Porady ogrodnicze

Harmonia, lekkość i funkcjonalność w jednym, czyli ogród francuski

Dla niektórych osób zbyt sformalizowany, surowy, dla innych wzór niebanalnego piękna oraz swobody twórczej – ogród w stylu francuskim może wywoływać różnorodne skojarzenia. Warto sprawdzić, jakie są jego cechy charakterystyczne, gdyż jest on popularny także w naszym kraju i coraz częściej stanowi inspirację dla właścicieli prywatnych posesji.

Historyczne wzornictwo

Ogrody francuskie zaczęły być tworzone w XVII wieku. Istotny wpływ na ich powstawanie miały wzorce płynące z Italii, kluczowe znaczenie miały geometryczne rabaty podkreślające harmonię i porządek, a także stosowanie licznych zdobień, dekoracji, w tym schodków, fontann czy kwietników, które nawiązywały do antyku.

Szczytowy okres rozwoju jardin à la française to czasy panowania Ludwika XIV (1643-1715). Aranżacje ogrodowe miały wówczas wyrażać ideę monarchii absolutnej z jej wielkością, porządkiem, a także oświeceniowe ujarzmienie natury, możliwe dzięki dokładnym matematycznym wyliczeniom.

zamek królewski inspiracją aranżacji ogrodu

Zasady budowy

Głównym założeniem ogrodów w stylu francuskim jest symetria i harmonia. Cechy te wyrażają się w istnieniu:

  • centralnej osi, wokół której tworzone są poszczególne elementy kompozycji – oś taka często rozpoczyna się od charakterystycznego punktu, takiego jak altanka ogrodowa;
  • parteru ogrodowego – jest to najniższa, położona najbliżej domu, a jednocześnie najbardziej reprezentacyjna część aranżacji, ozdobiona ornamentami roślinnymi; może być zwieńczona na przykład fontanną;
  • szerokich, prostych ścieżek – zwykle rozgałęziają się symetrycznie od osi głównej, przy czym spotykane są tzw. patte d’Oie, czyli grupy trzech alejek, które łączą się w jednym punkcie, przyjmując kształt gęsich stópek; po obu stronach ścieżek posadzone są drzewa, krzewy, w tym strzyżone żywopłoty (niektóre alejki, nazywane bindażami, tworzą tunele), nierzadko znajdują się tam również donice z kwiatami;
  • gabinetu – jest to otoczony przez boskiety, czyli grupy wysokich drzew, mały plac, na którym tradycyjnie znajdowały się fontanny lub rzeźby, a który obecnie jest miejscem odpoczynku, na przykład na sofach.

Dopełnieniem kompozycji są topiary, czyli dokładnie przystrzyżone krzewy (zwykle żywopłoty), które mogą mieć formę figur geometrycznych lub różnych postaci. Z uwagi na wszechobecną symetrię oraz to, że wszystko jest z góry zaplanowane, kompozycje roślinne oparte na wzorcach płynących z Francji bywają określane również jako ogrody formalne czy formowane.

Roślinność i dodatki

Lekkość, którą niektórzy odbiorcy dostrzegają w ogrodzie w stylu francuskim, wynika niewątpliwie z bogactwa barw, które nieodłącznie towarzyszy różnorodnym roślinom, a także z nierzadko ich oryginalnej kompozycji. Spotyka się tutaj na przykład krzewy w kształcie zwierząt, takich jak króliki. Finezyjnie, starannie wymodelowane żywopłoty dają niepowtarzalne wrażenie.

Ogrody francuskie, w przypadku drzew, opierają się głównie na grabie, buku oraz lipie. Rabaty mogą zostać wypełnione kwiatami, w tym różami, krokusami, liliami, tulipanami, jaskrami, aksamitkami, begoniami czy stokrotkami. Dopełnienie stanowią krzewy wiecznie zielone, takie jak bukszpan czy cis.

Czerpanie z wzorów francuskich pozwala na atrakcyjną aranżację przestrzeni. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju posągi, fontanny, a nawet niewielkie pawilony. Ważną rolę pełnią donice o klasycznych kształtach, które można postawić na przykład w punktach przecięcia się alejek. By móc się zrelaksować, warto zadbać o uzupełnienie kompozycji o ławki, a także stoliki ogrodowe – tradycyjnie były one białe, wykonane z odpornego na warunki zewnętrzne żeliwa.

Wilanów, Zamek Królewski w Warszawie i Wersal jako inspiracja

Na wzór francuski opracowano ogrody między innymi przy pałacu w polskim Wilanowie i w Wersalu pod Paryżem. Wykorzystanie tego stylu, w warunkach domowych, również nie jest trudne. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi oraz dokładne zaprojektowanie całej kompozycji. Należy pamiętać o symetrii, ale też dobraniu odpowiednich elementów roślinnych i dekoracyjnych. W tym zakresie, na terenie Białegostoku i okolic, można uzyskać pomoc od projektantów Acer Ogrody.

Zwróć uwagę Dlaczego warto korzystać z pomocy projektanta ogrodów

Menu
ZADZWOŃ TERAZ