Porady ogrodnicze

Zróżnicowany krajobraz w miniaturze – ogród japoński

Poszukując inspiracji na zagospodarowanie własnej działki, nierzadko sięgamy po wzory płynące z innych krajów. Poza Skandynawią czy Anglią, szerokie perspektywy wiążą się z czerpaniem z kultury Japonii. Poniżej opowiemy, w jaki sposób przekłada się ona na projektowanie ogrodów oraz które elementy są szczególnie godne uwagi.

Odwołania do pierwotnej natury

Ogród w stylu japońskim kładzie nacisk na szerokie nawiązanie do przyrody. Jest on odzwierciedleniem krajobrazu, lecz dopuszcza odstępstwa w niektórych kwestiach. Ma stwarzać wrażenie pełnej naturalności, dzikości i asymetrii przy zachowaniu jednak pewnej harmonii oraz elegancji.

Istotne znaczenie ma również akcent położony na symbolikę. Każdy element to ściśle określone znaczenie, wyrażające pewne wartości czy ideały. Z tym wiąże się wszechobecna prostota – żadna część kompozycji nie znalazła się w niej przypadkowo, ponadto jest ona pozbawiona nowoczesnych dodatków, niepotrzebnych dekoracji.

Aranżacja może być oparta na jednym z dwóch modeli:

  1. Tsukiyama, czyli ogród na wzgórzach – jego cechą są pagórki, na których znajdują się liczne kamienie symbolizujące góry, ponadto występują stawy nawiązujące do mórz,
  2. Karesansui, czyli styl suchy – kluczowe elementy to żwir imitujący wodę, głazy obrazujące wyspy, a także piasek, będący symbolem nadmorskich wydm.

Sceneria działki w oparciu o wzorce płynące z Kraju Kwitnącej Wiśni ma służyć do stworzenia pejzażu na wzór pierwotnego, istniejącego już od wielu lat i niezmienionego przez człowieka. Jest to krajobraz surowy, ale jednocześnie atrakcyjny dla oka.

ogród w stylu japońskim

Najważniejsze cechy aranżacji

Ogród w stylu japońskim wyróżnia się zastosowaniem kilku zasadniczych elementów:

  • wody – wyraża najważniejszą wartość, czyli płynące życie; rwące potoki symbolizują mężczyznę, natomiast spokojne strumienie kobietę; wody te łączą się w stawach, nawiązujących do mórz; zamiast wody czasami stosowany jest jasny żwir;
  • kamienia – jako symbolu wiecznego, niezmiennego trwania przyrody; kamień w ramach kompozycji powinien mieć naturalną formę, w tym pod kątem kolorystyki (odcienie szarości); integralnymi elementami krajobrazu są zarówno głazy, które mają wyrażać góry, jak też kamienne latarnie oraz ścieżki, przy czym zasadą jest, by miały identyczny kształt (głównie pod postacią łuków oraz półkoli) oraz podobną fakturę;
  • stylowych mostków, kładek znajdujących się nad strumieniami, mających zwykle formę łukowatą lub zygzakowatą;
  • braku regularności czy geometryczności – ogród sprawia wrażenie zupełnie dzikiego, nie widać w nim wpływu działalności człowieka.

Ważną cechą jest dobór konkretnych rodzajów roślin. Kluczowe będzie ograniczenie ich barwy wyłącznie do zieleni – inne kolory mogą występować tylko jako pojedyncze akcenty. Preferowane są rośliny długowieczne. Najczęściej spotyka się byliny (astry, dalie, peonie, kosaćce, zawilce), krzewy i pnącza, takie jak azalie, rododendrony, ostrokrzewy i jaśminowce, a także drzewa, w tym klony palmowe, magnolie, sosny czarne czy ozdobne wiśnie.

Kompozycja oparta na drzewkach bonsai

W ogrodzie typu japońskiego nie może zabraknąć drzewek typu bonsai. To rośliny sadzone wyłącznie w płaskich doniczkach, bon znaczy pojemnik, bonsai – drzewo. Są one centralnymi elementami aranżacji, dlatego zwykle zostają odpowiednio wyeksponowane poprzez umieszczenie na masywnym pniu, postumencie zbudowanym z kamienia czy drewnianym stoliku. Jako bonsai mogą być formowane różnorodne rośliny, w tym nawet ogrodowe, takie jak glicynia, azalia czy ostrokrzew.

Aranżacja gwarantująca niepowtarzalność

Ogród wzorowany na Japonii to pewność, że każdy zwróci na niego uwagę. W Polsce nie jest jeszcze bardzo powszechne, aby w jednym miejscu zagospodarować tak oryginalne elementy, jak głazy naśladujące skały, orientalne rośliny czy kamienne mostki i kładki. Warto jednak poznać dokładniej ten trend, ponieważ stanowi od odpowiedź na wiele potrzeb współczesnych właścicieli, gdy celem jest miejsce piękne, interesujące, bez utartych schematów. To propozycja godna rozważenia.

Zobacz również Odwiedź sklep ogrodniczy i dowiedz się, jak dbać o monsterę

Menu
ZADZWOŃ TERAZ