Porady ogrodnicze

Trawa z rolki krok po kroku, cz. 1.: Dobra inwestycja, szybkie efekty

Atutem trawy z rolki jest możliwość zagospodarowania danej przestrzeni bez długiego oczekiwania na rezultaty. Wybierając sprawdzony sklep ogrodniczy będziesz mieć dodatkowo pewność, że otrzymujesz materiał wysokiej jakości, zdrowy, gotowy do ułożenia na wybranej powierzchni. To rozwiązanie znane jest i cenione od lat, zmieniają się jedynie mieszkanki traw, lecz efekt pozostaje ten sam – piękna zieleń wokół domów, firm, w przestrzeni miejskiej czy na terenach rekreacyjnych. Jeżeli planujesz taki zakup, ten i kolejne wpisy będą wartościowym przewodnikiem.

Czas na układanie trawy z rolki od wiosny do późnej jesieni

W zasadzie taki trawnik można układać niezależnie od pory roku, jednak warto przeczekać okres, gdy gleba jest bardzo zmarznięta. Wyższe temperatury to większa szansa na prawidłowe ukorzenianie oraz wzrost traw, które w ogrodach prezentują się najkorzystniej, gdy mają odpowiednie warunki poniżej rozłożonej powierzchni trawy z rolki. O korzeniach takich trawników warto wiedzieć, że:

  • powinno do nich docierać powietrze, woda oraz składniki odżywcze, dlatego zbyt gęsto zasiana trawa będzie istotną przeszkodą,
  • korzenie na potrzeby przygotowania rolek są skracane o około połowę, dlatego tym bardziej należy wybrać odpowiedni grunt lub wcześniej przygotować go pod kątem wzrostu korzeni,
  • w momencie zakupu powinny być białe i dosyć gęste, ponieważ to oznaka ich dobrej kondycji i wzrostu w dobrych warunkach,
  • dopiero, gdy trawa dobrze się ukorzeni, możesz zaplanować pierwsze koszenie, zatem nie wcześniej niż po 2 – 3 tygodniach,
  • czas ich przyrostu do podłoża zależy od warunków pogodowych, ale też od odpowiedniej dbałości, zatem masz duży wpływ na ten proces.

Przygotowanie gruntu pod aranżację takich terenów zielonych oferują często firmy, świadczące usługi ogrodnicze. To ważny etap, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Jak przygotować teren pod trawę z rolki

Zakładanie ogrodów w omawianej tutaj formie odbywa się wygodnie również w kwestii przygotowania gruntu. Inaczej niż w przypadku siewu z nasion, gdzie konieczne jest nakłuwanie gleby w odpowiednich odstępach i na odpowiednią głębokość, tutaj wystarczy zwykle uporządkowanie terenu, ewentualnie kilka dodatkowych czynności.

Działania konieczne – zaliczamy do nich oczyszczenie terenu, dokładne jego uprzątnięcie, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie należy:

  • usunąć chwasty, kretowiska i inne,
  • rozluźnić podłoże łopatą lub glebogryzarką, gdy jest nadmiernie zbrylone,
  • poczekać kilka dni, aż ziemia osiądzie, wyrównają się górki i zagłębienia.

Prace dodatkowe – wymagane do rozpoczęcia prac na terenie, który w dotychczasowej wersji nie byłby odpowiednim podłożem pod trawę. W tej grupie są:

  • odkwaszanie gleby, gdy jej wartość pH przekracza 6,5; należy wtedy posypać powierzchnię wapnem lub kredą;
  • zagęszczanie z użyciem kompostu przy glebie zbyt piaszczystej lub rozluźnianie gleby zbyt gliniastej z użyciem piasku;
  • układanie dodatkowej warstwy w postaci żyznej gleby, gdy brakuje czasu na powyższe działania lub gdy teren jest wyjątkowo nieurodzajny.

Czynności opcjonalne – zalecane przez nas ze względu na ich pożyteczność, gdy mowa o pielęgnacji ogrodów w dalszej perspektywie. Jest to między innymi:

  • zlecenie analizy chemicznej gleby pod względem jej kwasowości oraz zawartości składników mineralnych,
  • wymieszanie glebogryzarką warstwy gleby próchniczej z ziemią pod trawę z rolki dla lepszego rozwoju mikroorganizmów glebowych,
  • inwestycja w system nawadniania ogrodów, który tutaj również zwolni Cię z obowiązku czasochłonnego ręcznego podlewania.

Projekty ogrodów w wielu przypadkach uwzględniają obecność traw na mniejszych lub większych obszarach. Taka roślinność nie jest wymagająca, a może wyglądać dobrze i zdrowo przez cały rok.

Różne gatunki traw to najlepsze rozwiązanie

Chociaż trawniki takie prezentują się bardzo spójnie, jednorodnie na terenie dowolnej wielkości, zwykle w skład trawy z rolki wchodzą mieszanki kilku gatunków. Różne tempo ich wzrostu, różne systemy korzeniowe oraz inne właściwości sprawiają, że cała kompozycja zawsze odpowiednio zapełnia pasy trawy gotowe do sprzedaży. Najpopularniejsza jest kostrzewa czerwona (czerwona tylko z nazwy, jej liście i pędy naziemne są zielone), życica trwała i kostrzewa łąkowa, ale spotkać możesz również wiele innych odmian, dostępnych w sklepie ogrodniczym.

Dlaczego jeszcze mieszanki to podstawa siewu? Trawy szybciej kiełkujące zapewnią ochronę tym, które potrzebują więcej czasu na wzrost. Ma to znaczenie zarówno w kontekście ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, jak też sytuacji po skoszeniu traw, na przykład z użyciem robotów koszących. Dotyczy to zarówno wersji uniwersalnych, jak też ozdobnych, zwanych dywanowymi lub gazonowymi.

Doradzamy, jak dbać o trawę z rolki

Istotą dbania o trawniki i pielęgnacji ogrodów jest wiedza dotycząca poszczególnych roślin. Dzieląc się tą wiedzą z Klientami oraz dbając o ich ogrody w Białymstoku i innych miastach, pomagamy rozwiązywać problemy związane z samym terenem, aranżacją, planowaniem ogrodowych przemian.

O pielęgnacji i pracach interwencyjnych dotyczących trawników napiszemy w kolejnej części bloga. Zapraszamy wkrótce.

Zobacz również Piękne ogrody z drzewami liściastymi i iglastymi – praktyczne porady, cz. 2.

Menu
ZADZWOŃ TERAZ