zielonych ze sklepem ogrodniczym to ułatwione zadanie, ponieważ masz pewność, że wszystkie nasiona przeszły odpowiednią selekcję, a gotowe rośliny to zdrowe okazy, gotowe do posadzenia w ziemi. Tak jest również przy komponowaniu ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Czego nie powinno w nim zabraknąć?

Po pierwsze, ciekawie wyglądają trawy. Chociaż w krajach śródziemnomorskich standardowe trawniki nie są powszechne ze względu na czasochłonność utrzymania ich w dobrej kondycji, standardem jest obecność traw mniej wymagających, a znacznie bardziej okazałych. Przykłady to rozplenica japońska, hakonechloa smukła, ostnica mocna, które nie są bardzo wymagające w kwestii nawodnienia. Jeżeli wolisz mocniejsze akcenty, zobacz jak efektownie wygląda trawa włosowata różowa. Może osiągnąć wysokość 90 cm!

Po drugie, wonne krzewy z lawendą na czele. Taki ogród to aromat, który sprawia, że firmy ogrodnicze stale mają w swojej gamie ofertowej piękne, pachnące krzewy. Standardem jest tutaj fioletowa lawenda w odmianie:

  • wąskolistnej,
  • pośredniej,

a jeżeli w urządzaniu ogrodów ma być element łączenia, ciekawym pomysłem będzie dodatek lawendy o białych drobnych kwiatkach. W takim towarzystwie sprawdzi się również jałowiec, bukszpan, dereń, berberys.

Po trzecie, kwiaty, ale tylko ze świadomością ich potrzeb. To najdelikatniejsze rośliny, w których przypadku można obrać takie metody postępowania:

  • przenosić je do domu lub do zabudowanego ogrodu zimowego na czas chłodów,
  • liczyć się z koniecznością ponownych nasadzeń roślin, które nie przetrwają zimy na zewnątrz – na przykład pelargonie i kwiaty lantana,
  • mieć świadomość, że niektóre kwiaty są jednoroczne – szarłat, gazanie, cynie, bierdzieniec anyż i wiele innych.

Warto też zapytać w sklepie ogrodniczym o kwiaty, które z założenia są jednoroczne, lecz przy umiejętnej uprawie z powodzeniem przetrwają kolejny rok w świetnej kondycji, zachowując swój pierwotny wygląd.

Po czwarte, drzewa ze śródziemnomorskim rodowodem. Drzewa oliwne oraz cytrusy zwykle hodowane są w postaci niewielkich okazów w warunkach domowych, lecz niektóre pozostają odporne na mróz do -16oC, więc sprawdzą się też w ogrodach. Opcjonalnie można zainwestować w rozwiązania nawiązujące do pierwowzoru, na przykład znacznie bardziej odporny oliwnik wąskolistny.

A co z winoroślą? Pnącza to również atut basenu Morza Śródziemnego

Projektowanie grodu tego typu warto uzupełnić o winorośl, jeżeli będzie miał ona odpowiedni stelaż, dostosowany do szybkości wzrostu rośliny oraz do obciążenia w postaci owoców. Dojrzałe winogrona ważą sporo, dlatego wybrać trzeba pergolę, siatkę lub inną konstrukcję, po której piąć się będą swobodnie winogronowe pędy. Mniej odporne odmiany przykrywa się na zimę geowłókniną lub gałązkami świerkowymi.

Zakupy w sklepie ogrodniczym to przyjemność wybierania

We współczesnych sklepach ogrodniczych znajdziesz wszystko, co potrzebne do zaaranżowania ciekawej przestrzeni ogrodowej. To tutaj zapadają często decyzje, w którym kierunku ma zmierzać architekt zieleni, projektując konkretne ogrody. Jeżeli jednak nie masz czasu albo chęci, zaufaj doświadczonej firmie ogrodniczej. Często połączona ze sklepem ogrodniczym, dostarczy wszystko na miejsce i stworzy Twój zielony zakątek, uzupełniając go dodatkowo pod względem funkcjonalności za sprawą systemów nawodnienia czy robotów koszących. Twoja wygoda jest tutaj priorytetem.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ