Opisywane w poprzednim artykule róże oraz wiele innych roślin wymagają wysadzenia do gruntu. Kupione w sklepie ogrodniczym w tymczasowych doniczkach, swoją finalną postać przybierają za kilka tygodni lub miesięcy, jeżeli mają ku temu odpowiednie warunki. Ważny jest już sam początek, gdy okazuje się, że wykopanie dołów i umieszczenie w nich korzeni roślin to za mało. Dziś poznasz kilka kluczowych zagadnień, które realnie wpływają na wygląd i kondycję roślin w przyszłości.
Przygotuj ziemię, zanim odwiedzisz sklep ogrodniczy
Glebę należy uprzątnąć, odchwaścić, często również rozdrobnić oraz napowietrzyć. Im dłużej ogrody pozostają bez opieki i żyją własnym życiem, tym bardziej zaawansowanych prac może wymagać dany teren, lecz dzięki takim pracom będzie można stworzyć ciekawą, zieloną przestrzeń. Problematyczna jest zwłaszcza ziemia na palcu budowy, czyli taka, na której przez kilka lat jeździły ciężkie maszyny budowlane, rozsypywane były materiały powodujące erozję, nadmierne zwapnienie. Prawidłowa ocena sytuacji po zakończeniu prac budowlanych jest kluczowa. Można wtedy również oszacować czas i koszt niezbędnych działań.
Napowietrzanie potrzebne jest w przypadku gleby bardzo zbitej lub piaszczystej. Powietrze dostaje się do głębszych warstw, przygotowując je na przenikanie wody. Ziemia pod roślinami będzie więc odpowiednio nawodniona przy regularnym podlewaniu, mimo że wcześniej nie wyglądała nawet na gotową do wysadzeń zaplanowanych w projekcie ogrodu. Później można ją przygotować również do montażu oświetlenia.
Specyfika wysadzeń kwiatów, krzewów, drzew
Rośliny kupowane w doniczkach, między innymi rośliny ozdobne, mają określony, mniej lub bardziej uformowany system korzeniowy. Specyfika korzeni to temat na osobny artykuł z dziedziny zakładania ogrodów, natomiast w ramach ogrodniczych podstaw należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.
- Rośliny należy wysadzać od wiosny do jesieni. Niektóre gatunki mają bardzo precyzyjnie określone miesiące wysadzania, w przypadku innych jest to dłuższy okres, na przykład od marca do października. Przestrzeganie dat na etykietach ze sklepu ogrodniczego pozwala:
- zapewnić roślinie największą możliwą ilość słońca i ciepła w przypadku odmian ciepłolubnych, na przykład charakterystycznych dla klimatu śródziemnomorskiego, o których pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów,
- zadbać o wszystkie etapy pielęgnacji i ochrony, gdy po okresie przyjmowania się do gruntu potrzebne jest usypanie kopczyków lub okrycie roślin geowłókniną na czas mrozów,
- osiągnąć efekty zgodne z deklaracją producenta, na przykład w przypadku roślin dwu- i wieloletnich, gdy nieodpowiedni czas wysadzania może przeważyć na krótszej żywotności kwiatów, krzewów czy traw.
- Innego traktowania wymagają sadzonki balotowane, a inne z odkrytym systemem korzeniowym. Aby rozróżnić te dwie wersje, warto wiedzieć, że korzenie:
- balotowane rosły w gruncie, lecz były co jakiś czas przycinane; taka bryła korzeniowa wraz z ziemią zawijana jest w jutę, która chroni przed wysychaniem, a całość dodatkowo wzmacniana jest drucianą siatką;
- odkryte pozbawione są całkowicie gleby, w której rosły; wykopuje się je w stanie uśpienia, dlatego należy je nabyć i wysadzić jesienią, ponieważ są już w zasadzie przygotowane na zimę.
- Niektóre korzenie należy moczyć przed umieszczeniem w glebie. Zależnie od sytuacji może to być kilka lub kilkanaście godzin moczenia, nieraz cała doba. Taki zabieg pozwala:
- nawodnić korzenie roślin, które dłuższy czas przebywały w chłodni, na przykład zimowały tam, aby wiosną trafić do ogrodów,
- zapewnić korzeniom wilgoć na czas, gdy rzadko występują obfite opady deszczu, a ogród nie ma jeszcze odpowiednich systemów nawadniających.
Do przygotowanych dołków można wyłożyć kompost lub dosypać specjalnie wzbogaconej gleby, która przyspieszy ukorzenianie i sprawi, że roślina będzie stabilniejsza.
Jak można pomóc nieurodzajnej glebie
Tak jak do zakładania trawników z siewu konieczne są odpowiednie parametry podłoża, czyli optymalna wilgotność, gęstość, zasobność w minerały, tak w przypadku niektórych roślin wymogi te nie są bardzo restrykcyjne. Gleba sucha będzie wystarczająca dla macierzanki piaskowej, lawendy wąskolistnej, kocimiętki Faassena.
Zwięzła i ciężka gleba gliniasta to wystarczające środowisko dla magnolii, hortensji, a także różnych odmian wiśni piłkowanej. We współpracy ze sklepem ogrodniczym możesz zamówić także łubin, kalinę, bez. Dostępnych jest również wiele ciekawych roślin egzotycznych, do łask wracają również rośliny w stylu retro, jak piwonie i ostróżki.
Jest też wiele metod na poprawę żyzności gleby w ogrodach. O szczegółach warto porozmawiać z osobą odpowiedzialną za projekt Twojego ogrodu, w tym za projekt nawodnienia.
Tak zadbasz rośliny zakupione w sklepie ogrodniczym
Sam proces wysadzania i pielęgnacji roślin należy rozpatrywać jako działania idące nieco, czyli obejmujące również zabezpieczenie sadzonek, jeżeli ze sklepu ogrodniczego zostały dostarczone jesienią i należy je przygotować do zimowania. Jak można zabezpieczyć rośliny w oczekiwaniu na niskie temperatury, ale też z uwzględnieniem pozostałych pór roku? O tym już wkrótce na naszym blogu.