To miejsce sielskie, pod wieloma względami przypominające te sprzed lat, urządzone przez mieszkającą na wsi ukochaną babcię. Furtka – często drewniana – otwiera nieco bajkowy świat, w którym tak dobrze się wypoczywa. Mnóstwo tu kwiatów, czasem rosnących półdziko, a także drewnianych ławek i pergoli. Ścieżki zaprowadzić mogą w nieoczekiwane zakamarki pełne na przykład jagód czy truskawek. Zdarzają się tu i drzewa owocowe, i grządki z warzywami. Zapraszamy dziś do ogrodu urządzonego w stylu rustykalnym.
Ogród rustykalny – charakterystyka
Miejsca zaprojektowane w tym stylu spotyka się zwykle na wsi lub przedmieściach, często w otoczeniu lasu, pól czy łąk, mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypoczywali w nich również posiadacze willi w mieście. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach.
To zwykle ogrody o nieformalnych charakterze, gdzie rośliny wyglądają na posadzone w przypadkowych miejscach, a czasem nawet wydawać by się mogło, że wyrosły w sposób niekontrolowany. Ważne jest dopilnowanie, by tych roślin było naprawdę wiele – w niektórych miejscach mogą wręcz sprawiać wrażenie nadmiaru. Ma tu być nieformalnie, sielsko, prosto, niezwykle kolorowo i pachnąco. Nic nie jest odmierzone od linijki, rośliny mogą się rozrastać, nieprzycinane. Trawnik (jeśli w ogóle znajdzie się na niego miejsce) nie musi przypominać równej murawy na piłkarskim boisku, a ścieżki mogą wić się swobodnie i skręcać. Co więcej, często są one tylko udeptane w ziemi, wytyczone deszczułkami lub polnymi kamieniami, ewentualnie ułożone właśnie z polnych kamyków albo uciętych pniaków. Nie oznacza to oczywiście, że ogród rustykalny nie wymaga nakładów pracy. Luz tu jest kontrolowany, a rośliny nieustająco należy pielęgnować. Jeśli o tym się zapomni, okaże się, że zamiast sielskiego klimatu mamy po prostu zabałaganione i niezadbane miejsce.
Ukwiecony, swobodny… Jakie rośliny warto wybrać
Ogród rustykalny powinien być bujny, obfity i pełen kwiatów. Często sadzi się lub sieje rośliny jednoroczne, ale rabaty uzupełnia się też ziołami, krzewami i drzewami owocowymi. Warto zadbać, by pięknie kwitnące rośliny były widoczne od wczesnej wiosny do późnej jesieni i tak zaplanować rabaty, żeby przekwitanie jednych kwiatów o kilka tylko chwil poprzedzało kwitnienie kolejnych roślin. Ozdobą mogą się też stać jesienne liście czy dojrzałe warzywa.
Jakie rośliny warto wybrać:
- Kwitnące. Pasują tu gatunki znane z tradycyjnych „babcinych” grządek, bezpretensjonalne i przystosowane do naszego klimatu. Dobrze sprawdzą się: słoneczniki, nagietki, konwalie, lwie paszcze, lobelie, lewkonie, dwuletnie naparstnice, mieczyki, narcyzy, malwy, ale też delikatne niezapominajki czy obłędnie pachnąca maciejka. Klimat sprzed lat na pewno oddadzą pełne wdzięku kosmosy, zaś z bylin można wybrać: łubin, orliki, rudbekie, jeżówki, chabry, ostróżki, floksy, lawendę. Ogród rustykalny to także przestrzeń na pnącza, na przykład winorośl czy wiciokrzew, ale też krzewy, między innymi bzy, jaśminowce, forsycje.
- Zioła. Tradycyjnie na wsi przed domem sadzono również zioła. Nie może więc ich zabraknąć ich i współcześnie. Wiele z nich urodą nie ustępuje roślinom ozdobnym. Niektóre mają dekoracyjne liście, więc świetnie uzupełniają kwietne rabaty. W Polsce najczęściej sadzi się bazylię, estragon, koper, majeranek, miętę, pietruszkę, rozmaryn, szałwię i tymianek.
- Warzywa. Na wiejskiej posesji znajdzie się na nie miejsce. Co więcej – styl ten dopuszcza nawet ich wyeksponowanie. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zarówno wytyczenie miniwarzywnika, jak i rozmieszczenie warzyw na rabatach między kwitnącymi roślinami. Dobrze będą się prezentowały na przykład krzaki z pomidorami, marchewka, pietruszka czy buraczki, ale też czosnek z jego charakterystycznymi kwiatami.
- Drzewa owocowe. Jeżeli pozwala na to miejsce, warto posadzić choć jedną jabłoń, gruszę, śliwę albo wiśnię, najlepiej starą odmianę. Część miejsca można przeznaczyć na jagodnik z porzeczkami, agrestem, malinami, jeżynami i borówkami amerykańskimi.
Warto trzymać się zasady, by wśród starych, tradycyjnych gatunków i odmian nie znalazły się rośliny egzotyczne. Powód jest prosty – zwyczajnie tu nie pasują.
Mała architektura
Żeby zachować spójność aranżacji przydomowej przestrzeni, należy zadbać o odpowiednie materiały wykończeniowe i małą architekturę. Drewno, kamień, ceramika to materiały, które powinny zagościć w ogrodzie rustykalnym. Mogą być na nich widoczne znamiona czasu, ślady użytkowania, patyna.
Ważnym elementem jest ogrodzenie. Z dawnymi odmianami roślin świetnie się będzie komponował drewniany płot. Drewno ewentualnie można zastąpić siatką, wokół której będzie się pięła na przykład winorośl, czy ogrodzeniem z kamienia. Kamienne mogą być też ścieżki, elementy tarasu lub ozdoby.
Jeśli chodzi o meble, pasuje tu drewniana lub metalowa altana, ewentualnie – gdy miejsca jest niewiele – pergola z ławeczką. Poszczególne rabatki można oddzielić od siebie niewysokimi płotkami lub drewnianymi parawanami. Dobrze prezentować się będą też donice z wiklinowych koszy, drewnianych cebrzyków, kamionki albo starych metalowych mis i konwi. Ważne, by nic nie wyglądało jak nowe, jak przyniesione prosto ze sklepu.
Zapraszamy do współpracy
Dobrze zaprojektowany i utrzymany ogród w stylu rustykalnym, można zobaczyć w galerii na stronie internetowej firmy Acer Ogrody w zakładce: Realizacje. Prezentujemy tu efekty prac naszych specjalistów: realizacje z okolic Białegostoku. Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź również Ekologiczne czyszczenie oczek wodnych w ramach usług ogrodniczych