W poprzedniej części przedstawiliśmy kilka ważnych aspektów dotyczących samej gleby oraz przygotowywania roślin do wysadzania, dziś powiemy nieco o ściółkowaniu, które bywa nieodłącznym elementem takich prac. W zakładaniu ogrodów znaczenie ma cały proces prowadzący do ustalonych wcześniej efektów, ale też trwałość tych efektów, co w naszym klimacie oznacza zabezpieczenie roślin przed przemarzaniem, ochronę przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci z gleby i nie tylko. Ściółka kojarzy się Klientom naszego białostockiego sklepu ogrodniczego zazwyczaj z korą drzew, natomiast materiałów do ściółkowania jest znacznie więcej. Jakie konkretnie?
Odkryta gleba nie jest stanem naturalnym
Także przydomowe ogrody powinny być wzorowane na cechach natury, ponieważ mechanizmy działające w przyrodzie sprawdzają się doskonale bez ingerencji człowieka. To oznacza, że przy świadomym działaniu można w sposób naturalny zabezpieczyć porośnięte rabaty, klomby, skarpy, aby zapewnić roślinom lepsze warunki bytowania. Tworząca się latami ściółka leśna składa się między innymi z opadłych gałązek, liści, owoców, a ziemia pod taką ściółką zawiera w sobie wiele organizmów zaliczanych do czynników glebotwórczych.
Rolę takiej ściółki może pełnić odpowiednio przygotowana kora drzew, igliwie czy skoszona i wysuszona trawa (godne polecenia są nowoczesne roboty koszące). Jeżeli wolisz ściółkę syntetyczną, również masz całkiem spory wybór. W ramach usług ogrodniczych możesz ustalić z wykonawcą, jakie rozwiązanie preferujesz, aby dowiedzieć się, czy będzie ono odpowiednie w Twoim ogrodzie. Wtedy łatwiej zrobić odpowiednie zakupy w sklepie ogrodniczym.
Kora jako propozycja uniwersalna
W niemal każdym sklepie ogrodniczym można kupić lub zamówić materiały ściółkowe bazujące na korze drzew. To znaczne udogodnienie, cenione od lat, a do najpopularniejszych należą:
- surowa kora drzew – wspomniana we wstępie, powszechnie dostępna i ceniona zarówno przez firmy ogrodnicze, jak i przez właścicieli ogrodów; ważne jednak, aby materiał nie był z przypadkowych źródeł; do wyboru jest zazwyczaj kora sosnowa:
- zalety – dostępna jest drobno, średnio i grubo zmielona, odpowiednia do różnej roślinności; rozkłada się wolno, dlatego jedno ściółkowanie wystarczy na kilka lat, co ma znaczenie w kwestii ekonomicznej;
- mankamenty – ryzyko wyjałowienia gleby z azotu, ponieważ taka ściółka ma niewiele składników mineralnych;
- kora przekompostowana – materiał, który dzięki przemyślanemu przechowywaniu w pryzmach po okresie 2 – 3 lat ulega częściowemu rozkładowi;
- atuty takiego rozwiązania – dobrze zakwasza glebę, dlatego jest najlepsza pod rośliny kwasolubne, takie jak krzewy i drzewa iglaste, borówki, różaneczniki;
- wady – ulega szybkiemu rozkładowi, dlatego należy dbać o jej systematyczne uzupełnianie, aby rośliny miały stale zapewnioną ochronę;
- zrębki ozdobne – to wersja kory surowej o dosyć grubej frakcji (na przykład 70 mm), która poza zabezpieczaniem gleby stanowi również ciekawą dekorację.
Wybierając korę ze sprawdzonych źródeł będziesz mieć pewność, że jest ona odpowiednio oczyszczona, posegregowana na frakcje, a w wersji przekompostowanej została przechowywana we właściwych warunkach. Dobrze zniesie nawodnienie ogrodowe, nie zaszkodzą jej również systemy oświetlenia.
Inne naturalne ściółki ze sklepu ogrodniczego
Świeżo przekopana ziemia w ogrodach jest jedynie początkiem, gdy mowa o wysadzeniach roślin, ale także o wysiewaniu nasion. Rolę ściółki pełnić może wyselekcjonowany materiał, dobrany do konkretnych gatunków i odmian. Poza korą iglaków są to:
- igliwie oraz szyszki – wszystko co opada z drzew iglastych i nadaje się do ponownego wykorzystania,
- inne gałęzie – między innymi z sadów po wichurach, ale też po przycinaniu konarów, które ma na celu regulowanie kształtów koron drzew,
- trociny – wymagają one kompostowania przez 3 lata, dlatego kupując wersję ściółkową należy się upewnić, czy minął już ten okres,
- kamienie, żwir, grysik – dobrze zabezpieczają przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci z gleby, chronią przed rozrostem chwastów, zniechęcają zwierzęta do rozkopywania rabat.
Pod rośliny ozdobne i inne można stosować również węgiel drzewny, pokrzywy przed wykształceniem nasion albo łuski kakaowca, które stanowią odpad produkcyjny w procesie produkcji kakao. To odpowiednie dopełnienie pielęgnacji.
Ściółki syntetyczne również zdają egzamin
Do sklepu ogrodniczego można udać się również po ściółkę nieorganiczną. Powinna ona być przyjazna roślinom i ogólnie środowisku, trwała, a jednocześnie biodegradowalna. W projektowaniu ogrodów takie systemy sprawdzają się doskonale na przykład wtedy, gdy brakuje czasu na dobór odpowiedniej kory, trocin, igliwia.
Wybierz agrotkaninę, jeżeli chcesz ograniczyć rozrost chwastów. Zapewne znasz agrowłókninę, lecz ona układana jest na powierzchni roślin. Agrotkanina natomiast, czyli czarna włóknina ogrodowa, jest znacznie grubsza (zwykle około 17-23 g/m2 vs 90-94 g/m2 ) i służy do ściółkowania gleby.
Zapytaj o pokruszone dachówki ceramiczne, gdy ściółka ma pełnić głównie rolę dekoracyjną. Gleba musi być wtedy bardzo żyzna, bogata w minerały, a samo stanowisko wysadzania roślin odpowiednio nasłonecznione lub zacienione, zależnie od gatunków.
Udane zakupy w sprawdzonym sklepie ogrodniczym
Dziedzina ogrodnictwa dotycząca wysadzania roślin powinna bazować na dobrych praktykach zakładania ogrodów. Znajomość tych zasad potwierdza się w praktyce, gdy rośliny w ogrodach naszych Klientów każdego roku są coraz większe, piękniejsze, zdrowe.