Porady ogrodnicze

Wiosenne porządki w ogrodzie – Przycinanie drzew i krzewów ozdobnych

Przycinanie krzewów ozdobnych i drzew można porównać do zabiegów pielęgnacyjnych włosów. Jeśli sami nie podcinali byśmy naszych włosów, to jak wyglądałyby one po latach? Dlatego właśnie przycinanie roślin to istotny zabieg pielęgnacyjny w wiosennych porządkach w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny pięknie się zagęszczają i uzyskują ładny pokrój. Przycinając rośliny formujemy ich kształt i pobudzamy do wzrostu, dlatego wpływa to na zdrowie roślin oraz ich bujne kwitnienie podczas sezonu. W tym artykule podpowiemy jak i kiedy przycinać drzewa ozdobne, krzewy i iglaki.

Porządki wiosenne w ogrodzie – Kilka ogólnych zasad dotyczących przycinania

  • Młode rośliny po posadzeniu zaleca się skrócić o 1/3 długości, natomiast starszym egzemplarzom trzeba przyciąć gałęzie tak, aby zachować ładny pokrój rośliny. Podczas wiosennych porządków w ogrodzie powinniśmy usunąć gałęzie suche, chore, połamane oraz gałęzie nazbyt zagęszczające rośliny, jak również pędy się krzyżujące.
  • Gdy nie jesteśmy pewni, ile powinniśmy odciąć, lepiej wybrać mniejszy zakres cięcia.
  • Przed przystąpieniem do cięcia warto dokładnie przyjrzeć się roślinie i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała po przycięciu, a dopiero potem podjąć decyzję.
  • Jeśli przypadkiem źle przycięliśmy roślinę, nie martwmy się – z reguły nie uschnie i już niedługo wypuści nowe pędy. Ważne, żeby w przyszłości już wiedzieć, jak postępować, by uniknąć podobnych błędów.

Okazy kwitnące – Kiedy przycinać drzewa ozdobne i krzewy?

Rośliny kwitnące przycinamy w zależności od ich terminu kwitnienia. Część roślin kwitnie wczesną wiosną (czyli można założyć, że przed końcem czerwca kończą kwitnienie) i nie powinniśmy ich przycinać wcześniej, gdyż nie wydadzą kwitów. Rośliny, które przycinamy zaraz po kwitnieniu to np.: jaśminowiec, pigwowiec, tawuła grefsheim (tawuła szara), wiciokrzew, karagana, bez lilak, wisteria, forsycja, migdałek, żylistek.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne? Rośliny kwitnące latem i we wrześniu możemy przycinać podczas zabiegów wiosennych (luty – do początków kwietnia), aby zdążyć przed wytworzeniem pąków kwiatowych. Przykłady to: śnieguliczka, róża, krzewuszka, budleja, ketmia syryjska, pięciornik.

Niektóre grupy roślin nie przepadają za przycinaniem i słabiej po nim kwitną. Wtedy tniemy tylko w momencie, gdy jest to rzeczywiście niezbędne. Te rośliny to m.in.: ostrokrzew, klon japoński i palmowy, magnolia, różanecznik, azalia, oczar, złotokap.

Z kolei klony i brzozy przycinamy jesienią lub bardzo późną wiosną, ponieważ wczesną wiosną puszczają dużo soku z ran i jest to świetna pożywka dla grzybów i bakterii.

Terminy cięć pielęgnacyjnych

Ogrodnicy często mają wątpliwości co do odpowiedniego czasu na przycinanie krzewów ozdobnych i innych roślin. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie istnieje uniwersalny termin przycinania dla wszystkich gatunków. Jednak warto trzymać się kilku zasad:

  • Najlepszy czas na przycinanie krzewów ozdobnych prześwietlających, to wczesna wiosna, przed pojawieniem się liści. Jednak, jeśli nie zdążymy tego zrobić, możemy przyciąć rośliny do końca sierpnia. Pędy posadzonych jesienią porzeczek, malin, agrestu itp. skracamy dość mocno, aby się rozkrzewiły. Z kolei starsze okazy prześwietlamy, by zapewnić lepszy dostęp światła do dojrzewających owoców.
  • Optymalne warunki do przycinania to pochmurny, nieco chłodniejszy dzień, a najlepiej jeszcze z niewielkim deszczem. Należy unikać przycinania krzewów podczas mrozów, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia przyciętych pędów. Równie niebezpieczny może być upał i pełne słońce.

 

Wiosenne porządki w ogrodzie a przycinanie iglaków

Jeśli chodzi o iglaki, to właściwie można je przycinać cały rok, a nie tylko na wiosnę. Delikatne cięcia kosmetyczne można wykonywać o każdej porze roku, jednak warto pamiętać, że mocniejsze cięcia są zalecane do końca sierpnia, z uwagi na możliwość chorób grzybowych, na które rośliny są narażone w trakcie jesiennej pogody. Po cięciu, iglaki puszczają nowe pędy, które powinny zdążyć zdrewnieć przed zimą. Jeśli cięcie odbędzie się po sierpniu, pędy mogą nie zdrewnieć i przez to przemarznąć. Jeśli chodzi o drzewa, takie jak świerki, sosny i jodły, to tniemy je tylko, gdy naprawdę tego wymagają.

Szukasz pomocy przy wiosennych porządkach w ogrodzie bądź chciałbyś dopiero stworzyć swój wspaniały ogród? Zapraszamy do kontaktu! Zajmujemy się kompleksowo projektowaniem, realizacją oraz pielęgnacją ogrodów. Skontaktuj się z nami!

Menu
ZADZWOŃ TERAZ